Προτάσεις για ηχεία

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό joseph » Παρ Σεπ 24, 2004 1:50 pm

Τελευταία επεξεργασία από joseph και Κυρ Σεπ 26, 2004 12:09 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Παρ Σεπ 24, 2004 11:55 pm

JimnySilver-Fume'
Τα πίσω άστα όπως είναι προς το παρόν και το βλέπεις στο μέλλον, αλλά μπροστά θες ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ 2 τουίτερ!
Αυτό που λες δεν είναι σωστό, δες αν μπορείς να καταργήσεις με κάποιο τρόπο τα τουίτερ και να βάλεις 2 ξεχωριστά.
Φυσικά ο καθένας μας ακούει με τα δικά του αυτιά και μπορεί αυτό που λέω εγώ και είναι ακουστικά σωστό αν το εφαρμόσει κάποιος να το βρει λάθος, αλλά το να πάρεις 2 τουίτερ με έναν πυκνωτή δεν είναι μεγάλο κόστος και ούτε δύσκολο να τα βάλεις. Αν δεν μπορείς να καταργήσεις τα τουίτερ που έχουν τα ηχεία σου (που λογικά θα συνδέοντε με το γούφερ με κάποιο καλώδιο ή εμαγιέ σύρμα το οποίο μπορείς να το κόψεις) δοκίμασέ το έτσι και βλέπεις, μπορεί το αποτέλεσμα να σου αρέσει.
Πάντως με 2 τουίτερ στις κολόνες ο ήχος θα είναι η μέρα με τη νύχτα!
Φυσικά πες μας αν όπως τα έχεις τώρα ακούς καλά, λογικά θα πρέπει να έχεις χαμηλή ένταση και να έχεις τα πρίμα στην τσίτα :) Αν βάλεις τουίτερ στην κολώνα θα δεις δεις ότι θα χαμηλώσεις τα πρίμα. Πες το μου αυτό, πως ακούς τώρα, με ενδιαφέρει να ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.
Για τα πίσω ηχεία φυσικά μπορείς να κάνεις ένα πολύ απλό τεστ:
Βάλε να παίζουν μόνο τα πίσω, σου αρέσει ο ήχος? Αν ναι τότε μην ασχοληθείς ξανά μαζί τους, αν όχι τότε αν έχεις όρεξη πάρε άλλο ένα ζευγάρι τουίτερ και πειραματίσου με θέσεις.
Μόλις βρω χρόνο θα αλλάξω τα πίσω ηχεία με 2 δρόμων με τα τουίτερ και δοκιμάσω θέσεις και θα γράψω εντυπώσεις.

jimnyman
Μην πέφτεις στην παγίδα των καλωδίων κλπ!
Παίζουν τεράστιο ρόλο, αλλά σε ένα οικιακό ηχοσύστημα με πικαπ ή CD των 1.000 €, προενισχυτή των 1.000 €, τελικό των 2.000 € και ηχεία των 1.000 €. Ελάχιστες αυτές οι τιμές...
Φυσικά σε αυτό το σύστημα παίζουν ρόλο μόνο ακούγοντας δίσκους αναφοράς, από Chesky και πάνω!
Έχω τη δυνατότητα να βάλω το καλύτερο καλώδιο που μπορώ στο Jimny, αλλά έβαλα απλά ηλεκτρολογικά καλώδια. Ο λόγος? Το τι μου δίνει η πηγή μου και τίποτα άλλο! ΜΡ3 παίζω, ή ακόμη και CD αναφοράς, αλλά μια πηγή αυτοκινήτου σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσει να βγάλει την ποιότητα ενός δίσκου, οπότε τα παραπάνω χρήματα για καλώδια είναι απλά και μόνο πεταμενα! Δε λέω φυσικά για θέματα ακουστικής που τα καλώδια παίζουν ρόλο μόνο αν έχεις ρίξει κάποια αρκετά χρήματα για μελέτες κλπ έτσι ώστε ο χώρος σου να είναι σωστός! Αν το καταφέρει κανείς αυτό σε αυτοκίνητο τότε να σκίσω τα διπλώματά μου :wink:
Στον ήχο κυκλοφορεί πολύ παραμύθι, πολλά λαμόγια έκαναν λεφτά πουλόντας φύκια για μεταξοτές κορδέλες, μην πέφτετε στην παγίδα τους!
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Σεπ 26, 2004 12:08 am

εχεις δικιο ΒΑΖΕΛΕ !

:D:D
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Κυρ Σεπ 26, 2004 10:31 am

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Σεπ 26, 2004 4:28 pm

joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Σεπ 26, 2004 4:30 pm

καλύτερη ομάδα???????????????




:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P








ANTE GEIAAAA
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό IKE » Κυρ Σεπ 26, 2004 4:36 pm

Εντάξει παιδιά μην το κάνουμε καφενείο!

ΙΚΕ speaking
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό SkyDiver » Δευτ Σεπ 27, 2004 2:09 pm

THE DEEPER YOU GO THE BETTER IT FEELS...
Άβαταρ μέλους
SkyDiver
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 26, 2004 12:48 pm
Τοποθεσία: Π.ΦΑΛΗΡΟ

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Δευτ Σεπ 27, 2004 4:33 pm

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό mitsoskitsos » Κυρ Οκτ 03, 2004 11:45 am

Άβαταρ μέλους
mitsoskitsos
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2004 10:10 am
Τοποθεσία: Rafina

Δημοσίευσηαπό JimnySilver-Fume' » Πέμ Οκτ 07, 2004 2:38 pm

[quote="GiwrgosTH"]JimnySilver-Fume'
Τα πίσω άστα όπως είναι προς το παρόν και το βλέπεις στο μέλλον, αλλά μπροστά θες ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ 2 τουίτερ!
Αυτό που λες δεν είναι σωστό, δες αν μπορείς να καταργήσεις με κάποιο τρόπο τα τουίτερ και να βάλεις 2 ξεχωριστά.
Φυσικά ο καθένας μας ακούει με τα δικά του αυτιά και μπορεί αυτό που λέω εγώ και είναι ακουστικά σωστό αν το εφαρμόσει κάποιος να το βρει λάθος, αλλά το να πάρεις 2 τουίτερ με έναν πυκνωτή δεν είναι μεγάλο κόστος και ούτε δύσκολο να τα βάλεις. Αν δεν μπορείς να καταργήσεις τα τουίτερ που έχουν τα ηχεία σου (που λογικά θα συνδέοντε με το γούφερ με κάποιο καλώδιο ή εμαγιέ σύρμα το οποίο μπορείς να το κόψεις) δοκίμασέ το έτσι και βλέπεις, μπορεί το αποτέλεσμα να σου αρέσει.
Πάντως με 2 τουίτερ στις κολόνες ο ήχος θα είναι η μέρα με τη νύχτα!
Φυσικά πες μας αν όπως τα έχεις τώρα ακούς καλά, λογικά θα πρέπει να έχεις χαμηλή ένταση και να έχεις τα πρίμα στην τσίτα :) Αν βάλεις τουίτερ στην κολώνα θα δεις δεις ότι θα χαμηλώσεις τα πρίμα. Πες το μου αυτό, πως ακούς τώρα, με ενδιαφέρει να ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.
Για τα πίσω ηχεία φυσικά μπορείς να κάνεις ένα πολύ απλό τεστ:
Βάλε να παίζουν μόνο τα πίσω, σου αρέσει ο ήχος? Αν ναι τότε μην ασχοληθείς ξανά μαζί τους, αν όχι τότε αν έχεις όρεξη πάρε άλλο ένα ζευγάρι τουίτερ και πειραματίσου με θέσεις.
Μόλις βρω χρόνο θα αλλάξω τα πίσω ηχεία με 2 δρόμων με τα τουίτερ και δοκιμάσω θέσεις και θα γράψω εντυπώσεις.

:) :? :) Αγαπητέ GiwrgoTH θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον & τις πολύ καλές & ενδιαφέρουσες συμβουλές. Ξέρω ότι άργησα να απαντήσω. Θα δω τι μπορώ να κάνω πάνω σε αυτά που ανέφερες & θα επικοινωνήσουμε σύντομα.

:) :? :) φιλικά JS-F
JimnySilver-Fume'
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2004 10:12 pm
Τοποθεσία: Panorama (Salonica)

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Οκτ 20, 2004 8:23 pm

yannis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2004 2:34 pm
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό Agelos_80 » Τετ Οκτ 20, 2004 10:14 pm

Άβαταρ μέλους
Agelos_80
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2004 10:56 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Δημοσίευσηαπό Lakis » Τετ Οκτ 20, 2004 11:54 pm

Άβαταρ μέλους
Lakis
SPAMMER
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ Απρ 30, 2004 8:08 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό joseph » Πέμ Οκτ 21, 2004 7:54 pm

Εικόνα
το 10ράκι πίσω

Εικόνα
και η πόρτα μου
Τελευταία επεξεργασία από joseph και Παρ Οκτ 22, 2004 2:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron