ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ-ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

το λιφτ...

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ-ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Απρ 10, 2011 4:37 pm

Έχοντας διαβάσει όλα τα ποστ του φόρουμ μας και γενικά και άλλων φόρουμ για αναρτήσεις, κατάλαβα ότι είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσεις τι να βάλεις και ποιό σετάρισμα θα ταιριάζει καλύτερα και αυτό λόγω του ότι ακόμα και για ένα ίδιο σετ αναρτήσεων δύο διαφορετικοί οδηγοί λένε πολλές φορές διαφορετικά πράγματα, και αυτό λόγω του ότι ο καθένας χρησιμοποιεί διαφορετικά το αυτοκινητό του.

Έτσι λοιπόν συνοψίζωντας και άν θυμάμαι καλά έχουμε τους εξής συνδυασμους ελατηρίων αμορτισέρ :

ΓΙΑ ΥΨΟΣ +3 (ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ) - οχι πραγματικο

ΚΥΒ + MAD 3ποντα
MONROE+MAD 3ποντα
BILSTEIN+MAD 3ποντα
OME αμορτισέρ και ελατήρια-set 1,5 inch το οποίο είναι 3.81cm σήκωμα (μάλλον το διαφημίζουνε ως 4cm )
Procomp σετ(δεν πολυ έδωσα σημασία)


ΓΙΑ ΥΨΟΣ +6 (ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ) - οχι πραγματικο
ΚΥΒ + MAD 6ποντα
MONROE+MAD 6ποντα
BILSTEIN+MAD 6ποντα
OME αμορτισέρ και ελατήρια-set 2,5 inch το οποίο είναι 6,35cm σήκωμα (μάλλον το διαφημίζουνε ως 6cm )
Procomp σετ

Εκτός όλων των παραπάνω συνδυασμών υπάρχουν και κάποιοι άλλοι με διαφορες μάρκες αμορτισέρ και διαφορα σετ ελατηρίων...

Με αυτά και με αυτά κάποιοι που πήρανε το ένα σετ ή το άλλο , κάπου δεν τους άρεσε ο συνδυασμός τους, και αρχίσανε να ρωτάνε και να πειραματείζονται έαν το αμορτισερ με τους ταδε κωδικους που το είχανε πάρει για σήκωμα 3 ποντων , κάνει με το εξάποντιο ελατήριο κτλ κτλ ...

Και εκέι αρχίζουνε ατελείωτες συζητήσεις στο φόρουμ και πάει λέγοντας ...

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΛΕΞΙΜΟ....Το ένα σκληρό , το άλλο μπιπ , το ένα χαλάει εύκολα το άλλο πάει καλά στον δρόμο και το άλλο στο βουνό.

Κάποιοι άλλοι ανοίγουνε ένα θέμα και λένε τι ανάρτηση να βάλω...
Σε μια τέτοια ερώτηση δεν υπάρχει απάντηση γιατι εδώ έχουμε ένα όχημα που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μέσα στην πόλη ή πάνω στο βουνό...

Συγνώμη αν σας κούρασα απλά προσπαθώ να σας εξηγήσω τι θα διαβάσετε μέσα στο φόρουμ/αναρτήσεις...

Καλύτερα λοιπόν πριν γράψουμε να σκευτούμε τι θέλουμε να κάνουμε με το αυτοκινητό μας και μετα να αποφασίσουμε ποια ανάρτηση πάνω κάτω θα έιναι ποιό καλή για εμάς ... και όλα αυτά με βάση αυτά που διαβασαμε στο ιντερνετ και στις εμπειρίες /περιγραφές των παιδιών που ήδη έχουν προβεί σε μια μετατροπή ανάρτησης....(ή περισσότερες από μία
:lol: :lol: :lol: ).

Έτσι και εγώ καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι όλα είναι εντελώς υποκειμενικα αποφάσισα να κάνω αυτό το topik και να ρωτήσω ποιά είναι τα αμορτισέρ του εμπορίου που είναι ρυθμιζόμενα..??

- έχω διαβάσει για τα Rancho.
- Υπάρχουν άλα ???

Θέλω να σηκώσω το αυτοκίνητο 4-5 πόντους πραγματικούς και θέλω
ένα αμορτισέρ ρυθμιζόμενο , για να μπορώ να παίξω με την σκληρότητσα σε άσφαλτο και χώμα... Μου αρέσει να πηγαίνω γρήγορα στα ταξίδια στην εθνική και ας πάω ποιό αργά στο χώμα.

Δεν μου αρέσει όμως να κοπανάει το αυτοκίνητο στο χώμα (σε περιπτωση που βάλω σκληρά αμορτισερ για δρομο ), και για αυτό αποφάσισα ότι θέλω κάτι σε ρυθμιζόμενο.

Από το παρελθόν και παρ'όλο που δεν είχα ποτέ εκτός δρόμου αυτοκίνητο, κατέληξα ότι αξίζει να δώσουμε κάποια χρήματα παραπάνω και να βάλω μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση .

Άν κάποιος ξέρει ρυθμιζόμενα αμορτισέρ ας τα προσθέσει σε αυτό το τοπικ...

Προς το παρόν έχω δει το αυτοκίνητο του Αλέξανδρου από την εκδρομή στην Οίτη και μου άρεσε παρα πολύ το όλο στησιμό του.
Μου άρεσε ότι μπορούσε να μπιπ τα αμορτισέρ για γρήγορα περάσματα στο χώμα ή να τα σκληρήνει για ταξίδι σε ασφαλτο.

Αυτά τα ολίγα .... :D
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Κυρ Απρ 10, 2011 10:50 pm

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Απρ 10, 2011 11:48 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό kermit » Δευτ Απρ 11, 2011 12:28 am

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Απρ 11, 2011 11:48 am

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Απρ 11, 2011 2:00 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Απρ 16, 2011 11:54 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Απρ 17, 2011 6:01 pm

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες