Midland Alan 42 Multi

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Απρ 28, 2008 2:29 pm

2-5 χλμ ανάλογα με την τοποθέτηση


ναι , ακομα και τωρα λειτουργουν πολλοι σταθμοί στην Αθήνα με cb αυτοκινήτου με πολυ καλα αποτελέσματα ανάλογα την κεραία .



Για να μην σε μπερδέψω ας περιμένουμε κάποιον που ειχε φορητο να σου απαντήσει .



τα pmr εχουν πολυ καλυτερη εμβέλεια με λιγότερα watt (τα cb εχουν πχ 4W , εαν ειχες PMR me 4W θα ειχες πολυ καλυτερη εμβέλεια). Ειναι ομως καλα οταν εχεις οπτική επαφή , χάνουν οταν αρχίζεις και παίζεις με πολλα watt σε αναλογία με τα CB (όπως σε εναν σταθερό σταθμό).

Εάν επιτρέπεται , καλα κάνεις και ρωτάς , αλλα πες μου γιατι πράγμα θες το CB .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Antonis » Δευτ Απρ 28, 2008 4:24 pm

Το allan 42 multi το είχα και γω αλλά δεν μπορω να πω οτι με βόλεψε στο 4χ4 και στην χρήση που του έκανα.
Καταρχήν, το ηχείο του είναι μικρό και δυσκολεύεσαι να ακούσεις όταν το αυτοκίνητο είναι εν κινήσει και αναγκαστικά το κρατάς κοντά στο αυτί σου. Πράγμα καθόλου πρακτικό όταν κάνεις 4χ4.
Το μικρόφωνό του είναι πάνω στο cb οπότε πάλι παίρνεις όλο το cb για να μιλήσεις. Δεν είναι βαρύ αλλά δεν βολεύει (εμένα τουλάχιστον).

Βέβαια, υπάρχει και μικρόφωνο αλλά και ηχείο εξωτερικό απ' ότι ξέρω που πιθανόν σου λύνει αυτά τα προβλήματα, θα μπλέξεις όμως με καλώδια κτλ.

Εννοείται ότι απαραίτητα θες και εξωτερική κεραία. Με την ενσωματωμένη που το δοκιμάζα στο κονβόι με άκουγε και άκουγα μόνο το εμπρός και το πίσω αυτοκίνητο από μένα!
JimnyClub.Gr
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό CR » Δευτ Απρ 28, 2008 5:01 pm

Antonis: Καταλαβαίνω, όντως θα πρέπει νά'ναι πρόβλημα η λειτουργικότητα.

P: Όπως είπα και στην αρχή, για επικοινωνία με το κονβόι, και επίσης μού'χει καρφωθεί οτι σε περίπτωση που είμαι μόνος και χρειαστώ κάτι, θα μπορέσω να αναζητήσω τοπική βοήθεια.... Αυτά αρχικά...., κοιτώντας όμως για αυτό, ομολογώ οτι μου κέντρισε το ενδιαφέρον το όλο θέμα και σκέφτομαι να το παίρνω και στο σπίτι για να πειραματίζομαι με την ησύχία μου (μην σου πώ οτι ήδη μού'χει μπει η ιδέα να ψάξω και για δέκτη από MF - UHF αν υπάρχει, αλλά δεν πρόκειται να ενδώσω ).
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Απρ 29, 2008 12:56 pm

για το σπίτι χρειάζεσαι άδεια ραδιοερασιτέχνη
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Τρί Απρ 29, 2008 2:18 pm

Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Απρ 29, 2008 5:58 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Τετ Απρ 30, 2008 1:02 am

Ναι, το είδα αυτό το thread, όπως επίσης είδα και την παρατήρηση του mitsoskitsos οτι δεν χωράνε αυτά με μεγάλο βάθος (24,5cm) :anger: :anger:
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ακόμα και την τοποθέτηση, με διπλής όψεως, επάνω απ'τις κεντρ. γρίλλιες εξαερισμού αλλά πάλι δεν ξέρω από που θα περάσω τα καλώδια (τροφ. και κεραία) για να μην περνάνε χύμα μπροστά απ'τον συνοδηγό.
Αν δεν βρώ λύση, μάλλον θα πάω στο επόμενο (19cm) οπου λογικά θα το χωράει κάτω απ'το CD player (τι βάθος έχει το JFK ; ξέρει κανείς; )
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Απρ 30, 2008 2:02 am

17,4cm x 5,2cm x 21,1cm
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Τετ Απρ 30, 2008 2:21 am

Ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες