Σκορτσαρίσματα και σβήσιμο εν κινήσει.

Τα άλογα...

Σκορτσαρίσματα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευσηαπό magdalini » Σάβ Αύγ 25, 2018 11:58 am

Καλησπέρα σας, έχω ένα Jimny μοντέλο του 2001.
Εδώ και ένα χρόνο μου σβήνει εν κινήσει. Στην αρχή το έκανε παροδικά σε μεγάλες ταχύτητες και μεγάλες σταθερές διαδρομές π.χ. στην Εθνική με 5η ταχύτητα και σταθερό γκάζι και πάντα μετά από 20 λεπτά πορείας.
Τον τελευταίο μήνα το κάνει κάθε φορά που το κυκλοφορώ, πάντα μετά από 20 /30 λεπτά πορείας και πάντα με σταθερές στροφές. Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει στις 2000 στροφές και πάνω. Ανεβοκατεβάζει στροφές και πάει να σβήσει (ή σβήνει), ανάβει το check engin, κάνει σκορτσαρίσματα με σταθερό γκάζι, ηρεμεί με τον συμπλέκτη, και καμιά φορά σβήνει (όχι πάντα). Αμέσως μετά παίρνει μπρος και συνεχίζει. Να συμπληρώσω ότι μου το κάνει μόνο καλοκαίρι τους (ζεστούς μήνες δηλαδή). Το πήγα στο συνεργείο τρεις φορές αλλά ο υπολογιστής δεν "διαβάζει" κάποια βλάβη.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
magdalini
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2018 9:01 am

Re: Σκορτσαρίσματα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευσηαπό magdalini » Τρί Σεπ 04, 2018 1:19 pm

Καλησπέρα σας! ελπίζω η πληροφορία μου να είναι χρήσιμη.
Τελικά όντως ήταν ο αισθητήρας στροφάλου! Προσοχή όμως το jimny δέχεται μόνο suzuki! Αρχικά βάλαμε έναν αισθητήρα γερμανικής καταγωγής και μετά από 300χλμ. ο αισθητήρας έβγαλε βλάβη (που "διαβαζόταν" κανονικά αυτή τη φορά και επιπλέον δεν έπαιρνε μπρος παρά μόνο με πολύ μεγάλη επιμονή στο γκάζι). Αλλάξαμε τον γερμανικό σε suzuki και το αμάξι ταξίδεψε μια χαρά 250 χλμ. χωρίς κανένα σύμπτωμα. Ελπίζω να μη μου βγάλει κάτι στη συνέχεια γιατί πραγματικά μέχρι να βρεθεί η βλάβη (αφού αρχικά δεν διαβαζόταν) πήγα 3 φορές στο συνεργείο και ξόδεψα αρκετά χρήματα αλλάζοντας άλλα άσχετα πράγματα.
magdalini
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2018 9:01 am

Re: Σκορτσαρίσματα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευσηαπό magdalini » Τρί Σεπ 04, 2018 1:20 pm

magdalini
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2018 9:01 am

Re: Σκορτσαρίσματα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Παρ Σεπ 07, 2018 1:01 pm

:-D
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ


Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron