body-lift

το λιφτ...

Δημοσίευσηαπό bilias_jr » Παρ Δεκ 16, 2005 6:15 pm

Τελικα στην τοποθετηση του βοδι-λιφτ χρειαζεται προσοχη οταν βγει ο αξονας τιμονιου να μην γυρισει το τιμονι γιατι το κομπλερ εχει ενα τερματικο στις στροφες.
Ετσι οταν στριψεις το τιμονι τερμα το κοβει και αν εισαι τυχερος η το παιξεις :whistle: και εισαι στην εγγυηση,ολα καλα. :thumbsup:
bilias_jr
 

Δημοσίευσηαπό Agelos_80 » Παρ Δεκ 23, 2005 7:39 pm

Παιδια έχω κάποιες ερωτήσεις για το body lift. Πόσο κοστίζει αυτό το "ετοιμο κιτ" της D&G Tuning? Που το βρίσκει κανείς? Αν το φτιάξω μόνος μου να το κάνω με τεφλον? Δεν αφαιρούμε τίποτα απο τα "λαστιχα" που έχει εκεί τώρα? Απλά προσθέτουμε ανάμεσα τον τάκο και βάζουμε ανάλογη βίδα περαστή? Είναι ασφαλές αυτό???? Πολλες απορείες, αλλα την αλλη εβδομάδα κάθομαι και είναι καιρός να το φτιάξω.... Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
Agelos_80
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2004 10:56 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Δημοσίευσηαπό tziker » Παρ Φεβ 13, 2009 9:22 pm

Άβαταρ μέλους
tziker
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 12, 2007 4:22 am
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Φεβ 10, 2010 1:30 pm

1)ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΨΗΛΩΜΑ.30ΜΜ ΑΣ ΠΟΥΜΕ
2)ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΟ?
3)ΚΑΠΟΙΟ SITE Η' ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ?
[/quote]

Δεν υπάρχει ιδιανικότερο ψήλωμα .
Το body lift μπαίνει για τους παρακάτω λόγους
Ι. Εάν θες να ψηλώσει το Jimny σου χωρίς καμία άλλη μετατροπή , οπότε σε λένε κάγκουρα αφού στην πραγματικότητα δεν έχεις κάνει απολύτως τίποτα όσον αφορά την αποτελασματικότητα σου στο 4χ4.
ΙΙ. Για να χωρέσεις μεγαλύτερα λάστιχα για να κάνεις καλύτερο 4χ4 χωρίς να αλλάξεις την ανάρτηση . ΟΙ λόγοι μπορεί να είναι α) επειδή δεν θές να ξοδέψεις λεφτά για μιά ανάρτηση β) επειδή για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ προτιμάς τις μαμίσιες αναρτήσεις που είναι ανοησία αφού βάζεις και λάστιχα για 4χ4.
ΙΙΙ. Επειδή έχεις ήδη ψηλώσει αρκετά από ανάρτηση και παρόλα αυτά τα λάστιχα σου είναι τόσο μεγάλα σε ύψος που δεν χωράνε στους θόλους . Οπότε βάζεις bodylift για να μην το σηκώσεις αλλο από ανάρτηση και έτσι έχεις όλο το βάρος του αυτοκινήτου ψηλά που αποτελεί αρνητικό παράγοντα για το 4χ4 και τις πλάγιες βεβαίως κλίσεις .Από προσωπική εμπειρία θα μπορούσα να έιχα αποφύγει το body lift οταν φόραγα 30αρια , Μετα 32αρια , τα 33αρια και τα 34αρια ειδικά τώρα δεν υπήρχε περίπτωση να το μην το έχω αφού για να χωρέσουν τα λάστιχα αλλιώς θα έπρεπε να είχα σηκωθεί στο θεό ή να κόψω και άλλο το κουβούκλιο που ήδη έχει μείνει μισό στους θόλους.

Αν φτιάξεις το κιτ μόνος σου θα χρειαστεί αν θυμάμε καλά , πάει και πολύ καιρός που το τοποθέτησα στο δικό μου , ή να μακρύνεις τον άξονα που πάει στον ατέρμονα (στο δικό μου που έβαλα 5εκ χρειάστηκε, εάν υπάρχουν διαφορές στο μήκος του άξονα από Jimny σε Jimny δεν το γνωρίζω, χρονολογίες εννοώ) ) ή να μείνεις μέχρι τα 3εκ ύψος .Υπάρχουν έτοιμα κιτ , ο βέλγος έχει ενα , ψάξε σε ελληνικά μαγαζιά 4χ4 έχουν. Διαφημιζόμενος εδώ επίσης ξέρω οτι έχει ή μπορεί να σου βρεί .

Πρόσεχε την τοποθέτηση εάν τελικά το κάνεις , που δεν στο συνιστώ εκτός εάν θές να βάλεις από 30αρια και πάνω . Εάν γυρίσει το τιμόνι κόβεται η σερπαντίνα στο τιμόνι για το κλάξον και αχρηστεύεται έτσι και ο αερόσακκος (το έπαθα και το έμαθα) .
Στην τοποθέτηση χρειάζεται να σηκωθεί το ψυγείο , εάν θυμάμει καλά θα χρειαστεί να το ξαναγεμίσεις .
Η τοποθέτηση με το κιτ του βέλγου εάν θυμάμε καλά δεν χρειάζεται να γίνει με σηκωμένο το κουβούκλιο , το μπλοκ περνάει περαστό .
Υλικά εάν το φτιάξεις μόνος σου προτιμησε τεφλον ή εάν βάλεις αλουμίνιο φρόντισε να έχεις πρόχειρη καμιά σαμπρέλα γιατί φίλος που είχε βάλει ακουγε θορύβους και χρειάστηκε να βάλει μετά πατούρες.
Τελευταία επεξεργασία από Turanga Leela και Τετ Φεβ 10, 2010 3:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Φεβ 10, 2010 1:47 pm

δες και αυτό για να πάρεις μια ιδέα για το τι ύψος χρειάζεσαι ανάλογα με τα ελαστικά που θες να βάλεις . Μιλάμε πάντα για ψήλωμα για 4χ4 και όχι για να το βάλω δίπλα στου φίλου μου για φοτο και να δώ ποιονού ειναι μεγαλύτερο:lol:
http://www.jimnyclub.gr/garage/?cat=6&article=17
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Φεβ 10, 2010 2:49 pm

Επιμενω οτι μεχρι 3 cm δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα, χρησιμοποιησε τεφλον, και τελος επιμενω πως αν μπορεις αποφυγετο.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες