Καλημέρα Κύριοι...! HELP NEEDED

το λιφτ...

Καλημέρα Κύριοι...! HELP NEEDED

Δημοσίευσηαπό Bugs » Πέμ Σεπ 14, 2006 8:53 am

:help: :help: :help:


Έχουμε ένα θέμα εδώ το οποίο χρίζει της βοήθειας-γνώμης σας...
(οι γνωρίζοντες ας μας πουν μια γνωμη – καλοδεχούμενη)
Είμαστε 4-5 αμάξια που θέλουμε να ψηλώσουμε το jimnakia κατά 4-5-6 πόντους
Και να αλλάξουμε και ελαστικά...

Θα θέλαμε οποίος ξέρει μαγαζιά κατάλληλα για αυτήν την δουλειά να μας δώσει έστω ένα τηλέφωνο για να τους πάρουμε και να ζητήσουμε χρηματικές προσφορές μια που είμαστε τόσοι πολλοί κάτι καλύτερο θα πιάσουμε

Το αποτέλεσμα που αναζητούν όλοι πιστεύω είναι να μπορούν να ακολουθούν σε όλες σχεδόν τις εκδρομές μας χωρίς κανένα πρόβλημα, και να κολλάνε όσο το δυνατόν ποιο δύσκολα σε οποίο τύπο εδάφους χωρίς να χρειάζεται τώρα άμεσα να αλλάξουν τίποτα άλλο από λάστιχα – αναρτήσεις - ελατήρια ....
Ψάχνουμε μια χρυσή τομή δηλαδή των ποιο πάνω
Όσοι ξέρουν κάλο συνδυασμό τον ποιο πάνω τύπους – μάρκες - διαστάσεις ας μας πουν....!!!...???


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
:hello: :hello: :hello:
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό marselos autoparts » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:19 am

Καλημέρα Παναγιώτη
Καταρχήν μια καλή λύση κατά την άποψη μου είναι αυτή
viewtopic.php?t=2004

Τώρα επειδή τα τηλεφωνά δεν τα έχω αυτή την στιγμή νομίζω ότι όλο και κάποιος θα σας τα δώσει
MARSELOS AUTOPARTS
ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
http://www.smart-antallaktika.gr/
Άβαταρ μέλους
marselos autoparts
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 6:35 pm
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ 2106619955

Re: Καλημέρα Κύριοι...! HELP NEEDED

Δημοσίευσηαπό Bugs » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:22 am

Κωστα σε ευχαριστω...

Οσοι εχουν μαγαζια - contacts ας στειλουν τηλεφωνα..
ακομα και οι αμεσα ενδιαφερομενοι εαν εχουν νεα ας τα βαλουν εδω
(Δημητρη,Νικολ,Γιαννη,Μαιρη,Δημητρη,Βασω)

ή εαν θελουν και αλλοι να ζητησουμε προσφορα (και γι'αυτους) για ποιο πολλα αμαξια δηλαδη,
ας βαλουν και αυτοι τα ονοματα τους ποιο κατω
Τελευταία επεξεργασία από Bugs και Πέμ Σεπ 14, 2006 9:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:38 am

Γειά σου Bugs...!

πραγματικά δεν υπάρχει χρυσή τομή.

αυτή εξαρτάται απο το budget και τον στόχο...

ποιός είναι ο στόχος σου ? κάθε εκατοστό μπορεί να κάνει διαφορά 300 ευρώ συν.

ποιό είναι το budget σου? μπορεί με 350 ευρώ ή μπορεί να φτάσει 1000 ευρώ πολύ άνετα!

εγώ πάλι διαφωνώ κάθετε με την λύση που προτείνει ο Κώστας, έχω βάλει τα αμορτισέρ αυτά (monroe) και τα παιξαν πολυ γρήγορα με όχι πάρα πολλές εκδρομές απο τις οποιες λίγες ήταν εξερευνητικές και επίσης στην άσφαλτο, τα παιξαν ΠΙΟ γρήγορα και είναι υπερβολικά μπιπ κάνοντας το αμάξι να πηγαίνει σαν ζελε..

δυστυχως bugs δεν υπάρχει η εύκολη λύση, και ο καθένας που θα βρεί θα σου πεί άλλη γνώμη, η οποία θα είναι και καλή σύμφωνα με τα κριτήρια του καθενός.

εμένα μου φαίνεται ότι έχεις πολύ διάβασμααααα στα τόπικ........ :( :innocent: :smoke: :roll: 8) :lol: :lol: :lol:)

στο λέω εκ πείρας μιά και εγώ έχω αποφασισει (μόλις γεμίσει το πορτοφόλι) να το ψηλώσω κτλ.


τα ελατήρια killen ειναι κάτι στο οποίο έχουν καταλήξει πολλοί .. αυτό είναι το μόνο που βλέπω κοινό...!
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό marselos autoparts » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:47 am

Συμφωνώ με την Μαρία ότι παίζει μεγάλο ρόλο το budget
MARSELOS AUTOPARTS
ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
http://www.smart-antallaktika.gr/
Άβαταρ μέλους
marselos autoparts
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 6:35 pm
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ 2106619955

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:51 am

Σιγουρα θα χρειαστείτε διάβασμα....
Ρίξτε μια ματία σε ενδιαφέροντα θέματα και κιτακια 3-6cm που έχουν δοκιμάσει μέλη για αναρτήσεις....
Mπορείτε να ρωτήσετε και τα μέλη που τις φοράνε, να σας πάνε βόλτα.... και να κάνετε την σωστή επιλογή...

Killen - Monroe Kit


Mad&Monroe


Mad&OME vs Mad&Monroe


Mad&KYB


OME vs KILLEN&MONROE


Mad & Procomp


+6 ΣΩΣΤΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ


OME CODES
[/url]
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Budget

Δημοσίευσηαπό Bugs » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:54 am

Υπολογιζουμε να δωσουμε γυρω στα 1000 ευρω...για ολα ....

δυσκολα για ποιο πανω...
μεχρι εκει ...καλα ειναι ...

:hmmm: :hmmm: :hmmm:
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Σεπ 14, 2006 1:15 pm

όσο πιό μαζεμένα γίνεται...

Το ύψος το παίρνεις απ τα ελατήρια, άρα ...
4 εκ , ΟΜΕ, ΜAD , "φτιαξτο μόνος σου"... είναι οι επιλογές στα ελατήρια .

6εκ , ΟΜΕ (οχι κωδικοί Jimny ) , MUD , killen, "φτιάξτο μόνος σου" .

Τα αμορτισέρ δουλεύουν μαζί με τα ελατήρια και ελάχιστα (εκτός ειδικών περιπτώσεων ) συνεισφέρουν στο ύψος που θα πάρει το αυτοκίνητο ..έως καθόλου(βλέπε αμορτισέρ λαδιού). Ενα σεταρισμένο αμορτισέρ ελατήριο έχει απόσβεση ιδανική για το βάρος του αυτοκίνητου, και την σκληρότητα των ελατηρίων . (Παράδειγμα ...2 ελατήρια ...και τα δύο δίνουν το ίδιο λιφτ αλλά με διαφορετικό τρόπο ...το ένα είναι σκληρό και το κάνει με λιγότερες και χοντρές σπείρες και το άλλο μπιπ και το κάνει με περισσότερες και λεπτότερες σπείρες .....αλλο αμορτισέρ χρειάζεται για το ένα και άλλο για το άλλο ελατήριο ...ιδανικά)

Τα ΟΜΕ και MAD είναι σεταρισμένα ελατήρια και αμορτισέρ. Κάποιοι τα προτιμούν για αυτό αλλά και για την ευκολία παραγγελίας και τοποθέτησης από έναν προμηθευτή/εφαρμοστή.

ΟΜΕ και ΜAD ελατήρια με άλλα αμορτισέρ σετάρονται κατά βούληση και εάν γνωρίζεις εσύ ή ο εφαρμοστής τι θέλεις να επιτύχεις και τα χαρακτηριστικά του αμορτισέρ . Οι διαφορές μπορούν να είναι μεγάλες ή μικρές και ο οδηγός ανάλογα τα προσόντα και τις απαιτήσεις να καταλάβει διαφορά ή όχι .

Τα 4εκ ψήλωμα χρειάζονται μόνο αμορτισέρ ελατήρια . Ουτε πανάρ , ούτε μπράτσα για να διορθωθεί η κάστερ , είναι περιττά καθώς παρότι το ψήλωμα η αν΄ρτηση βρίσκεται ακόμη μέσα στο φάκελο λειτουργίας που είχε υπόψη του ο κατασκευαστής . Από τα 4 εκ και πάνω , η γνώμη μου πάντα , θα ακούσεται πολλά , πιστέψτε λίγα . Χρειάζονται πανάρ , και κάποιο είδος αλλαγής της κάστερ. Τα μπράτσα της DG είναι πιό πολύ απ ότι χρειάζεται μια 6αρα και θα έχετε αντίθετα αποτελέσματα που ανάλογα τον τύπο αναρτησης θα μικράινουν ή θα μεγαλώνουν το πρόβλημα . Επίσης μιλώντας εκ πείρας , το jimny έχει ούτως ή αλλως μικρή γωνία ανατροπής , ψηλώνοντας το χρειάζεται στη θεωρία να αυξάνεται τουλάχιστον κατα το ήμυσι του ψηλώματος κάθε πλευρά του οχήματος (4εκ= 2 εκ από κάθε πλευρά) . Πρακτικά εγώ το προτιμώ 1 πρός 1(4εκ =4εκ από κάθε πλευρά) για να βελτιώνει όχι μόνο να μένει στο ίδιο σημείο η ισσοροπία του αυτοκινήτου . Ανεβαίνοντας στους 6 πόντους θεωρητικά θα μπορούσατε να βάλετε εναν αποστάτη και πρακτικά θα έπρεπε να βάλετε ζάντες με μεγαλύτερο όφφσετ και αποστάτη . Ολα αυτά θα επιβαρύνουν την τσέπη σας δυσανάλογα από το επιπλέον αποτέλεσμα που θα έχετε από τα 2 εξτρά εκατοστά (για τους αποστάτες και τις ζάντες σκεφτείτε απίσης τις καταπονήσεις στο σύστημα διεύθυνσης και στα ρουλεμάν των τροχών ). Η ανάρτηση δουλεύει συνολικά και όλα τα κομμάτια της συνεισφέρουν στο τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να θέλω να προκαταβάλλω κανέναν , και χωρίς να θέλω να ανακατευτώ στα οικονομικά σας , θα πρότεινα να δοκιμάσετε μερικά αυτοκίνητα , να σκεφτείτε το προτοφόλι σας , και να επιλέξετε καταρχάς μια απλή ανάρτηση και ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ελαστικό και πάντα ΜΤ ή για αυτούς που δέχονται τα αναγομωμένα για αυτό που είναι να προτιμήσουν σαφώς αυτά .

Αποφύγεται επίσης αξεσουάρ όπως περίεργους καθρέφτες , πλαινά προστατευτικά pull bar bull bar μπαροβια κλπ θα τα δείτε στον άερα πολύ γρήγορα και εάν κάνουν γερή πτήση μπορεί και να τα φάτε στο κεφάλι . Ξοδέψτε εκεί που χρειάζεστε , εξοπλισμό όπως ιμάντες , φακούς , φτυάρια , cb , και εάν αντέχει η τσέπη σας σκεφτείτε να βάλετε εναν εργάτη κανονικό (Ο Chris θα με βαρέσει :help: ).

Εάν θέλετε να μάθετε το Jimny κάνετε πολλά offroad χιλιομετρα πρίν το σηκώσετε στο θεό. Μην μπείτε στο τριπάκι του νέου με το 4χ4 που το έκανε κινητή βιτρίνα για 4χ4 χωρίς να ξέρει πως να βάλει ακόμα το 4low και ενός αλλου που έκανε τα ίδια και χειρότερα και χρησιμοποιεί το 1/3 των δυνατοτήτων του αφού το buildup του Jimny του δεν είχε καμία λογική ακολουθία.

Μια 4αρα ανάρτηση θα σας πάει καλά στον αυτοκινητόδρομο , θα μπορείτε με μια αλλαγή πχ αμορτισέρ να τρέξετε trail ride και να ακολουθείσετε δύσκολα μεν αλλα με επιτυχία εάν το λέει η καρδιά σας σε μια εξιδικευμένη . Ειναι επίσης σχετικά φτηνή επένδυση άρα εάν θελήσετε στο μέλλον να αλλάξετε και να πηδήξετε στην επόμενη κατηγορία τα λεφτά που θα έχετε δώσει θα είναι τεκμηριωμένα και ξοδευμένα σωστά.

ααα και μην ξεχνάτε τον πλάστη :hehe:
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Σεπ 14, 2006 1:54 pm

Aναλυτικότατος ο Πάνος.... :clapping: :clapping: :clapping:

Πραγματικά τα είπε όλα...

Απο τα καλύτερα και απο τα πιο περιεκτικά ποστ που έχω διαβάσει.... (εκτός απο τον εργάτη... :tongue: :hehe: )
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Bugs » Πέμ Σεπ 14, 2006 3:54 pm

Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό marselos autoparts » Πέμ Σεπ 14, 2006 4:02 pm

Παναγιώτη σιγά σιγά μην βιάζεσαι θα σου λυθούν και θα σου γεννηθούν απορίες
Λίγη υπομονή πριν ψάξεις ακόμα να συζητηθεί το θέμα και από άλλους
MARSELOS AUTOPARTS
ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
http://www.smart-antallaktika.gr/
Άβαταρ μέλους
marselos autoparts
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 6:35 pm
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ 2106619955

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Σεπ 14, 2006 4:02 pm

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

ok boys

Δημοσίευσηαπό Bugs » Πέμ Σεπ 14, 2006 4:12 pm


:hmmm: :hmmm: :hmmm:

το ψαχνουμε λοιπων.....

:confused: :confused: :confused:

Γενικα δεν ειμαι ατομο βιαστικο ,, αλλα το ιδανικο θα ηταν να
ειμασταν και εμεις ετοιμοι για το Πηλιο στις 6/10...

:hello: :hello: :hello:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό marselos autoparts » Πέμ Σεπ 14, 2006 4:15 pm

Φυσικά και θα είσαστε έτσι θα σας αφήσουμε?
MARSELOS AUTOPARTS
ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
http://www.smart-antallaktika.gr/
Άβαταρ μέλους
marselos autoparts
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 6:35 pm
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ 2106619955

Δημοσίευσηαπό Jimmakos » Πέμ Σεπ 14, 2006 6:25 pm

Εδω ειμαι και εγω, συνδεθηκα ετοιμος να ανεβασω ερωτηση για το συγκεκριμενο θεμα αλλα με προλαβε ο φιλος μου ο Bugs. :hello:

Καταρχην να ευχαριστησω ολους οσους μας δινετε τα φωτα σας για να μπορεσουμε να προχωρησουμε στις μετατροπες μας. :thumbsup:

Μου βγηκαν τα ματια αλλα διαβασα ολα τα σχετικα posts και σαν πρωτη επιλογη συμφωνα με οσα εχουν γραφτει μαλλον καταληγω στα Mad +3,5 & Monroe.

Απ΄οτι διαβαζω μαλλον ειναι η καλυτερη επιλογη για την χρυση τομη που ψαχνουμε δλδ καλες εκτος δρομου δυνατοτητες αλλα και καλη συμπεριφορα στην ασφαλτο.

Bugs περιμενω και την δικη σου αποφαση για να ξεκινησουμε γυρα στα μαγαζια.
*** ΠαςΠαντού ***
Άβαταρ μέλους
Jimmakos
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2006 8:49 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

cron