Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

το λιφτ...

Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό StergiosJimny » Παρ Ιούλ 20, 2018 4:28 pm

Καλησπερα και απο μενα διαβαζω χρονια το φορουμ χωρις να ειμαι μελος. Βλεπω τελευταια δεν υπαρχουν πολλα καινουργια θεματα ελπιζω να μην πουλησατε τα θηρια. Λοιπον εχω και εγω ενα jimny vvt του 07 με 170000 χλμ αλλα σε αρκετα καλη κατασταση. Περα απο ενα λαστιχο a/t continental 205/70r15 το αμαξι ειναι τελειως μαμα. Οι αναρτησεις τα εχουν φτυσει πραγματικα, πηγαινει σαν φτερο στον ανεμο και κοπαναει. Οποτε με την ευκαιρια θα το σηκωσω +6. Ειμαι αναμεσα σε : 1) mad ελατηρια με monroe 2) mad ελατηρια με procomp και 3) procomp με procomp. Θελω να ειναι καπως σφιχτο(οχι και κουτσουρο) ωστε να πηγαινω βουνο με βαρος. Τα σωληνακια φρενων θα βγουν απο τα κλιπσακια που πιανονται για να εχουν παραπανω λασκα. Η παναρ θα γινει ρυθμιζομενη σε μηχανουργειο και στην πορεια αν μπορεσω θα αλλαξω και τα συνεμπλοκ των μπροστα μπρατσων.

To αμαξι θα μεινει ετσι λογικα μεχρι το φθινοπωρο-χειμωνα (δεν πιστευω να ειναι σαν καρναβαλι με τα μαμα λαστιχα) και μετα σκεφτομαι για ζαντες απο jimnybits steel μαυρες 15x7 και λαστιχο 215/75 (κανει η ζαντα γιαυτην την διασταση?), με offset -30 (ειναι πολυ? τις εχω βρει και -15)

Τελος εχω βρει τον παλιοτερο προφυλακτηρα (και τον νεοτερο που ειναι και παλι πιο κοντος) μεταχειρισμενο σε πολυ χαμηλες τιμες και θελω να μου πειτε αν ξερετε αμα κουμπωνει ευκολα.
Ευχαριστωω!
StergiosJimny
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2018 4:24 pm

Re: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τετ Ιούλ 25, 2018 10:19 pm

Καλησπερα,
Ωραιο σετ απ ετοιμαζεις. Πιο συχνη λυση για αναρτηση mad- monroe. Ειναι μια επιλογη all around. Αν θες λιγο πιο σφιχτο πας σε mad - procomp. την τελευταια σου λυση δεν θα την επελεγα λογω σκληροτητας, αν και δεν το εχω δοκιμασει ειναι η αισθηση που εχω.
Για τις ζαντες σιγουρα καλυτερο πατημα θα εχεις με -30 αλλα πιστευω θα βρισκει στα φτερα.. οποτε..
Αν ψαξεις γενικα θα βρεις πολλες προτασεις και εντυπωσεις για πολλες επιλογες.
Κανε ολα οσα προβλεπονται για αναρτηση +6εκ, μην το τσιγκουνευτεις και δεν θα το μετανιωσεις.

Ως λαστιχο για εκτος εγω θα πηγαινα 100% αναγομωση, αλλα πρεπει να προσεξεις τις διαστασεις γιατι διαφερουν απο την ονομαστικη.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Re: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό StergiosJimny » Πέμ Ιούλ 26, 2018 8:43 pm

Καλησπερα και ευχαριστω για τις συμβουλες. Μαλλον κατεληξα για monroe και mad υστερα απο συζητηση και επειδη ειναι λιγο χαμηλοτερα σε τιμη. Ο παλιος προφυλακτηρας μπορει να μπει στον vvt τελικα με λιγη πατεντουλα. Παναρ και συνεμπλοκ θα γινουν σιγουρα (αν και μου λενε διαφοροι πως δεν χρειαζεται και οτι ειναι μικρο το λιφτ). Για αλλα μπρατσα το βλεπω δυσκολο γιατι ξεφευγω λιγο απο τον προυπολογισμο μου.
Για ζαντες με βλεπω προς το -20. Η λυση να παρω -30 και αν δω οτι βρισκουν να βαλω προσθηκες στα ελατηρια?? Να ειμαι δηλαδη στο +7 καθαρο. Τοτε τα μπρατσα κρινονται απαραιτητα?
Λαστιχακι λογικα κατι σε m/t bf goorich, kumho kl71 και hankook
StergiosJimny
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2018 4:24 pm

Re: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Παρ Ιούλ 27, 2018 10:59 am

όλα είναι απαραίτητα.. αλλά η λύση δεν είναι να το ψηλώσεις ακόμα περισσότερο για να καλύψεις κάποιο πρόβλημα.

Λοιπόν είδα το προτζεκ που είχα κάνει και είχα βάλει αποστάτες 5εκ και έβρισκαν, οπότε με +3εκ είσαι μια χαρά.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Re: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό StergiosJimny » Σάβ Αύγ 04, 2018 10:22 pm

Γεια χαρα και παλι. Τοποθετηση και ευθυγραμμιση mad και monroe +6 460 ευρω εχω βρει.
Κλασικα αναποφασιστος ομως, σκεφτομαι μηπως παω για μεγαλυτερο λιφτ. Η jimnybits δινει το σετ procomp για +10 390 ευρω με τα αμορτισερ es1000. Μπρατσα μπροστα για διορθωση ακριβως στο +10, 260 ευρω.
1)Πισω χρειαζονται?
2)Συνεμπλοκ χρησιμοποιω τα μαμα?
3)Λαμβανω υποψη και το υψος απτα λαστιχα για την διορθωση της καστερ?
4)Αποστατης κεντρικου χρειαζεται? (37 ευρω)
Σωληνακια φρενων εννοειται οπως και παναρ ρυθμιζομενες μπρος πισω και ζαντες με αρνητικο offset.

Ολα αυτα γιατι σκεφτομαι μηπως παω μια καλη σε 235/75r15 με ενα μελλοντικο κοντυμα. Αξιζει ο κοπος και το χρημα η θα εχω ενα αμαξι 'πειραμα'. Θα μπορω να κανω καποια χιλιομετρα εθνικη τον χρονο? Αλλιως θα γυρισω στην αρχικη ιδεα του προτζεκτ..
StergiosJimny
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2018 4:24 pm

Re: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Παρ Σεπ 07, 2018 12:57 pm

Θεωρω οτι μπορεις και με αναρτηση +7εκ να τα βαλεις. Για μενα η διασταση που κοιτας ειναι λαθος για jimny (πολυ φαρδια)
Για τις τροποποιησεις που λες υπολογιζεις μονο λιφτ απο αναρτηση και μποντι λιφτ.
Τα σινεμπλοκ κανουν
Ο αποστατης αν θυμαμαι καλα χρειαζεται
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron