ρυθμιση βαλβιδες-'ταληρα'

Τα άλογα...

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιουν 22, 2014 8:11 pm

Απο την στιγμη που δουλευει η τρομπα, τοτε η βενζινη την ψυχει κιολας. Δεν εχει σημασια ποσο βενζινη καταναλωνεις, η τρομπα δουλευει σε στανταρ στροφες και οτι περισευει γυρναει με την επιστροφη.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό vitalpoint » Δευτ Ιουν 23, 2014 8:43 am

Το αυτοκινητο μπηκε συνεργειο την Τεταρτη που μας περασε.Εγινε πλανισμα και ρυθμιση βαλβιδων και τωρα δουλευει μια χαρα
Γιώργος Αποστολόπουλος
vitalpoint

Δημοσίευσηαπό xarsiaba » Δευτ Ιουν 23, 2014 7:58 pm

Ρύθμιση βαλβίδων τελικά έκανα κι εγώ ,πραγματικά ο κινητήρας λειτουργεί πιο ζωντανά τώρα.
xarsiaba

Re: ρυθμιση βαλβιδες-'ταληρα'

Δημοσίευσηαπό alexm » Κυρ Φεβ 15, 2015 10:57 am

Μπορεις να μας πεις κοστος για εργατικα κ ανταλλακτικα, οπως και στα ποσα χλμ το εβαλες για ρυθμισμα?
Τι χρηση του κανεις,τι λιπανση ,και τι διακενα βρηκε ο μηχανικος σου? :D
alexm

Re:

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Μαρ 23, 2015 9:59 pm

Dimny έγραψε:Και δεν ξέρω αν είναι όντως οι βαλβίδες...

Και κάτι άλλο ... Πολλές φορές σε αυτά τα χιλιόμετρα , αλλάζουν πολλοί βάσεις κινητήρα...

Υπάρχει και ένας αισθητήρας για το ρελαντί... που και αυτός καμιά φορά κάνει τα κουλά του... και έχεις αρυθμίες.

Εγώ να φανταστείς δεν έχω ρυθμίσει ποτέ βαλβίδες και έχω πάνω απο 100χλμ... και ο μηχανικός μου είπε άστες ακόμα...

και όντως τελικά ήταν βαλβίδες.... τις ρύθμισαμε μια φορά και μετά απο 20000 χλμ πάλι τα ίδια + του ότι καταστράφηκα και ο καταλύτης .... οπότε... αλλάξαμε μοτεράκι και ησυχάσαμε... στο καινούριο μοτέρ λυπάμαι να του βάλω το γκάζι γιατί δεν θέλω να το χαλάσω πάλι... το σίγουρο είναι ότι με γκάζι πρέπει να τσεκάρεις βαλβίδες κάθε 30000 χλμ , το πολύ 40000 χλμ...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 2 επισκέπτες