Γιατροί Τι Φταίει ?

Τα άλογα...

Δημοσίευσηαπό 118 » Παρ Σεπ 02, 2011 9:40 pm

Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό pregia » Παρ Σεπ 02, 2011 9:49 pm

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ
Άβαταρ μέλους
pregia
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 2:36 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό 118 » Σάβ Σεπ 03, 2011 3:46 pm

Φίλοι μου γεια σας,
Σήμερα είχα χρόνο και κοίταξα το αυτοκίνητο.
Σταύρε, το φίλτρο αέρα ήταν πεντακάθαρο.
Pregia, άνοιξα την τάπα του λαδιού και δεν είχε καθόλου άσπρη γλίτσα μάλιστα παραξενεύτηκα με το πόσο καθαρή ήταν.
Lynx, με τη μηχανή σε λειτουργία δεν μου έβγαλε καθόλου καπνό απ΄τη τρύπα του λαδιού, μαλιστα όταν σκούπισα την τάπα μπας και διαπιστώσω κάπνα πάνω της, αυτη ήταν πεντακάθαρη.
Είδα λοιπόν ότι δεν υπάρχει τιποτα στραβό και είπα να κάνω κάτι.
Πήρα κάτι μαδέρια, τα διαμόρφωσα σε μορφή ράμπας, σήκωσα το αυτοκίνητο και μπήκα από κάτω.
Παιδία, πρέπει να το γράψω γιατί θα σκάσω. :rant2:
Κοίταξα με μια λάμπα προσεκτικά το κάρτερ και είδα ότι είχαν λίγο λάδι πάνω τους και πως το κάρτερ ήταν λίγο λαδωμένο γενικά. Πήρα τα σχετικά εργαλεία και κοίταξα τις βίδες του κάρτερ από όπου διαπίστωσα ότι δύο βίδες ήταν ξεβίδωτες (τις έδωσα περίπου τρις βόλτες για να καργάρουν). Καπάκι κάρτερ έβαλα καινούριο πρίν καιρό προαιρετικά για να μην έχω πρόβλημα σε τυχών χτυπήματα και ο μ @4%#* ας ο μάστορας δεν καργάρησε τις βίδες !!! :wall: :wall: :wall:
Και δεν είναι μόνο αυτό, σε κάποιο σημείο το κάρτερ μπαίνει και κρύβεται από το καπάκι του δίσκου. Εκεί υπάρχουν και άλλες βίδες στο κάρτερ αλλά δεν μπορούσα να τις φτάσω με τίποτα μόνο αν έλυνα δίσκο.
Τέλος πάντων καθάρισα τα πάντα, το πήγα και μια βόλτα και θα έλεγα ότι είμαι αισιόδοξος αλλά ο καιρός θα δείξει.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές τις οποίες αν όχι τώρα άμεσα θα τις έχω πάντα υπόψη μου.
Τέλος, για ακόμα μια φορά φάνηκε η ανάγκη αγοράς μιας φορητής ράμπας, γιατί με λιγότερα από 50 ευρώ σου δίνει πρόσβαση στα σημαντικότερα μέρη του αυτοκινήτου.
ΥΓ. JEO, εύχομαι ρε φίλε να βρείς τον κουρμπαδόρο, επιτέλους
Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Σεπ 03, 2011 6:26 pm

προσόχη μεγάλη με τις βίδες του κάρτερ στο καργάρισμα...εγω τιν έκανα τιν βλακεία μου και έσπασα μια !!!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Σεπ 03, 2011 7:43 pm

Γιωργη εχε υποψη σου οτι οι καρτεροβιδες του jimny συχνα "λασκαρουν". Γιατι το βαζω σε ομοιωματικα? γιατι η φλαντζα που εχουν βαλει τα τζαπονια με τον καιρο αποκταει μονιμη παραμορφωση (κοινως συμπιεζεται) και δεν επανερχεται στο αρχικο της παθος. Με αποτελεσμα οι βιδες να μην συναντανε αντισταση, και να μενουν ερμαιες. Θελει καθε 6 μηνες ενα τσεκαρισμα και αν χρειαστουν σφυξιμο παντα με ροποκλειδο.
Εννοειται πως καποια στιγμη θα χρειστει αλλαγη η φλαντζα ετσι. Αν μεινει 1mm δεν στεγανοποιει ουτε σταγονα.


Εχω μπερδευτει ομως.... Το ασπρο συννεφο καπνου ηταν απο την πτωση λαδιου πανω στην εξατμιση? Δεν εβγαινε μεσα απο την εξατμιση?
Ετσι ειχα καταλαβει εγω.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό 118 » Κυρ Σεπ 04, 2011 12:22 am

Όχι JΕΟ, και σε αυτό έχεις δίκιο, το άσπρο σύννεφο είναι καθαρό ξεμπούκωμα μέσα απο το μπουρί της εξάτμησης.
Άρα δεν είναι οι λασκαρισμένες βίδες μόνο αυτό το πρόβλημά μου.
..............Θα το επαληθεύσω αύριο.......................
Το άλλο που γράφεις πάντος για φλάντζα στο κάρτερ, σου είπα οτι έβαλα καινούριο καπάκι και δεν είχε καμία φλάντζα. Ο μάστορας έβαλε μπροστά μου "καρτερόκολλά" όπως την είπε. Δηλαδή μια μορφή σιλικόνης που αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση που ανοίξαμε τη συσκευασία από το καπάκι και δεν είχε μέσα όυτε βίδες (σε περίπτωση που ήθελες να τις αλλάξεις και αυτές) ούτε καν την τάπα διαφυγής του λαδιού και βάλαμε τη παλιά, πολύ περισσότερο καμία φλάντσα.
Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Σεπ 05, 2011 7:49 pm

ΟΚ Γιωργη, περιμενουμε νεα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό arachovitika » Τρί Σεπ 06, 2011 3:06 pm

Φίλε μου, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα...
Μερικές φορές μετά από μακρά ακινησία παίρνει μπρος με την 2η, και βγάζει στην αρχή ένα μικρό συννεφάκι λευκού καπνού. Λάδια, δεν μου είχε κατεβάσει ποτέ, τώρα μόνο λίγα 300γρ. μετά απο 12.000 χλμ. :oops: Δεν προλάβαινα για αλλαγή λόγω δουλειάς.

Πάντως, έκανα την αλλαγή λαδιών χτές, και το παρακολουθώ με τα φρέσκα λάδια να δώ πόσο θα πέσει η στάθμη. Το ξεμπουκωματάκι πάντως συνεχίζει το πρωί. Μάλλον κατεβαίνουν λίγα λαδάκια απο τις βαλβίδες, όταν μένει παρκαρισμένο το αμάξι, και υποθέτω οτι πάμε για τσιμουχάκια και ελατήρια βαλβίδων... :(
Με λένε Άγγελο.
Άβαταρ μέλους
arachovitika
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 11:47 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron