Mad & OME vs Mad & Monroe - Ανάρτηση Chris

το λιφτ...

Mad & OME vs Mad & Monroe - Ανάρτηση Chris

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Απρ 20, 2006 10:06 am

Χτές με τον pepe αλλάξαμε δοκιμαστικά τα αμορτισέρ απο Monroe σε ΟΜΕ, το θετικό αποτέλεσμα ήταν να αυξηθεί η άρθρωση του, κατά 4 εκατοστά εμπρός και περίπου 5 πίσω..... :D :D :D :D

Mad & Monroe Εμπρός
Εικόνα

Mad & ΟΜΕ Εμπρός
Εικόνα

Mad & Monroe Πίσω
Εικόνα

Mad & OME Πίσω
No photo available
περίπου 30 εκατοστά.. :thumbsup:

Εδώ φαίνεται πώς έχει μεγαλώσει η άρθρωση, με την παλιά ανάρτηση μπροστά θα ήταν 99,9% στον αέρα... :)

Εικόνα

Να σημειωθεί οτι τα ελατήρια πατάγαν σώστα και με πλήρη άρθρωση.. και δεν ξεκούμπωναν....

Το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε και θέλω την άποψη όλων των εμπειρογνωμόνων ήταν οτι σε πλήρη άρθρωση (απο την μεριά του συνοδηγού) και γυρίζοντας το τιμόνι τέρμα αριστερά βρίσκει η ράβδος του τιμονιού πάνω στην αντιστρεπτική.

Την πρώτη φορά μάλιστα που έγινε αυτό δοκιμαστικά, κλείδωσε το τιμόνι πάνω στην ρύθμιση της ράβδου, πράγμα που μπορεί σε πολύ οριακές συνθήκες να είναι λίγο επικίνδυνο... (οταν πατήσει πάλι ξεκουμπώνει)

Μετά την πολύ μικρή ευθυγράμιση της αντιστρεπτικής, απλά τώρα ακουμπαεί πάνω, αλλά δεν ξέρω αν πάλι αλλάξει θέση η αντιστρεπτική...

Εικόνα

Αυτό δεν είναι κάτι που λόγικά θα συμβαίνει σε όλους που έχουν άρθρωση άνω των 4 εκατοστών και έχουν αντιστρεπτική :?: :?: μήπως δεν το έχουν πάρει χαμπάρι γιατί δεν συμβαίνει σχεδόν ποτέ να έρθει το αυτοκίνητο σε αυτές τις συνθήκες :?: :?: μήπως αν είχα παραπάνω ύψος να μην είχα το πρόβλημα :?: :?: θέλω απόψεις...

Επίσης κάποιος που αποφασίσει να βάλει αυτό τον συνδυασμό, θα ήταν καλό να άλλάξει τα σωληνάκια φρένων με μεγαλύτερα γιατί πίσω τραβιέται πολύ το πίσω σωληνάκι....

Μετά απο μία πολύ πρόχειρη δοκιμή διαπίστωσα οτι τα

OME
+ Πολύ καλύτερο φιλτράρισμα του οδοστρώματος
+ Δεν κοπανάνε καθόλου και δουλέυουν πολύ πιο στρωτά
- Δεν μπαίνεις στις στροφές όπως με τα monroe, αν και δεν είναι άσχημα..

Ακόμα βέβαια έχω πολύ λίγα km για να κρίνω και θέλω να πάρω συμβουλές για το πρόβλημα ράβδου - αντιστρεπτικής.... SAFETY FIRST...+

Special thanks στον αρχιμάστορα pepe...

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Chris και Πέμ Ιουν 15, 2006 8:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Πέμ Απρ 20, 2006 10:22 pm

very interesting...!!!

pepe θα ανοίξεις συνεργείο??? :) :)

... βασικά σκέφτομαι να αλλάξω και εγώ τα monroe kai τα μαμίσια ελατήρια. ... δεν έχω όμως αποφασίσει ακόμα πότε και τί....

keep up the good work guys !!!
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Απρ 21, 2006 4:47 pm

Χρήστο τα αμορτισέρ πρέπει όταν το αυτοκίνητο είναι σε θέση ηρεμίας (στάση, καμία κλίση) να βρίσκονται στο 60% της διαδρομής τους. Tσέκαρε το.

Εβαλες μεγαλύτερα αμορτισέρ και κράτησες τα ίδια ελατήρια με αποτέλσμα να αλλάξει η θέση ηρεμίας του αμορτισέρ, κοίταξε εάν σε πλήρη βύθιση τερματίζουν πρώτα τα αμορτισέρ και μετά τα bumpstops .

H αντιστρεπτική χρειάζεται για να μην έχεις το πρόβλημα να κατέβει από μπροστά όπως σου είπα.

ΥΓ. Δεν έχεις κερδίσει σε άρθρωση , έχεις αυξήσει τις διαδρομές. Καλοφόρετες και περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις. :clapping:

Ανοιξε και τοπικ στα Projects .έχουν ενδιαφέρον οι μετατροπές που κάνεις .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Απρ 21, 2006 6:34 pm

θα πω κατι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο.
Οταν εβαλα και εγω τα δικα μου ελατηρια-αμορτισερ προσεξα το ιδιο φαινομενο οποτε εφτιαξα και εβαλα μια προσθηκη 1cm σε καθε μια βαση της αντιστρεπτικης αναμεσα απο αυτην και το αμαξωμα.
Η αντιστρεπτικη κατεβηκε στην θεση της και δεν ξαναβρηκε ποτε.
Τις εχω ακομη, αν τις θελετε ειναι 5 λεπτα δουλεια.
Εικόνα
Εικόνα
Και η αντιστρεπτικη ενα ψαλιδι ειναι, αν της αλλαξεις πολυ τις γωνιες της θα βρισκει καπου. :hello:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Απρ 21, 2006 6:48 pm

Αυτό που έκανε ο Θοδωρής . Μόνο που εάν κρατήσεις τα ΟΜΕ επειδή εχουν μεγάλη διαδρομή φτιάξε δύο σετ ενα των 1εκ και ενα των 2 ή των 3 και δες με ποιό δεν ακουμπάει η αντιστρεπτική στην ράβδο του τιμονιού .

Υπόψην επειδή η διαδρομή είναι μεγάλη , σε full drop ο άξονας μετακινείτε αρκετά εκτός του προς τα κάτω και πρός την μεριά του οδηγού (δεξιά εάν κοιτάς από μπροστά ) λόγω της πανάρ . Επειδή όμως όταν αρθρώνεις δεν πρόκειτε να πάρεις όλη την διαδρομή , λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Chris » Δευτ Απρ 24, 2006 11:30 pm

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Απρ 25, 2006 11:51 am

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Chris » Τρί Απρ 25, 2006 12:28 pm

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Απρ 25, 2006 1:31 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Chris » Τετ Απρ 26, 2006 8:43 am

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Ιουν 15, 2006 8:50 am

Εχουν αρχίσει και μου φαίνονται πολύ μπιπ τα ΟΜΕ....

στην γρήγορη οδήγηση (χώμα).... και στο σταθερό πάτημα (ταλαντωση) εστιάζω τα αρνητικά τους....

Ολά τα θετικά που προανέφερα ισχύουν....

Τώρα σκέφτομαι τον συνδυασμό που θα πάιξω την καινούργια σαιζόν....

Πιθανότατα να πάω για 6 ποντη mad με gabriel ή monroe αλλα θα ήθελα κάτι πιο ποιοτικό σε αμορτισερ με μέτρια σκληρότητα ... καμμια πρόταση??
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Ιουν 15, 2006 4:08 pm

εγω θα σου ελεγα για βιλσταιν . Αλλα εσυ θα μου πεις ειναι σκληρα .

Εγω θα βαλω των σεπτεβριο αν μπορεις περημενεις . Αλλιως χτυπα ραντζο ποθ την εχουν φορεσει και τρια ατομα και μπορεις να ρωτεισεις γνωμη
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron