Προτάσεις για ηχεία

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό Talos » Τρί Μάιος 04, 2004 6:21 pm

Άβαταρ μέλους
Talos
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 04, 2004 1:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Μάιος 04, 2004 9:24 pm

Εμένα μου έκαναν "δώρο" ραδιο-cd και 2 ηχεία μπροστά τα οποία ήτανε πολύ απλά και φτηνά αν και έπαιζαν αξιοπρεπώς.

Talos θα πρέπει να είναι σαίνια οι δικοί σου, εμένα έκαναν κάπου 4+ ώρες για να βάλουν ηχεία (τα πίσω θέλουν μεγάλη βαβούρα για να μπούνε)
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Talos » Τρί Μάιος 04, 2004 10:37 pm

Άβαταρ μέλους
Talos
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 04, 2004 1:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lakis » Τετ Μάιος 05, 2004 1:59 pm

επειδη ειμαι λιγο χαζος , δηλαδη ,
Talos , εχει μαμισιο περασμενο καλωδιο για 2 ηχεια πισω ?? και που παει ? διπλα στο χωρο αποσκευων και μονο κανω τρυπες για να μπουν τα ηχεια ?.

Cheers
Lakis
Άβαταρ μέλους
Lakis
SPAMMER
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ Απρ 30, 2004 8:08 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό dimitris » Τετ Μάιος 05, 2004 2:18 pm

Γεια σας,
έχω την εντύπωση πως τα καλώδια για τα ηχεία πίσω, εργοστασιακά έρχονται μόνο στην αριστερή (πίσω απο τον οδηγό) πλευρά. Απο κεί (αφού έχουν βγεί ΤΑ πάντα απο πίσω) θα στα φέρει και δεξιά. Πάντως προτείνω κα εγώ 10ράκια ηχεία πίσω γιατί κάθονται κουτί.
Αν και καλά θα ήταν να πεις στην αντιπροσωπεία, αφού το αμάξι έρχεται γυμνό, να σου βάλει τα δώρο πίσω για να μην έχεις και τρέξιμο.
Προσοχή μη σου βάλουν καμία εσωτερική κεραία όπως κάνουν πολλές φραγκοkiller αντιπροσωπείες, Ιδιαίτερα αν είναι cabrio!
dimitris
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 03, 2004 1:40 pm
Τοποθεσία: ΑΡΙΔΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Talos » Τετ Μάιος 05, 2004 2:53 pm

Lakis οχι δεν κάνεις τρύπες στα πλαστικά. Αν προσέξεις λίγο πίσω από την ζώνη και κάτω κοντά στο πάτωμα, τα πλαστικά έχουν γρύλιες. Εκεί είναι και η θέση των ηχείων. Για να τοποθετηθούν τα ηχεία πρέπει αυτά τα πλαστικά να βγούν.
Για να βγούν αυτά τα πλαστικά πρέπει να ξεβιδώσεις τα πίσω καθίσματα από την βάση τους και να τα αφαιρέσεις, θα πρέπει να ξεβιδώσεις τις ζώνες ασφαλείας από το πάτωμα και να ξεκουμπώσεις τα πλαστικά και να τα αφαιρέσεις.
Dimitris μπορεί να έχεις δίκιο γιατί περνώντας τον συναγερμό ξεβίδωσα μόνο την αριστερή πλευρά και βρήκα το εργοστασιακό καλώδιο και υπέθεσα ότι υπήρχε και από την άλλη...
Τα 13άρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα τοποθέτησης, απλά θέλει να είσαι λίγο από πάνω για να μην κάνουν προχειροδουλειά. πχ εμένα συντωνίζει στο πλαστικό κάλυμα μόνο και μόνο γιατί δεν ήμουν από πάνω για να του πω να βάλει κάτι για να μην ακουμπά το ηχείο στο πλαστικό (νομίζω λαστιχόκολα λέγεται, είναι σαν καλώδιο και από την μια πλευρά έχει αυτοκόλητο...).
Θα έβαζα σίγουρα 13άρι πίσω και όχι δεκάρι και το μόνο που θα σκεφτόμουν αν το έκανα σήμερα θα ήταν μήπως έβαζα διαιρούμενα, αν και περισσότερο τα χρειάζεται μπροστά. Η διαφορά τιμής-απόδοσης στα διαιρούμενα - μη διαιρούμενα κλίνει σαφώς προς τα διαιρούμενα (ξεχωριστά το tweeter).
Άβαταρ μέλους
Talos
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 04, 2004 1:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Μάιος 05, 2004 3:42 pm

Εγώ έβγαλα το καπάκι και διαπίστωσα πως έχει πρόβλημα το ηχείο, ελπίζω να το αλλάξουν μέσα στην εγγύηση (τα έβαλα το σεπτέμβρη) αν και φοβάμαι πως θα πρέπει να πάρω καινούρια.Τουλάχιστον είναι τα μπροστά οπότε το καπάκι βγαίνει πανεύκολα.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό PanosGiannikos » Παρ Μάιος 07, 2004 7:24 pm

PanosGiannikos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2004 7:54 pm

Δημοσίευσηαπό Michalis » Κυρ Μάιος 16, 2004 7:08 pm

Μπορείτε να δείτε μια ιδέα για ηχεία στις πολυεστερικές κατασκευές με επένδυση στο χρώμα της μοκέτας του αυτοκινήτου εδώ:
http://www.jimnyclub.gr/gallery/album05/DCP00462
http://www.jimnyclub.gr/gallery/album05/DCP00461
Η διάσταση ηχείων είναι 13cm τα μεγαλύτερα που μπορούν να μπούν
χωρίς να τα "πατάμε". Δεν απαιτούνται μετατροπές απλά βγάζουμε τα πλαστικά και κουμπώνουμε τα πολυεστερικά πιέζοντας ελαφρά.
Michalis
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2004 5:24 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό sirros » Κυρ Ιουν 13, 2004 9:29 am

sirros
 

Δημοσίευσηαπό manbak » Κυρ Ιουν 13, 2004 5:14 pm

Άβαταρ μέλους
manbak
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2004 2:53 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Γκύζη

Δημοσίευσηαπό sirros » Κυρ Ιουν 13, 2004 8:59 pm

sirros
 

Δημοσίευσηαπό GiannisX » Πέμ Ιουν 17, 2004 2:12 pm

1 felix οβάλ και ενα ηχείο aiwa που ξύλωσα από το στερεοφωνικό του δωματίου μου :P !!!
προσωρινά βέβαια και καλύτερα από τα 2 τις μαμάς του.
Άβαταρ μέλους
GiannisX
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2004 4:08 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευσηαπό mindk33p3r » Τρί Αύγ 03, 2004 7:52 am

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω door panels (όχι kick panels σαν του φίλτατου Michalis) για το Jimny (3 μαγαζιά ρώτησα για άλλο αμάξι και μου λένε ότι θα κάνουν δική τους κατασκευή) και μια ιδέα πόσο περίπου κυμαίνονται.
\/ / \/ /\ - /\ \ \/ /\
Άβαταρ μέλους
mindk33p3r
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: Βόρεια Προάστια - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sirros » Τρί Αύγ 03, 2004 7:33 pm

sirros
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες