Ανάρτηση για άσφαλτο

το λιφτ...

Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Sakisko » Τετ Ιαν 06, 2016 8:53 pm

Καλησπέρα παιδιά. Μετα απο 150.000 km νομίζω πως ήρθε η ωρα για αλλαγή ανάρτησης(Μανίσια). Φαντάζομαι μόνο αμορτισέρ θελει γιατι λενε οτι εχει σουστες και οχι ελατήρια και οτι δεν θελει και ευθυγράμμιση αν και μου φαίνεται περίεργο. Τι μου προτείνετε; Η χρήση που κανω ειναι κυρίως σε άσφαλτο αλλα και νορμαλ χωματόδρομους (χωραφοδρομους συγκεκριμένα ). Τα μαμά νομίζω ειναι μάπα. Κατι καλυτερο υπάρχει; Εχω το 2009 μοντέλο.
Sakisko
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2016 8:48 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό macdinos » Πέμ Ιαν 07, 2016 4:52 am

Κίτρινα Bilstein! Λογική (κατά τη γνώμη μου) τιμή, επισκευαζόμενα και μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα εργοστασιακά. Τα έχω εδώ και 60.000 χιλ. και η χρήση του αυτοκινήτου μου είναι περίπου αυτή που περιγράφεις.
macdinos
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 12:36 am

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Sakisko » Πέμ Ιαν 07, 2016 4:13 pm

Τελικά παρήγγειλα kayaba που μου πρότειναν απο το συνεργείο. Απο Δευτερα που θα τα βάλω θα σας πω εντυπώσεις. Ελπίζω να ειναι καλα....
Sakisko
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2016 8:48 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό tolis17 » Παρ Ιαν 08, 2016 12:15 am

Aν αυτός που σου πρότεινε τα kayaba είναι ο ίδιος άνθρωπος με αυτόν που σου είπε ότι το jimny έχει σούστες τότε κλαφτα Χαραλαμπε!
Τέλος πάντων κατά την άποψη μου το κορυφαίο για την τιμή του είναι τα monroe adventure. Λίγο πιο σκληρά τα blinstein τα κίτρινα οπως προαναφέρθηκε και αν θες κάτι για να το κανείς rallye πας σε procomp. Αυτά από τα οικονομικά! Έπειτα οι τιμες ανεβαίνουν απότομα, old man, rancho, hotbits, fox κτλ κτλ.
Άβαταρ μέλους
tolis17
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2012 5:49 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Sakisko » Κυρ Ιαν 10, 2016 7:26 am

Όχι σε άλλο συνεργείο πήγα και μεταξύ Monroe και kyb μου πρότεινε τα δεύτερα. Με ευθυγραμισεις περαστικά κτλ 270euros. Καλά είναι; αξίζουν τα λεφτά τους για οεμ επίδοση;
Sakisko
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2016 8:48 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Ιαν 10, 2016 11:37 pm

παντος ειναι αρκετα καλυτερα τα KYB απο τα μονροε απο πλευρας αντοχης. σιγουρα θα σου φανει αεροπλανο μετα απο 150.000 με τα μαμα.

αν πιανουν τα χερια σου και μπορεις να τα βαλεις μονος σου το κοστος μειωνεται αισθητα!

κανε μια ερευνα αγορας σε εμπορους που πουλανε τα αμορτισερ και αναλογα θα κρινεις και μονος σου!

ευθυγραμιση δεν ειναι στανταρ οτι θα χρειαστεις ! καντο μια βολτα λιγο μετα τιν αλλαγη και θα καταλαβεις αν χρειαζεται.

Kyb υποψιν τα ασιμη ειναι αρκετα εως πολυ σκληρα και τα μαυρα ειναι αρκετα κοντα με τα εργοστασιακα του jimny .

Monroe στην αρχη εχουν μια καλη συμπεριφορα αλλα συντομα πεφτει η αποδοση και γινονται αρκετα μπιπ.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Sakisko » Δευτ Ιαν 11, 2016 2:13 pm

Ευχαριστώ πολυ παιδιά. Θα τα περάσω μαλλον μεθαύριο λόγω γρίπης και θα στειλω εντυπώσεις.
Sakisko
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2016 8:48 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τετ Ιαν 13, 2016 9:23 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Sakisko » Παρ Ιαν 15, 2016 12:12 pm

Περαςα Χθες τα KYB μαύρα excel G. Εχω να πω οτι εχει γινει αλλο αυτοκίνητο. Δεν το πίστευα. Ναι τα πλήρωσα παραπάνω απο όσο θα έπρεπε αλλα βρίσκομαι επαρχία και εδω Βαράνε..... Στην επόμενη με βλεπω να βάζω ρυθμιζόμενες που λες. Ειχαμε ενα θεμα ομως. Στην ευθυγράμμιση δεν μπορούσαν να ισιώσουν το τιμόνι. Τελικά ίσιωσε αλλα με την κλασική χαλαρή αίσθηση ενώ οταν ήταν στραβο και ευθυγραμμισμένο νόμιζες οδηγούσες bmw. Έτσι χαλαρό ειναι και σε εσάς; Γιατι σε μενα απο την αρχή αυτη την αίσθηση μου έδινε.
Sakisko
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2016 8:48 pm

Re: Ανάρτηση για άσφαλτο

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Ιαν 16, 2016 11:11 am

χαλαροτατο ειναι και σε εμας..
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες