Εμπρος ελατηρια

το λιφτ...

Εμπρος ελατηρια

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Ιούλ 25, 2015 3:52 pm

Λογο εργατη και εχτα αυξημενου βαρους στο εμπρος κοματι το jimny εχει χασει το στησιμο που ειχε με την προηγουμενη αναρτηση πριν μπουν ολα αυτα.

Τωρα ειναι με ΚΥΒ ασιμη εμπρος και με κατι αλλα ελατηρια γνωστης ταυτοτητας με προοδευτικη σπυρα.
στα αργα κοματια παει πολυ καλα χωμα και ασφαλτο. απο +40 χλμ και πανω στο χωμα γινονται πολυ μπιπ και το αμαξι πλεει και τινει να τερματιζει εμπρος αρκετα ευκολα. Στην ασφαλτο απο 80+ χλμ τινει να πλεει σε καθε ανωμαλια του δρομου.

Πιστευω οτι χρειαζομαι κατι λιγο πιο σκληρο σε ελατηριο εμπρος.

Εχεις κανεις απο εδω τπτ ελατηρια που να τεριαζουν μπροστα +4 +6 +8 - 10 ξερω γω ελατηρια για δοκιμη ?

θελω να τα βαλω πανω να τα δοκιμασω μια μερα και εφοσον μου κανουν να τα αγορασω .

Για ψαχτητε λιγο πιστευω σε καμια αποθηκη ολο και κατι θα βρισκεται :D
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: Εμπρος ελατηρια

Δημοσίευσηαπό kermit » Τρί Αύγ 18, 2015 10:33 pm

πήγαινε μέτρα βάρος σε κάθε άξονα. Και μετά πήγαινε και φτιάξε. Πάρε το μπροστινό σου βάρος, μέτρα το μήκος και τις σπείρες του mad+6, και φτιάξε παρόμοια με άλλο πάχος υλικού. Νομίζω θα κάνεις αυτό που θέλεις.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπρος ελατηρια

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Τετ Αύγ 19, 2015 5:53 pm

Οκ! περιμενω να μου δωσουν κατι ΟΜΕ ελατηρια για δοκιμη (λενε σαν ελατηριο ειναι πιο σκληρο απο Mad ) τωρα μετα τον αυγουστο και μετα θα δω τι μ γινεται! Αλλα οτι θα παω να μετρησω το βαρος μ θα παω να δω λιγο τι μου γινεται! Νομιζω παχυνα!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: Εμπρος ελατηρια

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » Τετ Νοέμ 18, 2015 9:14 am

Αν θέλεις δοκιμασμένα ελατήρια (τα "φτιαχτά" δεν τα εμπιστεύομαι), προοδευτικά τα μπροστινά, για χρήση εργάτη, σου προτείνω τα ελατήρια της Top-R σε 3" και 4" αναλόγως του lift που θέλεις
Στείλε ένα mail για να πάρεις τιμή, δύσκολα θα βρεις καλύτερο ελατήριο για το έξτρα βάρος του εργάτη... :wink:
Metalaxe
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 12:47 pm


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες