Θόρυβος (μάλλον) απο την αναρτηση!

το λιφτ...

Θόρυβος (μάλλον) απο την αναρτηση!

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Σάβ Οκτ 22, 2011 10:13 pm

Εψαξα όλα τα thread στο forum και κατι σχετικο με το προβλημα μου δεν βρηκα! Οπότε ανοίγω αυτό, μηπως έχει τύχει κάτι παρόμιο και σε κάποιον άλλο και μπορει να βοηθήσει!
Λοιπόν το jimnάκι μου (2010 μοντελο, 20.000κμ) κάνει εδώ και τρεις μέρες ενα ελαφρύ γκαπ-γκουπ το οποίο το εντοπίζω μπροστά και δεξιά. Το κάνει σχεδόν μόνο σε μικρά εγκάρσια σαμαράκια και κυρίως σε δρόμους και χωματόδρομους με <<καρούπαλα>>. Οταν σε τέτοιους δρόμους πηγαίνεις σιγά σιγά το κάνει συνεχεια καθώς το αμάξι παίζει δεξιά-αριστερά.
Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο σε μικρα εμπόδια και με λίγα χιλιόμετρα συνήθως, όταν δηλαδή τα αμορτισέρ βρίσκονται περίπου στη θέση ισσόροπίας τους.
Πάω λοιπόν στην αντιπροσωπία το αμάξι, σε μια σύντομη δοκιμή ακούνε και αυτοί το θόρυβο, σηκώνουν το αυτοκίνητο και δεν βρίσκουν τίποτα! Το μόνο περιέργο που είδαν και είδα είναι ότι το μεταλικό κάνιστρο του μπροστά αριστερά αμορτισέρ, έχει γρατζουνιστεί απο την επαφή με το ελαστικό πάνω μέρος-καπάκι του αμορτισέρ, πράγμα μάλλον περίεργο!
Τελικά δεν κατάφεραν να εντοπίσουν την αιτία του θορύβου, μου είπαν ότι δεν θα πάθει τίποτα το αμάξι, και να ξαναπάω αν το πρόβλημα ενταθεί!
Έτσι και εγώ έκανα τις χθεσινές δουλιές στο βουνό που είχα, και μετά απο αρκετά χωμάτινα χιλιόμετρα το προβλημα παρέμεινε και μάλλον εντάθηκε και λίγο!
Επίσης να σας πω, ότι ο θόρυβος δεν ξεκίνησε μετά απο κάποιο ζόρισμα εκτός δρόμου ούτε μετά απο κάποια επαφή της κοιλιάς του αυτοκινήτου, μου το εμφάνισε ενώ ήμουν στην άσφαλτο και το μόνο που είχε προηγηθεί ήταν ένα απότομο φρενάρισμα λιγες ώρες πριν.

Πάει κάποιου το μυαλό τι μπορεί να είναι??
Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό boulis » Σάβ Οκτ 22, 2011 10:33 pm

Κανε μια δοκιμή φίλε μου.
Τράβηξε το μοχλό του καπώ της μηχανής , χωρις να το ανοίξεις και δοκίμασε αν ακούγεται ο θόρυβος.
Ευχομαι να είναι αυτό ...
boulis
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 10:39 pm

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Σάβ Οκτ 22, 2011 10:44 pm

Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Οκτ 22, 2011 11:20 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό alexm » Κυρ Οκτ 23, 2011 4:54 am

Φιλε καλημερα.
Αυτο ακριβως τον θορυβο τον ψαχνω πανω απο ενα χρονο .2 μηχανικοι δεν τον εντοπισαν ενω τα παιδια απο εδω μου ειπαν τι ισως να φταιει αλλα δεν ειναι κατι . :oops:
alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Οκτ 23, 2011 10:16 am

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Κυρ Οκτ 23, 2011 11:25 am

Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό alexm » Κυρ Οκτ 23, 2011 1:32 pm

alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό alexm » Τρί Οκτ 25, 2011 6:12 pm

Τελικα εχει λιγα μποσικα το καρε του μπροστινου αξονα .Δεν τον ελυδα να δω λεπτομερειες,με μια γρηγορη ματια μονο.Να στραφώ σε τόρνο ή θελουν αλλαγη οι σταυροί?
alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Οκτ 25, 2011 6:28 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Οκτ 25, 2011 6:34 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Οκτ 25, 2011 8:59 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Οκτ 25, 2011 10:02 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Οκτ 25, 2011 10:53 pm

A Panhard rod (also called Panhard bar or track bar) is a component of a car suspension system that provides lateral location of the axle.Originally invented by the Panhard automobile company of France in the early twentieth century, this device has been widely used ever since.

While the purpose of the suspension of an automobile is to allow the wheels to move vertically with respect to the body, it is undesirable to allow them to move forward and backwards (longitudinally), or side to side (laterally).
Εικόνα
http://en.wikipedia.org/wiki/Panhard_rod

η ανιστρεπτική δεν ειναι ράβδος παναρ . Μάλλον μπερδεύτηκες Θοδωρή με τόσες λεπτομέρεις του πρότζεκτ σου στο μυαλό σου .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Τετ Νοέμ 02, 2011 1:29 pm

Μπροστά δεξιά αμορτισέρ!!! Απο εκεί τελικά προέρχονταν ο θόρυβος που με είχε τρελάνει! Έβαλα δύο φίλους να κουνάνε το αμάξι δεξιά-αριστερά με λιγη δύναμη, έπασα απο κάτω και όταν κατα περιόδους ο θόρυβος εμφανίζονταν, εξέταζα ένα-ένα τα εξαρτήματα της ανάρτησης.
Σε αυτό το αμορτισέρ όταν ακούγονταν ο θόρυβος και το έπιανες ένιωθες ένα κραδασμό και φαινόταν σαν να πήγαινε να κολλήσει..!
Οπότε δεν κάθομαι να ασχοληθώ με την επισκευή του, αφού μέχρι το γενάρη θα έχω βάλει τα 6ποντα mad, το θέμα είναι τα οικονομικά monroe που σκεφτόμουνα σαν συνδιασμό, θα αντέξουν ή θα πρέπει να πάω σε κάτι ποιο ακριβό, για να μην ξαναέχω τα ίδια σε άλλα 20.000 km??
Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron