The small red jimny...

Συγκεντρωμένες μετατροπές σε αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Μαρ 26, 2012 12:53 am

Χρήστο να κάνω μια μικρή διόρθωση
Οι βαλβίδες δεν ανοίγουν όταν μπαίνει το διαφορικό στο νερό. Οι βαλβίδες ανοίγουν όταν ανεβαίνει η πίεση λόγω ανόδου της θερμοκρασίας (προφανές πότε αυτό γίνεται) και είναι εκεί έτσι ώστε να μην έχουμε προβλήματα εκτόνωσης της πίεσης και καταστροφή στις τσιμούχες με αρνητικά αποτελέσματα για τα ρουλεμάν των τροχών που λιπαίνονται με γράσσο και όχι βαλβολίνη.Κάτι που είναι σχετικά γνώριμο σε πολλά άτομα που έχουν jimny και χωρίς να το καταλάβουν έχουν νερό στα διαφορικά τους και η βαλβίδα έχει σφραγίσει στην κλειστή θέση για λίγο οπότε ότι νερά έχει πάρει τα πετάει πάνω στα ρουλεμάν και μετά ακούμε το γνώριμο ήχο των κατεστραμμένων ρουλεμάν.
Το πρόβλημα στα υδάτινα περάσματα είναι πως η βαλβιδούλες των jimny επειδή πολλές φορές(:roll:)κινούμαστε σε χώμα, λάσπη, λασπόνερα χαλάνε ή πιό απλά μένουν ανοιχτές συνέχεια από σκόνη, κάποιο πετραδάκι κλπ. Ετσι όταν πας να περάσεις ενα ποτάμι ενώ οι βαλβίδες πρέπει να είναι κλειστές ή να κλείσουν άμεσα αυτό δεν γίνεται και έτσι αν μείνει πάνω από μερικά δευτερόλεπτα η βαλβίδα κάτω από το νερό αυτά μπαίνουν στο διαφορικό.
Επειδή δεν γίνεται να ξέρεις την κατάσταση των βαλβίδων για αυτό και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τις αφαιρείς και βάζεις σωληνάκια.
Σορρυ για το διάλειμμα και συγχαρητήρια για το προσεγμένο jimny.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Re: The small red jimny...

Δημοσίευσηαπό MixalhsD » Πέμ Απρ 05, 2012 1:16 am

MixalhsD
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 1:23 am
Τοποθεσία: Volos.

Δημοσίευσηαπό kermit » Παρ Απρ 06, 2012 10:45 pm

Μιχαλη δεν έχω κάποιο μπούσουλα να σου δώσω για τα ηχεία. Μετράς-κοβεις- συρναμολογείς-καλύπτεις. Είναι καλή λύση γενικά, αν και αυτό που βλέπεις είναι λάθος. Ήταν ένα πείραμα με κάποια ηχεία που μου είχαν μείνει. Τα οβάλ είναι φτιαγμένα για διαχείρηση αρκετών λίτρων αέρα, γι αυτό τα βάζουμε σε εταζίερες. Τα συγκεκριμένα κουτιά χρειάζονται μικρότερα ηχεία με μεγάλη ευαισθησία. (μή τρώτε παπάδες με τα watt..). Τα μεγάλα ηχεία σε μικρότερα κουτιά χάνουν μπάσσο απο κάποια Hz και κάτω. Όταν λέμε χάνουν είναι εντελώς τζούφιο, δεν προλαβαίνει να συντονίσει σωστά η μεμβρανη στην συχνότητα που πρέπει.
Απλά βαριόμουν να κάνω έρευνα σχετικά με το ποιά ηχεία είναι κατάλληλα. Αυτές τις μέρες θα την ολοκληρώσω κ θα σου πω. Αρχισε να μετράς εσύ,και στο τέλος θα μπεί το ηχειο. (άρα και την τρύπα θα την κάνεις στο τελευταίο κομμάτι.)
Προσοχή, δεν είναι ο ίδιος χώρος δεξια κ αριστερα!!
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

σωλινάκια στα διαφορικά

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Κυρ Σεπ 08, 2013 10:15 am

Καλησπέρα σας ,
Επειδή προχτές άλλαξα βαλβολίνες και ο μηχανικός μου με έκραξε.... λόγω των ΒΟΥΤΙΩΝ είπα να μην ξανά περάσει το jimnaki μου τέτοια ταλαιπωρία και να μην (μας ξανά βρίσει ο μηχανικός )
διάβασα το link που υπάρχει ανεβασμένο στο forum , αλλά έχω ορισμένες απορίες όπως : Τι σωληνάκια βάζουμε? , Πόσα mm πρέπει να ναι ? , από που τα προμηθευόμαστε ? και τα ανεβάζουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε χωρίς να δημιουργούμε κανένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο ?
Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό kermit » Δευτ Σεπ 09, 2013 8:49 pm

Αέρας περνάει, οπότε δεν έχεις καμιά απαίτηση απο το πάχος. Πάρε ενα υλικο που να φαίνεται οτι θα αντέξει. Το σπιράλ που βλέπεις στο δικό μου, επιλέχθηκε για να μήν ταλαιπωρείται με την κίνηση των αξόνων. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ που πρέπει να κάνεις, ανάλογα με την χρήση που κάνεις, το δημιουργείς. Πχ εγω έχω 4 (2 διαφορικά + κιβώτιο + τρανσφερ) σε 1 που καταλήγει κοντά στην μπαταρία, αλλά θα μπορούσες πιό απλά να τραβήξεις 1 μπροστα αυτόνομο κ ενα πίσω πχ στον χώρο των αποσκευών.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Οκτ 13, 2013 10:40 am

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uk7lFPtVp1c[/youtube]

Serres Rally Raid 2013, αφιερωμένο στην ΣΥΝΟΔΗΓΑΡΑ μου Παντελή, που μόνο στο τέλος της ειδικής του ειπα οτι έτρεχα με -κατα προσεγγιση- 39 πυρετό!!

Απολαύστε το σε HD..

Υπάρχει μακρύτερη έκδοση χωρίς μουσική για τους λάτρεις του είδους


Όπως και μια πιό αστεία incar
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Οκτ 13, 2013 3:19 pm

:jump1: :jump1: :jump1: :jump1:


Cool. Very cool!!!!!!
Και εις ανωτερα παιδια (και περαστικα).
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Οκτ 13, 2013 4:22 pm

Μας πορωσες! Μαλια το πας!!! 8) λιγος καιρος εμεινα για το επομενο!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Οκτ 13, 2013 7:06 pm

Μπράβο Χρηστάρα !!!!

Μπράβο και στους δυό σας δηλαδή !!!!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό xeilas » Δευτ Οκτ 14, 2013 8:12 am

Μπράβο πεδία συγχαρητήρια ! 8)

Όντος το πας μαλια το limny!


Γιαυτο φιλικά ,σου προτείνω να επένδυσης λίγο στην ασφάλεια (καθίσματα ,ζώνες ,κλουβί),όχι για καναν άλλον αλλά για σένα φίλε.
Θα πάθεις πλάκα πόσο ασφάλεια θα νιώσεις και πόσο ακόμα θα ανεβάσεις ταχύτητα .

Φιλικά πάντα :roll: :roll:
K.Stylianos
xeilas
 
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:36 pm
Τοποθεσία: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Δημοσίευσηαπό kermit » Δευτ Οκτ 14, 2013 8:05 pm

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Οκτ 14, 2013 9:23 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό arachovitika » Τρί Οκτ 22, 2013 11:00 am

Με λένε Άγγελο.
Άβαταρ μέλους
arachovitika
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 11:47 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Mpoulis » Παρ Ιαν 24, 2014 10:24 am

Κυριακο δωσε ενα τηλεφωνο επικοινωνιας ρε φιλε , και εγω απο θεσσαλονικη ειμαι και θα ηθελα να δω το αυτοκινητο σου απο κοντα !
Guns and condoms are alike , better have one and not need it , than need one and not have it...
Mpoulis
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 7:29 am

Δημοσίευσηαπό kermit » Παρ Ιαν 24, 2014 9:27 pm

Αν με το "Κυριάκο" αναφέρεσαι σε μένα, είμαι Χρήστος! :wink:

Τηλ σου έστειλα σε pm, να έρθεις και σε καμια βόλτα αφού είσαι θεσσαλονίκη! Τώρα χαλάει και ο καιρός, σαν τα σαλιγκάρια θα βγούμε.

Τα recaro του ignis τα παντρεύεις στις βάσεις του jimny. λύστα ΟΛΑ και παίξε λίγο LEGO, δες τί ταιριάζει με τί. Αν θυμαμαι καλά μονο τα μαξιλάρια μένουν και μακρύναμε λίγο ενα αξονακι. Δλδ δεν μπορείς να το κάνεις σπίτι σου, θέλεις και ενα τσακ σε ενα μηχανουργίο. Πρέπει συνολικά να βγαίνουν ενα εκατοστό φαρδύτερα στις βίδες στο πάτωμα, αλλά είναι μεσα στις ανοχές που έχουν οι ράγες, οπότε είσαι οκ. Ρίξε απλά ενα γρασσάκι στις ράγες φρέσκο, έτσι για την μακροζωία.


By the way, ο Κόκκινος Σίφουνας, μπαίνει τελικά για μαχαίρι στα φτερά, ο κύβος ερρίφθη. Φωτό τις επόμενες μέρες.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Projects

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron