κινητηρας για το τερας

Τα άλογα...

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:07 am

να φανταστώ οτι εχεις μετρησει το οτι..... χωραει....
και δεν εννοω μονο ως μοτερ στο χωρο της μηχανης ( μην ξεχνας εκτός απο φαρδος μηκος ειναι και το υψος σε σχεση με το πως θα κατσει στις βασεις ωστε και το .... καπό να κλεινει και να μην κατσει πολυ χαμηλά και εξεχει απο κατω..) αλλα και ως συνολο με το σαζμαν και το τρανσφερ.

Αν επεισεις θα ερθουν οι λεβγιεδες περιπου σωστα στις τρυπες
Αν οι βασεις σαζμαν θα κάτσουν σωστα...

Γιατι εχωντας δει V6 μοτερ να μπαινει σε σαμουραι ( οκ με την λογική των παρεμφερων διαστασεων σε αμαξωμα καθως και την εναλλαξιμώτητα εξαρτηματων τα θεωρω για το αρχικό σταδιο που συζηταμε, παρεμφερη )
φρικαρα.. και δεν φρικαρω ευκολα..

Χαρακτιριστικό ανεκδοτο της μετατροπής "αναζητηται κουτσος συνοδηγος στο αριστερο του πόδι" καθοτι το τουνελ ειχε ερθει περιπου 10 ποντους προς τον συνοδηγό για να χωρεσει το σαζμαν......

Φαντασου οτι 2λιτρο 4κιλινδρο μοτερ βιταρα σε βιταρα 1600 δεν μπηκε ευκολα... οσο κι αν φαινονται ΔΕΝ ειναι ιδια τα σασι...
Μπηκε κι αυτο, αλλα....

Θα μου πεις "ολα γινονται"
Προφανως
το θεμα ειναι ποσο θες να "σφαξεις" το αυτοκινητο σου...
εξαρταται βεβαια και για ποια χρήση το φτιαχνεις......
αν το φτιαχνεις για το μονο για βουνό και μονο για "σπασιμο" οκ πολυ περισσότερα πραγματα γινονται ανεκτά

αλλα αν μιλαμε για το καθημερινό ας το πω "οικογενειακο" αυτοκινητο....
Ψαξτο
και ψαξτο καλα ΠΡΙΝ αρχισεις να ξηλωνεις....

( Μια γνωμη απο εναν μη κατοχο....)
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:20 am

Ενα ακόμα θεμα ειναι οτι αντε και μπηκε το μοτερ. Εστω και με κανα bodylift αν δεν χωραει σε υψος αλλα και για να κερδισεις γενικώς χωρο αποκατω για σαζμαν και παρεμφερη.

Θα πρεπει να δεις πως και που θα μπουν και τα περιφερειακα εξαρτηματα του δοχειακια σοληνακια και λοιπα τζιρτζιλα ματζαβαλα..

Γιατι μαλλον αποκλειεται να σου κατσουν ολα "μαμα" και θα αρχισεις την πατεντα. Σωληνες πιεσης του υδραυλικου βασεις γενικώς

το βαντιλατερ??? καντο ηλεκτρικό γιατι δεν χωραει αλλιως σε μηκος...

Ηλεκτρικά???? τι θα κανεις???? ΚΑΠΟΥ θα χρειαστει να ταιριαξεις την πλεξουδα του 2λιτρου με το Jimny... χμ.....

Το..... "σασακι" του jimny θα αντεξει το βαρος και τα φορτια του μοτερ μακροπροθεσμα ή θα αρχισει να κοβεται εδω και εκει...?????


και βεβαιως last but not least που λενε, φρενα.....
Οτι παει πιο γρηγορα πρεπει και να σταματαει πιο γρηγορα....

Εσυ πληρωνεις εσυ αποφασιζεις βεβαια..... κι οτι λεω εγω δεν εχει σημασία..
Απλά τα λεω μην μπεις σε εναν ατελειωτο κυκαιωνα μετατροπων και πατεντας....

Γιατι απο ενα σημειο και μετα αν ειναι να σου στοιχισει οσο ενα ρεγκλερ ΠΑΡΕ ενα ραγκλερ..... ( αν καταλαβαινεις πως το εννοω...)
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 8:01 am

Αφηνω απ' εξω τα περι αντοχης ημιαξονιων διαφορικών ακραξονιων κ.λ.π. κ.λ.π. μια και εδω συζηταμε για κινητηρες...
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Σάβ Ιαν 08, 2011 11:11 am

Μπραβο πολυ σωστη αναλυση απο εναν ανθρωπο που δειχνει πολυ εμπειρος και φαινεται οτι εχει δει πολλα.Οντως ολα γινονται, εχω δει μερσεντες κομπρεσορα σε νιβα και αλλα πολλα αλλα αληθεια, αξιζει ρε γαμωτο? Πατεντα, κοντρα πατεντα, προβληματα απειρα, χαμενος απλετος χρονος και χρημα και? Παρανομια, βαρος και σιγα τα θηριωδη αλογα που στο τελος θα αποκτηθουν.Ενταξει θα αποκτηθουν αλογα ικανα να σπανε παντα τους αδυναμους κρικους που παντα θα υπαρχουν.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:35 pm

:oops: :oops: :oops:

ο........ "σφαχτερμαν"
ναι οτι.... απεμεινε απο το τουνελ του σαμι για να κατσει το σαζμαν οπως πρεπει.. οχι οπως να ναι....
ναι φαινεται το σαζμαν δεν κανεις λαθος :D :D
Εικόνα

το.... στριμωξιδι κοιτα ποσο μπροστα εφτασε. οριακα, μα τελειως οριακα δεν χρειαστικε να παει η μουρη πιο μπροστα. και παρολο που και ηλεκτρ. βαντιλατερ μπηκαν και ολα και δεν εχει και AC με το ψηγειο του να φαει κι αυτο χωρο..

Εικόνα


Για να παρεις μια ιδεα τι κοπηκε απο λαμαρινα... ( οτι με μαρκαδόρο....)

Εικόνα

Εικόνα
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό M.Dimitris » Σάβ Ιαν 08, 2011 10:10 pm

καλησπερα

διαβασα προσεκτικα τα οσα μου ειπες και σε ευχαριστω γιατι καποιες αποριες σου ηταν και δικες μου και σιγα σιγα τις λυνω

θα σου απαντησω σε οσα μπορω

μοτερ:σημερα εγινε η πρωτη δοκιμη για το αν χωραει το μοτερ και μπορω να πω με σιγουρια οτι μαζι με το ψυγειο και χωρις βεντιλατερ(ετσι και αλλιως ηταν στην αρχικη μου σκεψη ηταν να γινει ηλεκτρικο)οτι εχω 5 ποντους να παιξω μπροστα και αλλους 5 να παει πισω φυσικα θα το αφησω στην μεση,το καπο εκλεισε κανονικα χωρις προβληματα αλλα αυτο οφειλετε στο body lift των 8 ποντων που εχω

εξαρτηματα εξτρα δεν εχει το 2λιτρο σε σχεση με του jimny οποτε ειμαστε καλα και δεν θα ψαχνω για χωρο

σασμαν τρανσφερ ειναι ενα και οι λεβιεδες του υπολογισα να μπαινουν κουτι χωρις κοψηματα,θα το δουμε αυριο

ηλεκτρικα:δεν θα χρησιμοποιηθει τιποτα απο το jimny θα ειναι ολα απο το vitara απο την ψειρα στο φαναρι μπροστα ως και τα φωτακια τις πινακιδας

φρενα:οι τετραπιστονες δαγκανες απο τα mercentes ειναι ικανοποιητικοτατοι

κεντρικοι μπροστα και πισω θα μπουν απο το vitara επισης.ισως θελουν λιγω κοψιμο αλλα δεν μου φανηκε κατι τετοιο

απο αντοχη ημιαξονιων ειναι τελειωμενο το θεμα απο καιρο γιατι το αυτοκινητο φοραει αξονες απο mercentes g οποτε ειμαιστε καλυμενοι και απο αυτο

τωρα τι αλλο θα προκυψει θα φανει στην πορεια
αλλιως μεχρι πεμπτη με παρασκευη θα το εχω ετοιμο για την πρωτη βολτα

οντως ετσι οπως το ειπε ο ELECTROSYSTEM σιγα τα αλογα και τον τοσο κοπο αλλα τι να κανεις που το χω μερακι,μπορει την αλλη μερα να το πουλησω
M.Dimitris
M.Dimitris
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2010 11:42 am
Τοποθεσία: orestiada

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Αύγ 16, 2012 12:25 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες