ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Τα άλογα...

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Κυρ Ιαν 18, 2015 12:49 pm

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του συλλόγου.Ως νέο μέλος στο site του συλλόγου θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημα που έχω με το Jimny μου και αν γίνεται με την βοήθεια σας να βρώ κάποιες απαντήσεις.
Όπως προείπα είμαι κάτοχος Jimny μοντ.98' , το οποίο πήρα μεταχειρισμένο πριν 2 χρόνια. Το αμάξι ήταν κ είναι σε πολύ καλή κατάσταση εντός κ εκτός δρόμου και δεν του έχουν γίνει μετατροπές. Είχε κάποια ψιλοπροβληματάκια λόγω παλαιότητας που μαζεύτηκαν και δεν είχαν σχέση με τον κινητήρα(πχ. ρουλεμάν,τακάκια,μικροδιορθώσεις σε φαναρτζή). Το μόνο που με ανησυχεί είναι μια διαρροή λαδιού εδώ κ 1 χρόνο σε ένα μικρό στρογγυλό καπάκι στο πίσω μέρος του κινητήρα κ ψηλά, όπου πάνω εκεί βρίσκεται ο αισθητήρας στρόφων ( αν δεν κάνω λάθος..μηχανικός δεν είμαι :lol: ) Παρ'ότι έχω αλλάξει το λαστιχάκι που υπάρχει εκεί 4-5 φορές το πρόβλημα παραμένει.
Τώρα στο μυαλό μου έρχονται 2 σενάρια : Ή κάτι δεν κάνουν σωστά οι μηχανικοί όταν αλλάζουν το λαστιχάκι ή κάτι παίζει με την θερμοκρασία του λαδιού στο κινητήρα με αποτέλεσμα να μου καίει το λαστιχάκι μετα απο κάποιο διάστημα κ να συνεχίζεται η διαρροή. Οποιαδήποτε γνώμη ή ανάλογη εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Διονύσης
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Κυρ Ιαν 18, 2015 11:46 pm

Πιο είναι το κόστος για την αλλαγή στο λαστιχακι που σου αλλάζουν;σου βάζουν πάντα της ιδίας εταιρείας ανταλλακτικό;μήπως είναι ημιτασιον και γι αυτό δεν κρατάει;
Άβαταρ μέλους
panoslpm
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 4:49 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Δευτ Ιαν 19, 2015 9:28 am

Καλημέρα! Στην αρχή βάζαμε ημιτασιόν ειναι η αλήθεια αλλά δεν δουλεψε σχεδόν καθόλου ,την τελευταία φορά και επειδή είχα απηυδήσει ζήτησα να βάλουμε το αυθεντικό λαστιχάκι το οποίο κ παραγγείλαμε από τον Σφακιανάκη. Εχω κ το τιμολόγιο. Το κόστος δεν το θυμάμαι τώρα γιατί είχα κάνει κ το μικρό σέρβις τότε αλλά δεν ειναι μεγάλο, κάτι λιγότερο από 2ευρω για το λαστιχάκι. Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι με την θερμοκρασία του κινητήρα?
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Δευτ Ιαν 19, 2015 11:40 am

Αν είχες πρόβλημα με τη θερμοκρασια του κινητήρα θα το είχες καταλάβει.δε θα δούλευε ίσως το βεντιλατερ,θα σου έκανε υπερχυηση το ψυγείο και αλλά τέτοια συμπτώματα που λογικά δεν εχεις.
Επειδή ο χώρος στο μοτέρ του jimny είναι περιορισμενος σίγουρα θα υπαρχουν υψηλές θερμοκρασίες αλλά και παλι αυτο δεν δικαιολογεί τη διαροη.μήπως χάνει απ τη φλατζα του ψευτοκαπακου και τρεχει πανω στον αισθητήρα; για να αναφέρεις το λαστιχακι λογικά εχεις τσεκαρει οτι είναι απο ε;
Άβαταρ μέλους
panoslpm
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 4:49 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Δευτ Ιαν 19, 2015 5:18 pm

Όχι τέτοια θέματα δεν έχω.Το έχω τσεκάρει, με το μάτι δεν φαινεται γιατι ειναι το σημείο δύσκολο, το έχω τσεκάρει με το χέρι κ με καθρεφτάκι. Η αλήθεια είναι ότι τα συνεργεία που έχω πάει είναι συνοικιακά κ όχι της αντιπροσωπείας κ αυτό λόγω απόστασης(είμαι 1 ώρα περίπου απο Καλαμάτα). Δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν όμως κ αυτοί να κάνουν κάτι περισσότερο.
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexm » Δευτ Ιαν 19, 2015 7:18 pm

Καλησπέρα παιδιά!
Την διαρροή που αναφέρεις φίλε την είχα και εγώ σε g13bb του '99.
Δυστηχως το σημειο ειναι αρκετα δυσκολο να επεμβεις και δουλευεις με καθρεφτακι..
Οταν επισκευασα το μοτερ ,ξεκινησε η διαρροη απο το σημειο αυτο και σε εντονοτερο βαθμο με προγενεστερα που ομως δεν λυθηκε ποτε παροτι ειχα ασχολειθει μονος μου , το ειχαν δει τα μαστορια και το ειχαν λυσει 3 φορές.
Μεχρι και ενα υλικο τυπου σικαφλεξ βαλανε εφοσον καθαριστηκανε σχολαστηκα οι πατουρες του ομως παλι δακρυζε..
Μιλαμε για μικρη ποσοτητα που δεν θα σου κανει καποια ζημια ..
alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Δευτ Ιαν 19, 2015 8:10 pm

Όντως η ποσότητα που χάνει είναι ελάχιστη, ίσα που δακρύζει. Άρα λοιπόν να μην ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα?
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Τρί Ιαν 20, 2015 11:52 am

Αφού δεν υπάρχει σωτηρία, καθάρισε με βενζίνη και εκείνο το σημείο και με το δάχτυλο σου πασαλειψε το με φλατζοκολλα εξωτερικά μπας και γίνει τίποτα!!!
Άβαταρ μέλους
panoslpm
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 4:49 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Τρί Ιαν 20, 2015 9:48 pm

:fingers:
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Δευτ Φεβ 02, 2015 12:59 am

Φίλε μ αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτό που έχει στο βίντεο???
https://www.youtube.com/watch?v=5fbDIjs7KZA

επειδή το ορινγκ που δίνουν για το jimny(τουλάχιστον έδωσαν σε μένα) ήταν πολύ μικρο έβαλα φλατζοκολλα σε ολη την επιφάνεια απο το καπάκι και στο ορινγκ μιας και ειναι μικρό...δεν εχω πιά κανένα θέμα με διαρροή...το άλλαξα μετά απο 3 χρόνια..τοσο άντεξε το προηγούμενο...πήρα φλατζόκολλα για υψηλές θερμοκρασίας....κοκκινη ηταν,μαρκα δεν θυμάμαι...αν προσπαθήσεις να το κάνεις μονος σ άλλαξε και τις βίδες...10αρες ειναι 8/8 αν δεν κανω λάθος...εμενα η μια μ έσπασε και είδα και έπαθα να την βγάλω...
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 2:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό diogal » Δευτ Φεβ 02, 2015 5:18 pm

Φίλε Γιούρκα είναι ακριβώς αυτό το σημείο που δείχνει το βίντεο!! Κ εγώ το ίδιο έκανα τελικά με το λαστιχάκι, έβαλα μπόλικη φλατζόκολλα κ πυράντοχη συλικόνη γύρω γυρω...μέχρι στιγμής δεν έχω διαρροή! Ίδωμεν... :wink:
Ευχαριστώ πολύ όλους σας πάντως για τις πολύτιμες απαντήσεις!!
''Για ότι τραβάει το κορμί, τα φταίει το κεφάλι''
Άβαταρ μέλους
diogal
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2014 11:21 am
Τοποθεσία: Μεθώνη - Μεσσηνίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Δευτ Φεβ 02, 2015 9:09 pm

Μια χαρά!!!Ευχομαι να πάνε ολα καλά!!!Αν μπορείς στείλε μ λιγο την μάρκα απο την πυράντοχη συλικόνη ...το mail μου ειναι riquelme_10@rocketmail.com...
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 2:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό nikos_trd » Παρ Μαρ 13, 2015 4:10 pm

παρε μια απλη φλατζοκολλα.αν πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου λυσε το καπακι αυτό.εχει 3 βιδεσ αν θυμαμαι καλα...εκει που μπαινει το λαστιχακι o-ring βαλε και φλατζοκολλα γυρω γυρω με το δακτυλο σου πανω ακριβως από το λαστιχακι.ξανα στη θεση του και βιδωμα...πολλεσ φορες τυχαινει και γνησιο λαστιχακι να βαλεις να χανει μετα από λιγο ...αν είναι από εκει....δεν θα ξαναχασει...
nikos_trd
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 11:27 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Παρ Ιουν 26, 2015 10:35 pm

Άβαταρ μέλους
Γιουρκας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 2:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες