Υπερβολικη καταναλωση του δικου μου Jimny ?

Τα άλογα...

Υπερβολικη καταναλωση του δικου μου Jimny ?

Δημοσίευσηαπό nikos6 » Τετ Μαρ 10, 2010 12:18 pm

καλημερα προς ολους,

το καλοκαιρι του 2009 αγορασα μεταχειρισμενο Jimny του 2006 με κατω απο 10.000χμ (τουλαχιστον αυτο εγραφε).

το αυτοκινητο, περα απο καποια αλλα προβληματα με τιμονι και μπροστινο συστημα μαλλον σοβαρα, που θα τα αναλυσω καποια αλλη στιγμη, παρουσιαζει τρελη καταναλωση. δεν μπορω να σας πω ποσα λιτρα/100χλμ καιει γιατι δεν εχω την υπομονη για υπολογισμους αλλα θα σας το δωσω με παραδειγματα.

1. καθε μερα ατομο της οικογενειας κανει 50χλμ πηγαινε ελα στην δουλεια και μονο αυτο. η διαδρομη δεν ειναι ιδιαιτερης κινησης και πολλες φορες γινεται αργα το βραδυ. Φανταστειτε πως με μεσο ορο τιμη βενζινης 1,20-1,30 ευρω 4 φορες δεν την βγαζει πλεον. δηλ ουτε 200 χλμ !

2. κανω καποια ταξιδια ιωαννινα λογω συγγενων. ξεκινω απο πικερμι και μπαινω κατευθειαν αττικη οδο. μεχρι το ριο εχει καψει πανω απο 3/4 του ρεζερβουαρ με εκκινηση γεματο. δεν φθανω καν αρτα και χρειαζεται να ξαναβαλω βενζινη. χωρις να ανοιξω καν πανω απο 100χλμ/ωρα ποτε, με στρωτη οδηγηση και χωρις υπερβολικο βαρος ουτε μπαγκαζιερες οροφης.

3. και το αποκορύφωμα ... προχθες ημουν στο πικερμι και βαζω 20 ευρω με 1,3 ευρω /λιτρο και δεικτη στο κοκκινο. μπαινω αττικη οδο στο πικερμι και παω στο alloufunpark για βολτα τα παιδια, γυριζω απο φιλαδελφια, νεα ιωνια, παπανικολη, μεσογειων στο πικερμι (για οσους ξερουν την διαδρομη) με μια ενδιαμεση σταση επι αυτης της διαδρομης. οταν εφθασα παλι πικερμι ειχε καψει ολη την βενζινη.

Σημ: Το jimny μου ειναι εντελως normal, τιποτα εξτρα πανω, ουτε λαστιχα. Ολοι στη οικογενεια ειμαστε αρκετα εμπειροι ως οδηγοι και ξερουμε να οδηγουμε ηρεμα ενα αυτοκινητο. Ολες οι διαδρομες με το jimny γινονται με πολλη στρωτη οδηγηση χωρις ξεσπασματα και ζορι, και με αλλαγες οχι πανω απο 4000 στροφες. τα λεω απλα για να καταλαβετε την χρηση που εχει το οχημα και το οτι ειναι η πρωτη φορα που ασχομουμαι με την οικονομια καυσιμου σε αυτοκινητο. Παρακαλω ολους σας να με βοηθησετε να λυσω το προβλημα που ταπεινα πιστευω πλεον πως υπαρχει στο δικο μου jimny. σας ευχαριστω εκ των προτερων

νικος
nikos6
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 11:15 am

Δημοσίευσηαπό Antonis » Τετ Μαρ 10, 2010 4:54 pm

Είναι πολύ ευκολο να υπολόγησεις το πόσο καίει..Φουλάρισε το και μηδένησε χιλίομετρα. Βάλε 2-3 φορές βενζίνη και γράψε κάπου πόσο λίτρα έχεις βάλει σύνολο!!Διαίρεσε τα λίτρα που έβαλες με τα χιλίομετρα που έχεις κάνει..σε αυτό που θα βρείς πολλαπλασίασε το 100 και έχεις τελειώσει!!!Πές μας λοιπόν μετα, μου καιει τόσα λίτρα τα 100 για να σου πούμε αν είναι λογικό!
Έτσι όπως τα γράφεις δεν πιστεύω να μπορεί να βοηθήσει κα΄ποιος!!

Έμενα πάντως όταν ήταν μαμα έκαιγε 8 λίτρα /100 εθνική και με μεικτή χρήση 9,5-10λιτρα/100!!
Τώρα μεικτή έχω 12,5 λίτρα / 100χλμ...που να βάλω και 30άρια.. :lol: :lol:
JimnyClub.Gr
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Τετ Μαρ 10, 2010 5:17 pm

Βασικα εμενα που ειναι το ιδιο μοντελο (αλλα με mud λαστιχα) με χρηση μεσα στην πολη αλλα και μερικα (λιγα σχετικα) χιλιομετρα εθνικη με μαξ ταχυτητα 130χλμ μου βγαζει το ντεποζιτο ολοκληρο 240 περιπου χιλιομετρα στην καλυτερη περιπτωση!Γενικα μετα τις 3.500 στροφες αρχιζει και καιει πολυ!
τωρα απο κει και περα...

Δεν μπορεις με τιποτα να καταλαβεις την καταναλωση του συγκεκριμενου αυτοκινητου με τον δεικτη της βενζινης!Αυτο γιατι αν εισαι στην μεση του ρεζερβουαρ δεν σημαινει οτι εχεις καψει το μισο!
Σε μενα (και λογικα και σε σενα γινεται),οταν το γεμισω αρχιζει να πεφτει ο δεικτης απο το φουλ μετα απο 50χλμ και φτανει στην μεση οταν κανω περιπου 100χλμ!


ΑΡΑ:
Μηπως εχεις μεγαλυτερα ελαστικα πανω στο αμαξι απ'οτι πρεπει?!?!

Mηπως χρησιμοποιεις την 4κινηση στην πολη μεσα?!?! Πραγμα που αν το κανεις η καταναλωση ειναι το λιγοτερο που σε απασχολει!!!:)
ξερω πολλους που το κανουν!!!

Επισης μηπως μιλας για super αμολυβδη (η καμια shell χειροτερα) που την ρουφαει με καλαμακι?!?!

Μηπως καποιος εχει πιο βαρυ ποδι απ'οσο πρεπει το δεξι του ποδι ή κανει κανενα δρομολογιο παραπανω απο οσα γνωριζεις?!!
:lol:


ΑΥΤΑ! δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο αν και για μενα δεν μου φαινεται οτι καιει πολυ περισσοτερο απο οτι πρεπει!

Επισης γα την διαδρομη που μου αναφερεις ( και αν ησουν με ρεζερβα βενζινης για μερικα χιλιομετρα) μου φαινεται λογικη η καταναλωση.και μενα καπου τοσο καιει !!
Λογικη καταναλωση εννοω για το Jimny και για αυτο το μοντελο βεβαια!! :wink:
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Τετ Μαρ 10, 2010 5:43 pm

Εμένα μου βγάζει το πολύ 360-370 χλμ . με νορμαλ λάστιχα με τα mud 320-330χμλ το παρα πολυ.... και με χαλαρούς ρυθμους. Πως το υπολογίζο? γεμίζω ---μετραω ποσσα χλμ εχω κάνει μεχρι να σφασει στο κοκκινο και μετράο ποσα λιτρα 8α χρειαστει για να γεμίσει παλι και βλεπο παράδειγμα 37 λίτρα οπότε με τα 370 χλμ που έκανα εκαιγα γύρο στα 10lt τα 100.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Τετ Μαρ 10, 2010 5:50 pm

ναι αλλα με αυτον τον τροπο....αλλο να τα εχεις κανει μεσα σε κινηση και αλλο εθνικη! :wink:
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Μαρ 10, 2010 9:18 pm

Λοιπον Νικολα κατσε να τα πουμε μια φορα να τα διαβασουν και οι υπολοιποι γιατι πολλοι με ρωτουν ακριβως τα ιδια με σενα.
1)Ο ΜΟΝΟΣ μα ο μονος τροπος να μετρησεις καταναλωση σε ενα οχημα ειναι αυτος που λεει ο Αντωνης.Λυπαμαι αλλα ΟΛΑ τα υπολοιπα ειναι λαθη.Μου εκαψε τοσο και πηγαινα σιγα και εκανα λιγα χιλιομετρα κτλ ΔΕΝ ισχυουν, δεν προκειται να βγαλουμε ακρη.Ο Γιαννης και ο Αριστος λενε τα ιδια με τον Αντωνη.
2)Η βενζινη αυξηθηκε ΠΑΡΑ πολυ τις τελευταιες μερες, το εχετε παρει χαμπαρι?
3)Ειμαι σιγουρος Νικο πως σου εχει διαφυγει το γεγονος οτι το jimny εχει πολυ μικρο οφελειμο ρεζερβουαρ, απο τα πιο μικρα, αν οχι το πιο μικρο, απο τα αυτοκινητα που πωλουνται σημερα.Να γιατι βλεπεις το ρεζερβουαρ να αδειαζει γρηγορα.
4)Και τελος για να πουμε και την πασα αληθεια επιτελους, γνωριζουμε αραγε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τι εχουμε αγορασει?Ενα ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ οχημα εκτος δρομου.Ειναι ψηλο και τετραγωνο κουτι αρα κακη αεροδυναμικη κυριως στις υψηλες ταχυτητες, ακαμπτους αξονες και πλαισιο τυπου σκαλας αρα περιτο βαρος για την ασφαλτο, και τελος εναν ανεμικο κινητηρα που θες δεν θες πρεπει να τον ζορισεις για να κινηθεις απλα αξιοπρεπως στην ασφαλτο.Λυπαμαι ρε παιδια αλλα οσοι αγορασατε τον jimnako για ταξιδια και οχι για χρηση εκτος δρομου απλα την πατησατε.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Παρ Μαρ 12, 2010 6:44 pm

Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Παρ Μαρ 12, 2010 7:36 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Παρ Μαρ 12, 2010 8:38 pm

Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Μαρ 13, 2010 11:59 am

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Σάβ Μαρ 13, 2010 6:48 pm

Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Μαρ 13, 2010 7:22 pm

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό strag » Κυρ Μαρ 14, 2010 10:58 pm

let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό slatsTHOMAS » Δευτ Μαρ 15, 2010 12:59 am

Άβαταρ μέλους
slatsTHOMAS
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Θεσ/νικη - Αριδαία

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Δευτ Μαρ 15, 2010 5:51 pm

δεν ξερω ρε παιδια αλλα εμενα μου φαινεται οτι το σχημα του ειναι χωρις εξογκωματα,σαν κυβος πατημενος.δεν ξερω τι γινεται μεσα με την τρομπα και καποια διαφραγματα πωσ ειναι...ισωσ καποιος απο το clubπου εχει κανει αντικατασταση στο φιλτρο-τρομπα να ξερει και την διαμορφωση. :?
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron