lift +9,5cm

το λιφτ...

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Παρ Μάιος 24, 2013 2:24 pm

Σωστα τα λεει ο Θοδωρης.

Δες και εδω
http://www.jimny.gr/garage/?cat=6&article=41
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό nikos jimny » Παρ Μάιος 24, 2013 4:17 pm

Κατάλαβα φίλε Θόδωρε και φίλε Γιώργο αυτά που μου είπατε ότι η πανάρ και η τιμονόμπαρα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν οριζόντια με το έδαφος. Επειδή εγώ τα έχω κάνει, κι επειδή έχω δει κι άλλα αυτοκίνητα που είναι όπως το δικό μου, θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα το σκεφτώ καλύτερα για να αποφασίσω. Διότι έχω δόσει αρκετά λεφτά και για να το κάνω αυτό με το pitman arm και την πανάρ θέλω κανά διακοσάρι πάλι και αρχίζει να ξεφέυγει το κοντέρ. Πάντως σας ευχαριστώ για τις πρόσθετες πληροφορίες που μαθαίνω.
nikos jimny

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Μάιος 25, 2013 12:45 am

μην τρελαινεσαι παντως.. και γω δεν το εχω κανει στο δικο μου και ειμαι +8.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Μάιος 26, 2013 12:12 am

offroad_master έγραψε:μην τρελαινεσαι παντως.. και γω δεν το εχω κανει στο δικο μου και ειμαι +8.

Που πα ρε με το σαμιαμιδι....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. Μην μου πεις οτι δεν το περιμενες.... Ελα.....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό nikos jimny » Κυρ Μάιος 26, 2013 10:08 pm

Και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Οι αποστάτες που έβαλα 3,2cm για +7,5 και με τα λάστιχα που θα πάει +9, φτάνουν ή έπρεπε να βάλω +5;
nikos jimny

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Μάιος 26, 2013 11:13 pm

Οσο εχει να κανει με εμενα, οσο πιο φαρδια τα μετατροχια τοσο πιο καλα. ΑΛΛΑ, πρωτον θα καταπονεις πιο πολυ τα ρουλεμαν τροχων με αποτελεσμα να τα αλλαζεις μαζι με τα μπουζι και δευτερον δεν θα εχεις το ιδιο πατημα με τα αλλα jimnaκια στο ιδιο εμποδιο. Πραγμα που μπορει να σε καθυστερησει η' και να σε παει απο αλλο δρομο.
Κατι που σιγουρα το εχω στο τσεπακι εγω.... :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Μάιος 26, 2013 11:42 pm

+ 5 ειμαι εγω δεξια κ αριστερα....με +6 σε υψος.....πολυ καλυτερη σταθεροτητα! καταπονεση βεβαια υπαρχει. στα εμποδια εξαρτατε μερικες φορες ειναι υπερ σου και αλλες κατα στα πολυ στενα κοματια...αλλα πιστευο οτι ειναι οτι πρεπει μαχ + 5 και ποσο μαλλον για σενα που εισαι κ πιο ψηλος,
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό YannisS » Δευτ Μάιος 27, 2013 11:49 am

nikos jimny έγραψε:Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δεν ξέρω πως να βάλω τις φωτογραφίες που έχω. Για τον YannisS όσον αφορά την κάστερ τα έκκεντρα σινεμπλόκ την διορθώνουν μέχρι τα 5cm. Άρα έχω άλλα 2,5cm ως τα 7,5cm, επομένως είναι σαν να σήκωσα ένα μανίσιο Jimny 2,5cm χωρίς να αλλάξω την κάστερ. Δηλαδή δεν είναι διορθωμένη τελείως η κάστερ αλλά είμαι μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής.

Είσαι σίγουρος ότι είσαι (στην πράξη), εντός των ορίων που δίνει ο κατσκευαστής (+/- 01ο 00’)? Εγώ, με +4 ψήλωμα, είχα "φύγει" περίπου 3 μοίρες!!!!!!
Μόνο με μέτρηση σε όργανο, μπορείς να ξέρεις ακριβώς την απόκλιση
YannisS

Δημοσίευσηαπό nikos jimny » Δευτ Μάιος 27, 2013 7:35 pm

Κι εγώ έχω την υποψία ότι είναι 3,2cm του αποστάτη αλλά προς το παρόν θα κρατήσω αυτούς και θα δω τι θα κάνω αργότερα. Όσο για σένα Γιάννη, δεν το έχω μετρήσει αλλά εννοείται ότι το κιτ της superpro διορθώνει ακριβώς την κάστερ μέχρι 5cm ύψος. Τώρα, για τα υπόλοιπα 2,5 σίγουρα θα έχει φύγει λίγο - δεν ξέρω πόσο. Πάντως η συμπεριφορά στο τιμόνι δεν μου άλλαξε καθόλου, που λένε ότι γίνεται πιο ελαφρύ. Είναι το ίδιο με παλιά. Κάποια δόση όμως θα πάω να το μετρήσω γιατί ακόμα παιδεύομαι, όπως σήμερα που έβγαλα τα πίσω ελατήρια και κατέβασα ένα πόντο τις προσθήκες (από 2 πόντους τις έκανα 1) για να έρθει αλφαδιά το αυτοκίνητο με το έδαφος. Αν σε κάθε αλλαγή πήγαινα για ευθυγράμμιση, όλη την μέρα θα έπρεπε να είμαι στο συνεργείο. Επειδή δεν μπορώ να βάλω και καμιά φωτογραφία εδώ μέσα, έχεις κανένα mail JEO ή Γιώργο για να σας στείλω κανένα mail για να σας στείλω καμιά φωτογραφία να δείτε λίγο την κάστερ - αν μπορείτε να καταλάβετε κιόλας.
nikos jimny

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τρί Μάιος 28, 2013 1:55 pm

απο τη φωτο δε θα καταλαβουμε θελει ευθυγραμμισα.. Οσο για το πατημα ισχυει αυτο που εγραψε ο Αριστος. Επισης εγω πριν ημουν +5 απο αποστατες και τωρα +10, τα ρουλεμαν δε τα εχω αλλαξει παραπανω απο το κανονικο. Επισης αν προκυψει θεμα λυνεται με ενα καλο γρασο
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τρί Μάιος 28, 2013 1:59 pm

Γενικα να ξερεις οτι ο καθενας εχει ενα δικο του τροπο σκεψης κτλ, για παραδειγμα αλλιως μπορει να εκανα εγω το αμαξι του Θοδωρη και αυτος το δικο μου.. Το σιγουρο ειναι οτι εγω θα το χα τελειωσει :chainsaw: :poke:

Επισης πανω στους αποστατες σου μπορεις να βαλεις ζαντες με οφσετ
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό kermit » Τρί Μάιος 28, 2013 5:49 pm

Με 3εκ αποστάτες ούτε εγώ είχα ιδιαίτερη φθορά των ρουλεμάν, και μάλιστα το δικό μου έχει φάει πολλή σφαλιάρα. Ναυτικό γράσο να βάλεις οταν θα τα αλλάξεις και θα κερδίσεις διπλάσια ζωή. (τεσταρισμένο)
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member

Δημοσίευσηαπό nikos jimny » Τρί Μάιος 28, 2013 7:59 pm

Γεια σου φίλε Χρήστο. Με 3,2cm αποστάτη το ξέρω κι εγώ ότι η φθορά είναι πολύ μικρή. Αλλά ήθελα να πάω στα 5cm όπως λένε ο Γιώργος και ο Αρίστος. Βέβαια ο Γιώργος λέει ότι και που έχει +10 δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αλλά απ΄ότι διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ, έλεγε ο JEO ότι εσύ Γιώργο το αυτοκίνητο το έχεις στο γκαράζ και το βλέπεις μόνο (χωρίς παρεξήγηση - πάντα φιλικά). Επίσης θέλω Γιώργο να μου πεις, επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα των ζαντών, π.χ. για να αντικαταστήσουμε έναν αποστάτη +5cm πόσο αρνητικό οσφέτ πρέπει να βάλουμε;
nikos jimny

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Τρί Μάιος 28, 2013 9:07 pm

Μονο κολωνακι και β.π. ο γιωργος! :lol: :lol: Τι εχεις οφσετ στις ζαντες η αυξανεις το οφσετ με αποστατες ειναι το ιδιο σε βαση καταπονεσης! (βασικα μιν πολυ σκεφτεσε τιν καταπονεση δλδ ποσο γρηγορα θα χαλασουν ...αντε με 3 εκατοστα να αλαζεις ρουλεμαν ανα 40.000 χλμ με 5 εκ στις 30.000 χλμ)
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό nikos jimny » Τρί Μάιος 28, 2013 9:15 pm

Γεια σου Αρίστο. Αν είναι να χαλάνε στις 30.000 χλμ. τότε είμαι αρχηγός! Έτσι κι αλλιώς εγώ κάνω καμιά 5 - 6.000 χλμ. το χρόνο κι απ΄αυτά τα 2.500 είναι στο κυνήγι. Οπότε μάλλον θα αργήσω πολύ να τ΄αλλάξω. Βασικά, το τζιπ το έχω για να πηγαίνω στο κυνήγι μόνο. Τώρα θα μου πεις γιατί το έκανες έτσι. Για να έχω να ασχολούμαι και γιατί μ΄αρέσει. Και βασικά τα πιο πολλά τα φτιάχνω μόνος μου οπότε έχω βρει δουλειά για τώρα το καλοκαίρι.
nikos jimny

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης