ΤΟ RESCUE ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Συγκεντρωμένες μετατροπές σε αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Απρ 27, 2014 10:28 pm

Ρε κουφαλιτσες, με περιμενατε στην γωνια ετσι?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Απρ 27, 2014 10:33 pm

:lol: :lol: :lol: σαν ερωτικο υπονοουμενο φανηκε...Ακροδεκτης ασφαλειας ...προχωριμενα πραγματα! :lol:
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό tolis17 » Δευτ Απρ 28, 2014 7:09 am

Άβαταρ μέλους
tolis17
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2012 5:49 pm

RESCUE ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ Απρ 30, 2014 12:02 pm

Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό xarsiaba » Παρ Μάιος 02, 2014 10:16 pm

xarsiaba
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Τρί Ιαν 25, 2011 11:22 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΣ

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Μάιος 05, 2014 7:30 pm

Τελικα το Σαββατοκυριακο δεν δουλεψα λογω ανωτερας βιας. Δουλεψα ομως την πρωτομαγια.... :oops:

Αντι να πιασω τον Μαη, επιασα τα εργαλεια και δουλεψα 1 ωριτσα....
Πρωτα, απ' ολα καθαρισα το jimny. 1 νεκρο σπουργιτι, μερικες αραχνες και αρκετος ιστος αραχνης.
Μετα επιασα τα απλα. Εβαλα τον αισθητηρα θερμοκρασιας εισαγωγης αερα του jimny στο φιλτροκουτι του vitara.
Και εκει που λεω θα κανω παλι πατεντες και τρυπες.... Παρατηρω οτι το φιλτροκουτι του vitara εχει και αυτο τρυπα για τον αισθητηρα και μαλιστα ακριβως την ιδια!!!

Το μονο που επρεπε να κανω, ηταν να μακρυνω λιγο τα καλωδια του αισθητηρα γιατι μια διαφορα στην θεση υπηρχε.


Εβγαλα την μαυρη ταινια της suzuki απο την πλεξουδα:




Εφερα τα καλωδια εκει που ηθελα και ξαναεβαλα μαυρη ταινια:




Το εργοστασιακο φιλτροκουτι του vitara με τον εργοστασιακο αισθητηρα του jimny και με καμια παρεμβαση:



ΟΕΜ look....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιουν 22, 2014 9:55 pm

Αυτο το Σαββατοκυριακο επρεπε να τελειωσω με τα ηλεκτρικα του αυτοκινητου.
Οπως θυμαστε η μπαταρια εχει μεταφερθει πισω απο τον συνοδηγο μιας και την θεση της την εχει παρει το φιλτροκουτι.
Επισης τα καλωδια που θα πανε μπροστα (οπως και τα πισω) θα δινουν ρευμα και στον εργατη. Επρεπε λοιπον να βρω εναν τροπο να τα περασω απο την καμπινα προς το μηχανοστασιο.


Και αυτος ειναι ο τροπος:

Αυτα ειναι εξαρτηματα πολυ καλης ποιοτητας απο ενα Γιαπωνεζικο βαρουλκο που βαζω κατα καιρους στην δουλεια μου. Το ακομη καλυτερο ειναι πως η τρυπα στο λαστιχο ειναι ακριβως ιδια με του καλωδιου (12mm)



Για να τα περασω απο τον καθρεφτη της μηχανης εκανα 2 τρυπες με ποτηροδραπανο:




Η τρυπα μετραει 24mm για να εχει αερα το καλωδιο γυρω-γυρω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.




Και αυτα ειναι τα καλωδια. Τα εχω ενωσει με θερμοσυστελομενο μακαρονι.:




Και ετσι ηταν οταν τελειωσα:




Η πλευρα της μηχανης:

Στεγανα και ασφαλη.



Για να μην εχω απωλειες οταν θα τραβει ο εργατης και γενικα επειδη δεν ειχα αλλο χωρο για ενωματα και τερματικους σταθμους προτιμησα να αφαιρεσω την επενδυση του καλωδιου και να κολλησω με κολληση τα παλια καλωδια της μπαταριας στα καινουργια.

Τα μεταλλικα tie wraps τα εβαλα για να μου κρατησουν τα καλωδια μεχρι να τα κολλησω.



Αφου τα κολλησα, περασα διπλο θερμοσυστελομενο μακαρονι:




Και διπλη μονωτικη ταινια.

Το καλο ειναι πως στην θεση που βρισκονται δεν τα πειραζει τιποτα.



Επισης σημερα Κυριακη βρηκα λιγα λεπτα χρονο για να καθαρισω το jimny μεσα-εξω αλλα και να περασω την πισω καλωδιωση στην θεση της.
Εβγαλα και τα βυσματα που ηταν για τον φωτισμο της πινακιδας, μιας και αυτη θα παει πανω στην πισω πορτα.




Εβαλα μεχρι και τα φαναρια του προφυλακτηρα στην θεση τους.

Δεν μου πηρε πολυ.... 1 χρονο μονο... :lol: :lol: :lol:



Επισης δοκιμασα να βαλω μπροστα, αλλα η τρομπα του ρεζερβουαρ εχει μεινει ακινητη 1 χρονο τωρα και πρεπει να εχει σκουριασει μιας και δεν φερνει βενζινη μπροστα (ξερετε... απο την καλη ποιοτητα της βενζινης μας)
Το καλο ειναι πως δεν ειναι ακριβη. Το κακο ειναι πως πρεπει να κατεβει το ρεζερβουαρ... Αν το ηξερα νωριτερα, θα εκανα μια τομη στο πατωμα για να την επισκεπτομαι απο εκει.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό cchristofis » Τετ Οκτ 08, 2014 3:24 pm

Κάθισα στις 7 το πρωί και σηκώθηκα στις 12, διάβασα και τις 78 σελίδες...
Θοδωρή δεν έχω λόγια. Ο θαυμασμός μου για όλη αυτήν την προσπάθεια δεν περιγράφεται με λέξεις. Μιλάμε για έργο ετών. Ολοκλήρωσέ το σε παρακαλώ, κάνε τη βόλτα σου και αφιέρωσε το δημιούργημά σου στην ανθρωπότητα. Με πόνεσε το σαγόνι μου από το κρέμασμα. Τόσες σπαζοκεφαλιές και άλλες τόσες λύσεις. Κρίμα που δεν εμφανίζεται το μεγαλύτερο μέρος των παλαιότερων φωτογραφιών. Πόσα λαμάκια έχεις χρησιμοποιήσει ρε άνθρωπε; Δε θα αναφέρω για τα μηχανολογικά, αν και με εντυπωσίασαν εξίσου, καθότι άσχετος. Τι έργα τέχνης είναι αυτοί οι προφυλακτήρες και ο προστατευτικός κλωβός; Ειδικά στη φωτο που τον είχες φρεσκοβαμμένο και έτοιμο να τοποθετηθεί, το μόνο που του έλειπε ήταν μια έλικα.
Θοδωρή χίλια μπράβο για την τρέλα και ακόμα ένα για την αναλυτικότατη περιγραφή!
cchristofis
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τετ Οκτ 08, 2014 11:16 pm

ακούει ο Jeo?? ενα - δυο - ενα ...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό xeilas » Πέμ Οκτ 09, 2014 6:12 pm

TESSST TESSSST :D
K.Stylianos
xeilas
 
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:36 pm
Τοποθεσία: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Οκτ 17, 2014 8:10 pm

Συγνωμη για την απουσια αλλα ειπα να αλλαξω παροχο και γ@μηθηκε ο Διας. Οι μεν εκοψαν το internet πολυ νωρις και οι δε προφανως πιστεψαν οτι δεν το χρειαζομουν και μου το συνδεσαν 10 μερες μετα...

Χριστε μου, ποση βλακεια μπορει να χωρεσει αυτη η χωρα πια...?


Σ΄ευχαριστω πολυ Χρηστο!!!!
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Οκτ 19, 2014 2:26 pm

¨εχουν καταλάβει ότι δεν ασχολείσαι πλέον με το ίντερνετ το φόρουμ , κτλ , και έτσι σου λέει ..αυτός δεν θα το πάρει χαμπάρι αν του κόψουμε το ιντερνετ ...


Τι κάνεις JEO ?? πως πάει ??
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Οκτ 19, 2014 4:59 pm

Εκανα μερικες βολτες στο τετραγωνο και εχω καποιους κραδασμους και θορυβους.... Εφτιαξα καινουργιο αξονακι (απο κιβωτιο ταχυτητων στο tranfer) με μεγαλυτερες γωνιες στους σταυρους και ενα μεγαλο μερος τους σταματησε.

Για να σταματησω και τους υπολοιπους εστειλα το πισω διαφορικο για να μαζεψουν λιγο τα κενα (backlash) και απο εβδομαδα θα το παραλαβω. Μολις το βαλω επανω και δω οτι οι υπολοιποι θορυβοι και αρπαγμα ηταν οντως απο εκει, ξεκιναω με τα φρενα και την εξατμιση.
Τελευταία επεξεργασία από JEO και Δευτ Δεκ 08, 2014 7:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Δεκ 07, 2014 3:33 pm

φρενα θελω και εγώ... έχει τίποτα ο μαρσέλος διπλά αεριζόμενα ???
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Δεκ 07, 2014 3:34 pm

και εξάτμιση θέλω !!! τι διάμετρο φοράει το τζίμνυ...?? γιατί νομίζω ΄τι πρέπει να βάλω μεγαλύτερη για να απελευθερωθούν τα άλογα....άσε που θέλω και καταλύτη μεγαλύτερο... Γιατί το νιώθω φυμομένο το μοτέρ .....
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Projects

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron