jimny και υγραέριο

Τα άλογα...

Re: jimny και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τρί Δεκ 15, 2015 12:25 pm

Η λύση είναι βενζίνη ή Ενισχυμένες έδρες βαλβιδων και ησυχαζεις. 500 ευρα το μαχ που πληρώνεις.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό vitalpoint » Τρί Δεκ 15, 2015 5:25 pm

Εμενα για βαλβιδες κι εδρες,αλλαγη με πιο ανθεκτικες μου ζητησε 800.Κοιταζοντας ομως σε αγγελιες ειδα οτι ολο το καπακι με βαλβιδες,ελαφρως μεταχειρισμενο το πουλανε γυρω στα 5 κατοσταρικα.
Γιώργος Αποστολόπουλος
vitalpoint

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τρί Δεκ 15, 2015 7:58 pm

vitalpoint έγραψε:Εμενα για βαλβιδες κι εδρες,αλλαγη με πιο ανθεκτικες μου ζητησε 800.Κοιταζοντας ομως σε αγγελιες ειδα οτι ολο το καπακι με βαλβιδες,ελαφρως μεταχειρισμενο το πουλανε γυρω στα 5 κατοσταρικα.

Ίσως σου ζήτησε πολλά. Καπάκι με 500 είναι πολλά και αυτά. Με 800 αλλάζεις μοτέρ και βάζεις swift sport, και έχεις άλλο Αυτοκίνητο. Αλλά και πάλι θα χρειαστείς έδρες ότι μοτέρ και να βάλεις. Αυτό είναι το σωστό αν θες γκάζι. Ενισχυμένες έδρες βαλβιδων. Εγώ παρ'ολο που το έχω να ψεκαζει συνέχεια βενζίνη βλέπω ότι θέλει ρύθμιση βαλβιδων κάθε 20-25000 χλμ και δεν παίρνει και πάνω από 2-3 ρυθμίσεις.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τετ Φεβ 24, 2016 10:34 am

vitalpoint έγραψε:Απολογισμος κι επίλογος υγραεριου
150000 χλμ,τα 70000 με υγραεριο,στις 50000 ανοιγμα καπακι,τριψιμο βαλβιδων.Ξανα μανά μετα από 30000.Ε οχι ρε φιλε,μου φωναζει το αυτοκινητο "ΜΗΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΡΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑ!!"
Οποτε τελος για μενα το υγραεριο.Παει για ξηλωμα,βενζινουλα και παλι βενζινουλα,ξενερωσε το κεφαλι μου.Μπορει να τα αποσβεσα τα φραγκα αλλα ειναι κριμα.
Μην ανεβαινεις τις 4000στρ. μην κανεις το ενα μην κανεις το αλλο,φερτο για ρυθμιση,φερτο για το ενα φερτο για το αλλο,αει σιχτιρι πια!
Ισως να φταιει το συστημα,ισως να μην το αντεχει το μοτερ.Το μονο που μετανιωνω ειναι που εχασα την εγγυηση απο τον Τσοπελογιαννη για να παω να την τριψω στην μουρη...5ετης εγγυηση καλης λειτουργιας του κινητηρα λεει...καλα καλα!

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου αγαπητέ Γιώργο, αν τελικά ζυγίσεις τα αρνητικά και τα θετικά θα δεις ότι βαραίνει πολύ προς τα αρνητικά:
- Κόστος τοποθέτησης
- Συντήρηση συστήματος υγραερίου και κόστος αυτής
- Απώλεια χώρου λόγω μπουκάλας
- Φθορά κινητήρα (πχ βαλβίδες)
- Περιορισμοί στις επιδόσεις
- Κίνδυνος ελλατωματικής τοποθέτησης ή ρύθμισης
- Προτροπή αλλαγής οδικής συμπεριφοράς για μείωση φθορών που δε συνίσταται για off-road οδήγηση
+ Αύξηση mileage κάθε γεμίσματος
+ Μείωση κόστους καυσίμου

Προσωπικά είχα μπει στον πειρασμό να βάλω αλλά ευτυχώς δεν το έκανα. Η μόνη λύση για κάποιον που θέλει να μειώσει το κόστος των μετακινήσεών του είναι να πάρει ένα κατάλληλο αυτοκίνητο γι' αυτό. Είτε μετακινείται μέσα στην πόλη, είτε μεταξύ απομακρυσμένων περιοχών, οπότε θα πρέπει να πάρει ένα αντίστοιχο όχημα για κάθε περίπτωση που ενδεχομένως και να δέχεται το σύστημα υγραερίου χωρίς τα προβλήματα που ανακύπτουν στο jimny.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Φεβ 28, 2016 12:16 am

Don Manolo,

Δεν έχεις δίκιο ... Διότι απλά γλυτώνεις περίπου 1500 ευρώ τον χρόνο έτσι και κάνεις 25000 χιλιόμετρα.

Απλά θα χρειαστείς μια φορά να λύσεις κεφαλή να, πας να βάλεις ενισχυμένες έδρες βαλβίδων και ενισχυμένες βαλβίλες εξαγωγής, και τέλος !!!!! 500-800 ευρώ και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πάντα...

Η μόνη καλύτερη λύση από το LPG, είναι το πετρέλαιο ... από εκεί και πέρα ... ειδικά για αυτόν που κάνει πολλά χιλιόμετρα είναι μονόδρομος η επιλογη ... με τα λεφτά που θα κερδίσεις σε 5 χρόνια παίρνεις και 2ο τζίμνυ που λέει ο λόγος....
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Νίκος κων » Τρί Νοέμ 01, 2016 11:06 am

Μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρω ενισχυμένες έδρες για το jimny?
Ευχαριστώ..
Νίκος κων

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες