Πετάει νερά στο δοχείο διαστολής

Τα άλογα...

Πετάει νερά στο δοχείο διαστολής

Δημοσίευσηαπό Andasi » Κυρ Ιούλ 17, 2016 6:44 pm

Καλησπερα είμαι νέος στο forum έχασε ένα jimmy του 99 από καινούριο με κινητήρα g13bb, άλλαξα όλα τα κολαρα , ψυγείο ,τρόμπα νερού , βεντιλατερ και θερμοστάτη και εξακολουθεί να γεμίζει το δοχείο διαστολής , πέρυσι είχα αλλάξει και κεφαλή , καμμία ιδέα τι φταίει ;
Andasi
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 17, 2016 5:44 pm

Re: Πετάει νερά στο δοχείο διαστολής

Δημοσίευσηαπό Andasi » Κυρ Ιούλ 17, 2016 6:50 pm

Επίσης αυτό συμβαίνει μόνο σε ταξίδι , μέσα στην Αθήνα όλα καλα, η θερμοκρασία σταθερά στη μέση .
Ευχαριστώ
Andasi
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 17, 2016 5:44 pm

Re: Πετάει νερά στο δοχείο διαστολής

Δημοσίευσηαπό CR » Τετ Μάιος 03, 2017 5:17 pm

Γράφω εδώ γιατί νομίζω οτι έχω το ίδιο πρόβλημα, μοτέρ Μ13Α (2007) 230000km , μόλις ζοριστεί με 4-5000 στροφές σε Εθνική ή Αττική οδό, πετάει τα νερά από το δοχείο διαστολής.
Ο δείκτης της θερμοκρασίας παραμένει στο κέντρο κανονικά αλλά το οργανάκι που έχω και διαβάζει τη θερμοκρασία του νερού από τον εγκέφαλο δείχνει έως και 103C στιγμιαία, όταν οι κανονικές θερμοκρασίες που έβλεπα είναι 86-93C.

Θερμοστάτης αλλάχτηκε, έγινε έλεγχος στο ψυγείο και το σύστημα του βεντιλατέρ, και το εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπε οτι είναι φλάντζα κεφαλής, από την οποία περνάνε αέρια στο κύκλωμα ψύξης και με την πίεση πετάει τα υγρά στο δοχείο υπερχείλισης και από κει έξω.
Κόστος : 870€ !!! :shock: :shock: :shock: :shock:

Σκέφτομαι να το πάρω και να πάω αλλού να ρωτήσω γιατί τέτοια εποχή δεν μπορώ να δώσω αυτό το ποσό.

Εσύ βρήκες τελικά τι ήταν ;
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron