Υπερβολικη καταναλωση του δικου μου Jimny ?

Τα άλογα...

Δημοσίευσηαπό cfu » Τρί Μαρ 23, 2010 9:38 pm

...ταπεινό τετρακίνητο... καλό μου Jimny... που περνάς τα κατσάβραχα γερά...όσα suv ταπείνωσες σ'έχουν στη μνήμη...μα εσύ γυρνάς χαλαρά.............μη με πας απ'το σπίτι...ακούς στο βουνό να με πας... μυρωδιά καταλύτη... εσύ μοναχά μ'αγαπάς.!
Άβαταρ μέλους
cfu
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 4:05 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό jimny-amazone » Τρί Μαρ 23, 2010 9:54 pm

Μπραβο φιλε! Τα ειπες ολα. Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα με το jmny. Τζιπ αγορασες αδερφε, πραγματικο off-road οχι suv. Ετσι ειναι τα αυθεντικα! Για ρωτηστε να μαθετε ποσο καινε τα Diffender, τα Wrangler, και τα διπλοκαμπινα 4x4..??? Τα αντερα τους!!!
Φιλικα υπενθυμιζω πως, παντα καθαρο φιλτρο αερα, το ποδαρακι στο γκαζι απαλα, καθως και 1-2 Bar περισσοτερη πιεση στα λαστιχα (μονο για ασφαλτινη χρηση!) Και οδηγηση με 4η-5η ως 3500χλ. στρ. θα φτασετε την καταναλωση σε επιπεδα επιβατικου 1400cc.[/quote]


:peace: :clapping: :clapping: :clapping: σωστοοοός!
o tolmon nika..
always smile :)
Άβαταρ μέλους
jimny-amazone
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 3:44 am
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό cfu » Τρί Μαρ 23, 2010 11:04 pm

...ταπεινό τετρακίνητο... καλό μου Jimny... που περνάς τα κατσάβραχα γερά...όσα suv ταπείνωσες σ'έχουν στη μνήμη...μα εσύ γυρνάς χαλαρά.............μη με πας απ'το σπίτι...ακούς στο βουνό να με πας... μυρωδιά καταλύτη... εσύ μοναχά μ'αγαπάς.!
Άβαταρ μέλους
cfu
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 4:05 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Μαρ 24, 2010 5:44 am

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ » Τετ Μαρ 24, 2010 11:35 am

και εγω απο καταναλωση καλα παω 480κμ απο γιαννενα-αθηνα μεχρι 140-150κμ την ωρα μαχ. μονο με ενα φιλτρο jr μαμα ελαστικα και λοιπα.
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ

Δημοσίευσηαπό kermit » Τετ Μαρ 24, 2010 1:29 pm

480km???? και με 140-150km/h?
Εγω με μαμα λαστιχα-αναρτηση οταν περνουσα τα 400 με συντηρητικη οδηγηση εντελως εκτος πολης, εκανα παρτυ...!
Τωρα οταν περναω τα 300 κανω παρτυ...
Ρε παιδιά ή παίζει κάτι τελείως ασταθές με τις καταναλώσεις μας, ή καποιοι δεν ξερουν να μετρανε, ή κανουν ορθογραφικά λάθη...( δεν είναι εμπαιγμος στο προηγούμενο ποστ, γενικά μιλαω, για να μην παρεξηγούμαστε..)

Μόλις πήρα και προσφορά απο αέριο με εγκεφαλο Boss.. διατείνεται οτι ειναι η 5η γενιά αυτορυθμιζόμενου εγκέφαλου κάθε φορά που παίρνει μπρος το αυτοκίνητο, και οτι θα δω και αυξηση(ελαχιστη) στις επιδόσεις. Σε κάθε περίπτωση έχεις και την καβατζα βενζίνη στα off road. Εδώ και μισό μήνα επίσης το αεριο μπηκε στις πηγές πράσινης ενέργειας, αρα δεν δέχεται τον αυξημένο φόρο καυσίμων. 0,669 η τιμή του σημερα στο κοντίνό μου..

Πρέπει μόνο να αποφασίσω αν μου χρειάζεται τόσο ο "χώρος αποσκευων"..
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ » Τετ Μαρ 24, 2010 1:36 pm

τι χωρητικοτητας ειναι το δοχειο(τεμποζιτο)του αεριου?
πολυ ενδιαφερον!
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ

Δημοσίευσηαπό kermit » Τετ Μαρ 24, 2010 1:52 pm

Για τα jimny αν διατηρησεις τα πισω καθίσματα χωρανε φιαλες των 50lt περιπου, αν φας λιγο τις πλαινες κουρμπες του πλαστικου της πισω πορτας μπαίνει και 60lt. Μπορεί άλλες εταιρίες να έχουν και άλλες επιλογές. Γεμιζουν στο 80% για λόγους ασφαλείας, αν και έχουν και βαλβίδα εκτόνωσης (εξω απο το αυτοκίνητο) αν χρειαστεί.

Κατανάλωση μένει ολόιδια της βενζίνης, δλδ οσα χλμ βγάζεις με 35λτ βενζίνης, τοσα θα βγάλεις και με 35 λτ αεριου.(αφου ο παράλληλος εγκεφαλος καθε φορα που παιρνει μπρος αντιγραφει την χαρτογραφηση του κανονικου). Απλα κοστίζει λιγότερο απο μιση τιμη..

Α, και λιστα αναμονης πλεον για το περασμα 2 μηνες περιπου...
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό KOKOUS » Τετ Μαρ 24, 2010 10:40 pm

ego to problhma auto to periorisa me ena organoti kausimou diladi einai mia siskeuh pou miazi san filtro kai neropagida mazi kai exei kati kupseles mesa tou oi opoies bazoun ta moria tou kausimou stin seira kai ta moria tou oxugonou pou periexi to kausimo oste ona pane sta mpek kai na dioxeteuthoun ston kilindro na kanei tin teleia kausi kai an oxi tin teleia tin poio kalh.me apotelesma na exei poio sosti kausi na dosi ropi apo xamhla pou xriazonte ta 4x4 kai otan exeis kalh kausi exeis kai oikonomia.giati kanena autokinito me injection den peteei akautes piso idika ta mama auto
emena mou edose ropi apo ta xamila kai oikonimia sto kausimo.epeidi to foresan kai alloi fili mou mou eipan ta idia pragmata
sigkekrimena sto jimny enos filou pou me tis montifies exei 300 kila parapanisia sto amaksi tou ebgale ropi oikonomia dunamh apo ton mikro tou kinhtira kai otan to ksekinouse apo stamatimenos me deutera trelathike
allos enas me ignis 4x4 me thoribo sto kinhtira tou ebgale ropi miosi tou thoribou kai tous ripous sto kinhtira kai oikonomia sto ntepozito se ethikh 150xiliometra parapano kai siggekrimena mou elege 150xiliometra x 1.50 to litro se ligo kero to ksexreosa ton marafeti.
opoios sunaderfos thelei na tou doso to thl tou tupou gia tin athina na mou pei
aaaaaaa opoios exei agorasi to periodiko tetrakinisi mag tou febrouariou 2010 to exei parousiasi stin selida 28-29.
gia na to exoun bali kai autoi sto kalhtero periodiko gia 4x4 kati kseroun.
dirty jimny for ever

Mod: Γράφετε με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες παρακαλώ.
viewtopic.php?t=39
Άβαταρ μέλους
KOKOUS
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 11, 2010 7:37 pm
Τοποθεσία: KARDITSA

Δημοσίευσηαπό nikos6 » Πέμ Απρ 15, 2010 11:28 am

kalimera se olous kai sas euxaristo poly gia tis apantiseis sas. metrisa tin katanalosi me ton tropo pou proteinate kai kaiei 13 lepta/ xlm me xalari odigisi kai me mesi timi venzinis 1,35 tin periodo tis metrisis. pos sas fainete re paidia?

euxaristo kai pali gia tin anatpokrisi.

nikos

Mod: Γράφετε με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες παρακαλώ.
viewtopic.php?t=39
nikos6
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 11:15 am

Δημοσίευσηαπό Antonios » Πέμ Απρ 15, 2010 2:34 pm

Το δικό μου jimny (2002 hard top) με 225 λαστιχα Α/Τ χρειάζεται 10λτ/100χλμ σε οδήγηση εκτός πόλης. Δηλαδή με ενα γεμάτο ρεζερβουάρ βγάζει περίπου 370 χλμ.

Να σημειώσω οτι εχω φίλτρο Κ&Ν ενώ προσπαθώ να μήν ανεβένω πάνω απο 3500 στροφές ή πάνω απο 110χλμ/ωρα.
Antonios
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 3:41 pm

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Πέμ Απρ 15, 2010 5:15 pm

Πολυ καλα Νικο, περιπου 10lt στα 100km.Μια χαρα, ειδες που αγχωνωσουνα τσαμπα?
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Vasilisχ4 » Παρ Απρ 23, 2010 12:15 am

Άβαταρ μέλους
Vasilisχ4
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 9:39 pm
Τοποθεσία: Κόρινθος

Δημοσίευσηαπό Dimny » Παρ Ιούλ 23, 2010 10:31 pm

εμένα με κίνηση αυτοκινητόδρομο 120-140 ταχύτητα καίει γύρω στα 10...
9 λιτρα στα 100 καίει με οδήγηση στα 100-120αλλά εκεί το αυτόματο δουλέυει στις 2100-2200 στροφές...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό konto » Πέμ Σεπ 09, 2010 4:40 pm

Εγώ το μέτρησα και μου καίει 11,2 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα. Η μέτρηση έγινε σε μικτή διαδρομή σημειώνοντας για διάστημα 2.500 χιλιομέτρων τα λίτρα βενζίνης που έβαζα κάθε φορά στο βενζινάδικο. Χωρίς εκτός δρόμου οδήγηση και με χαλαρούς ρυθμούς στην εθνική 100-110 χιλιόμετρα/ώρα!!
www.PeriTroxon.gr Νέα Μοντέλα - Δοκιμές - Φωτοαγγελίες
Άβαταρ μέλους
konto
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 10:41 am
Τοποθεσία: Ακράτα Αχαϊας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες