Καλημέρα Κύριοι...! HELP NEEDED

το λιφτ...

Δημοσίευσηαπό JiNi » Πέμ Σεπ 14, 2006 7:52 pm

Καλησπέρα παιδιά !
Καλησπέρα Παναγιώτη - Δημήτρη!
Ενδιαφέρομαι και εγω για ανάρτηση +6cm και απ' όσα διάβασα :hmmm: τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα Mad ελατήρια με Monroe αμορτισέρ.
Ελπίζω να έχουμε σύντομα νεότερα για να πάμε βόλτα να τα δοκιμάσουμε.
Τα λέμε :hello: :hello: :hello:
JiNi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό Spiros V » Πέμ Σεπ 14, 2006 9:33 pm

Κι άλλος συνοδοιπόρος!!!
Ψάχνομαι και εγώ για +4-6cm + λάστιχα, και είμαι το ίδιο μπερδεμένος.
Βοήθειά μας!!!!!!
Spiros V
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2006 6:21 pm
Τοποθεσία: athens-kifisia

Δημοσίευσηαπό Troll » Πέμ Σεπ 14, 2006 10:50 pm

Παιδια ξεκινηστε πρωτα απο το τι λαστιχα θελετε να "φορεσετε" και μετα θα καταληξετε στο τι αναρτηση θα χρειαστειτε.
Ειναι παραλογο και ανουσιο να φοραει καποιος τα 215/75-15 και να χωσει λεφτα για να βαλει μια 6αποντη αναρτηση. Πρωτον, και με μια 4ποντη τα λαστιχα θα χωρανε μια χαρα. Δευτερον, θα πληρωσει (ισως και τα διπλασια χρηματα) παραπανω, για 2 αχρηστους ποντους.
Οταν καταληξετε στο μεγεθος του ελαστικου -και κατ' επεκταση στο μεγεθος της αναρτησης- τοτε ψαχνετε για τη μαρκα τον αμορτισερ κλπ. αναλογα με τα δικα σας γουστα. Δλδ μπορει πχ τα Monroe για καποιον να ειναι φοβερα, αλλα για καποιον αλλο πολυ μπιπ. Εδω εχει σημασια και τι ειδους offroad κανετε... σας αρεσει η γρηγορη οδηγηση σε χωματοδρομο (κατι σαν Τrailride) ή προτιματε να σκαρφαλωνετε σε ραχουλες (κατι σαν trial)?
Το καλυτερο βεβαια ειναι να δοκιμασετε απο πρωτο χερι μια αναρτηση που εχει ηδη μπει στο αμαξι καποιου φιλου και να βγαλετε τα συμπερασματα σας.
Ειναι μια σειρα απο πραγματα που πρεπει να γινουν με τη σειρα και οχι αυθαιρετα, γιατι θα σπαταλατε αδικα χρονο και χρημα.
Αργοτερα θα ανακαλυψετε και αλλες εναλλακτικες ή θα δειτε οτι κατι μπορει να αλλαξει στο αμαξι σας, για να εχει μεγαλυτερη αποδοση η αναρτηση. Ολα με τη σειρα... οι μετατροπες δεν τελειωνουν ποτε!
Αν βεβαια καποιος εχει "αγριες διαθεσεις" τοτε μπορει να βαλει κατευθειαν τα μεγαλυτερα ελαστικα που εχει σκοπο να φορεσει. Δλδ αντι να φορεσει πρωτα τα 215/70-15, μετα απο 2 μηνες τα 235/75-15 για να καταληξει μετα απο ενα εξαμηνο στα 30/9.5-15. Τοποθετει κατευθειαν τα 30αρια με μια 10ποντη και τελειωσε μια και καλη. Αυτο ομως ειναι αρκετα δυσκολη μετατροπη μιας και θα χρειαστουν πολλα πραγματα αλλαγη στο αμαξι, με δεδομενο οτι δεν υπαρχουν ετοιμα κιτ για το jimny για +10 εκ θα χρειαστει μπολικο ψαξιμο και χρημα!
Καταληξτε πρωτα στα λαστιχα και μετα καντε μια αναζητηση για την αναρτηση στο υψος που !χρειαζεται! το αμαξι σας. Το database του forum εχει απειρες πληροφοριες!
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 12:01 am

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 1:58 am

δείτε εδώ τι χωράει και πως.
viewtopic.php?t=2114

Μια 4 ποντη και ενα λάστιχο ΜΤ 215 75 15 στοιχίζουν από περίπου 600 έως 900 ευρώ τοποθετημένα .
Ενα 235/75/15 ή ένα αναγωμομένο 215 80 15 , με μια 8 ποντη σωστά σεταρισμένη ανάρτηση με τα απαραίτητα περιφερειακά στοιχίζει από περίπου 2000 έως 3000 ευρώ .

η άνοδος είναι γεωμετρική , οταν αλλάζεται κάτι αναγκαστικά αλλάζουν και άλλα πράγματα.

Εαν μου επιτρέπετε να ρωτήσω ....έχετε δοκιμάσει φτιαγμένα Jimny ?

To να τα βλέπετε απ έξω πόσο ψηλά είναι ή τι είδους λάστιχα φοράνε δεν πρόκειτε να σας βοηθήσουν να καταλάβετε τις διαφορές. Και τα ποστ στο φόρουμ εμπεριέχουν ΠΑΝΤΑ εντελώς προσωπικές γνώμες και εμπειρίες που δεν χρειάζεται κατ ανάγκην να είναι και οι δικές σας στο μέλλον .

Εάν μου επιτρέπετε να προτείνω το εξής :

viewtopic.php?p=44967#44967

ελάτε στα γραφεία την Κυριακή το απόγευμα για Συνέδριο Εμεπιρογνωμόνων . :D
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Troll » Παρ Σεπ 15, 2006 2:36 am

:clapping: :clapping: :clapping:
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Ωραια....!!!

Δημοσίευσηαπό Bugs » Παρ Σεπ 15, 2006 8:54 am

Ακουστε τοτε παιδια...
(Πανο,Κωστα,Chris,Troll.....για δωστε αλλη μια βοηθεια με αυτο..please)

1ον.Ειμαι παντελως ασχετος ...
Ακομα και ορισμενα μερη του αυτοκινητου που αναφερεται μου ακουγονται
αγνωστα....οποτε...show mercy...!!!!
(Εγω μεχρι τωρα ημουν μηχανοβιος...)
παρολα αυτα παντα ειμαι παντα ετοιμος να μαθω οσα ποιο πολλα μπορω, και να χωθω οσο ποιο πολυ μπορω στα βαθεια ... (χρησιμοποιοντας παντα ομως και αυτην την ουσια που εβαλε ο Θεουλης μας μεσα στα κεφαλια μας)

2ον Ηθελα να αλλαξω λαστιχα... και πιστευω πως τα all terain ειναι οτι καλυτερο για εμενα.... (γιατι ειμαι και τον χιλιομετρων λιγο μου αρεσει το να φευγω ρε παιδι μου .... παμε πρεσπες για σκ. φυγαμε....!!!)

και επειδη εχω παρει το νεο το jimnaki με τον χαμηλωμενω τον προφυλ. ειπα αντε δεν το σηκωνω λιγο.....να μην βρισκω ευκολα κατω.....!!!!

Καπως ετσι ξεκινησε το παιχνιδι...

αυτα που θελω εγω να κανει το τουτου ειναι να μην κολαει στις παραλιες
και να σκαρφαλωνει και να πηγαινει παντου αλλα οχι να τρεχω σε αυτα τα εδαφη... μου αρκει το να μπορω να πηγαινω....


με αυτες τις απαιτησης τι χρειαζομαι....????

:help: :help: :help:

:giveup: :giveup: :giveup: :giveup:
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 11:15 am

Παναγιώτη θές να πηγαίνεις σε εκδρομές 4χ4 ? και εάν ναι σε τι είδους εκδρομές ?
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Bugs » Παρ Σεπ 15, 2006 11:34 am

βεβαια και θελω...

και θελω να ειμαι σε θεση να μπορω να ακολουθησω σε ολες...

:hmmm:

Παντα βεβαια σε λογικα πλαισια,, δεν θελω να φτιαξω κανενα μονστερ τρακ,,,
και να παταω αμαξια ....
,,,ουτε να με δειχνουν τα δορυφορικα καναλια να ανεβαινω καθετες πλαγιες με βραχια

Και ουτε να ξοδεψω ($$$$ ενα σκασμο λεφτα) ακομα πληρωνω το αμαξι...

:!: :!: :!:
Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Παρ Σεπ 15, 2006 12:27 pm

Παναγιώτη μόλις αρχίσεις να ασχολείσαι με το αυτοκίνητο θα καταλάβεις από μόνος σου τι από όσα προτείνουν τα παιδιά θέλεις εσύ να κάνεις.
Κατά τη προσωπική μου γνώμη καλό θα ήταν πρώτα να ευχαριστηθείς το αυτοκίνητο σου όπως είναι τώρα και έτσι έχει πάρα πολλές δυνατότητες.
Μπορεί να στερηθείς extreme εκδρομές όπως είναι του Πηλίου τώρα,αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος,εκτός αν θες να το σπάσεις το αυτοκινητάκι σου πριν καν το ξεπληρώσεις.Εξάλλου στις extreme συνήθως χρειάζεται και εμπειρία από μέρους του οδηγού σε δύσκολες καταστάσεις,την οποία την αποκτάς από τις πιο light καταστάσεις σιγά-σιγά. :)
Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 12:31 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Chris » Παρ Σεπ 15, 2006 12:55 pm

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Bugs » Παρ Σεπ 15, 2006 2:01 pm

Αφού το θες τούτη τη βραδυά
με βαρυά καρδιά και καϋμό μεγάλο
αγάπη μου σου αφήνω γειά
γιατί τώρα πια δεν με θέλεις άλλο.....
Μανώλης Χιώτης
Άβαταρ μέλους
Bugs
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 1:11 pm
Τοποθεσία: Glyfada

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 2:04 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Σεπ 15, 2006 2:16 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron