Ερώτηση για πειραγμένο jimny

Τα άλογα...

Ερώτηση για πειραγμένο jimny

Δημοσίευσηαπό gto234 » Τρί Απρ 22, 2008 8:44 pm

Καλησπέρα,
είναι το πρώτο μου ποστ και χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Είμαι στην αναζήτηση αγοράς μεταχ. jimny και έχω βρεί ένα το οποίο όμως έχει το εξής "πρόβλημα", είναι βελτιωμένο!
Ο ιδιοκτήτης του έχει βάλει λέει "κεφαλή από 1600" πράγμα το οποίο δεν φαίνεται απ'ότι μου είπε εξωτερικά.Επειδή δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αξιόπιστο το αμάξι μετά απο μια τέτοια αλλαγή δηλαδή υπάρχει ενδεχόμενο να παρουσιάσει προβλήματα στο μέλλον;Επίσης θα καίει περισσότερο λογικά ε;Νομικά π.χ. σε μια τράκα είμαι καλυμμένος;
Θα το πάω σε μάστορα να το δεί αλλά ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
gto234
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 8:35 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Απρ 22, 2008 10:04 pm

Λογικά πρόκειται για Jimny με τον G13B κινητήρα (με 1ΕΕΚ) ο οποίος έχει ευαισθησία στο να ραγίζει καπάκια. Ο συγκεκριμένος μάλλον ράγισε καπάκι και ο ιδιοκτήτης έβαλε ότι βρήκε, δηλαδή απο 1.6. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει το καπάκι του G16, μπορεί να μην έχει και καμία αλλά δε μου μοιάζει για καλό προηγούμενο.

Άρα δεν πρόκειται για "βελτίωση" αλλά για "πατέντα". Αν η τιμή είναι πολύ καλή και αν το ελέγξει μηχανικός της εμπιστοσύνης σου και το βρεί ΟΚ τότε προχώρα, αλλιώς κοίτα αλλού.

Επαναλαμβάνω, δεν πρόκειται για βελτίωση αλλά για επισκευασμένο (πιθανότατα όχι καλά) πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό gto234 » Τετ Απρ 23, 2008 10:11 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου.
Ο ιδιοκτήτης μου είπε έκανε την αλλαγή ένας γνωστός του μηχανικός που δουλεύει στη suzuki.Τώρα μενει να διερευνήσω το πράγμα να δούμε αν πρόκειται για επισκευή ή βελτίωση.
gto234
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 8:35 pm

Δημοσίευσηαπό gto234 » Τετ Απρ 23, 2008 10:14 am

ααα ξέχασα,
η τιμή είναι 8000 και είναι μοντέλο '00 με φούλ έξτρα (μπάρες μπροστά-πλαί προβολείς, κοτσαδόρο κ.α.) μόνο που δεν έχει a/c.
gto234
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 8:35 pm

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Τετ Απρ 23, 2008 3:20 pm

Συμφωνώ με τον ΙΚΕ... Μην εμπιστευτείς ποτέ ''πειραγμένο'' μεταχειρισμένο... Πολλές φορές μπορεί να κρύβει κάτι κακό στο υποτιθέμενο πείραγμα.. Πάντως πιστεύω πως το αυτοκίνητο που κοιτάς δεν είναι ευκαιρία!! Αμάξι 8ετίας χωρίς a/c (βασικότατο) με 8000 ευρώ, είναι ακριβό!!! Αλήθεια πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει?
Συνέχισε να ψάχνεις φίλε!! Μια ευκαιρία θα βρεθεί και για εσένα!!
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Απρ 23, 2008 4:02 pm

Χωρίς A/C λογικά πρέπει να είναι το cabrio, 8000 για το συγκεκριμένο μου φαίνονται πάρα πολλά. Η συμβουλή μου είναι να ΜΗΝ το πάρεις και να κοιτάξεις κάποιο άλλο.

Αν σκεφτείς ότι ο πωλητής προσπαθεί να σου περάσει ένα κουσούρι (επισκευασμένο καπάκι) για βελτίωση τότε κάθε άλλο παρά εμπιστοσύνη μου εμπνέει.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό gto234 » Τετ Απρ 23, 2008 6:43 pm

Το αμάξι είναι το κλειστό και έχει 92000 χλμ.
Επίσης μου είπε ότι έχει αλλάξει 2 φορές ιμάντα.
Πάντως δίκιο έχετε θα το ψάξω περισσότερο,εξάλλου δεν βιάζομαι.
Όσον αφορά τις τιμές δυστυχώς απ'ότι βλέπω με 8000 που διαθέτω εγώ δεν βρίσκω νεότερο του '99-'01 παρα μόνο σε cabrio που δεν θέλω.
Σε μάντρες η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη στις τιμές και επίσης δεν δέχονται και παζάρι γιατι σου λέει ότι αν δεν θές μετρητά πάρτο με δόσεις, εγώ θα τα πάρω τα λεφτά μου έτισ κι αλλιώς απο την τράπεζα...
Πάντως θεωρείτε το a/c απαραίτητο ε;Εγώ αν και είμαι κατά της χρήσης a/c το άτιμο στον καύσωνα είναι απαραίτητο.
Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,πραγματικά ήμουν σχεδόν έτοιμος να το πάρω.
gto234
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 8:35 pm


Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες