Οδηγίες για αρχάριους... και όχι μόνo

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Οδηγίες για αρχάριους... και όχι μόνo

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Φεβ 23, 2004 1:47 am

Τελευταία επεξεργασία από Επισκέπτης και Τρί Φεβ 24, 2004 11:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επισκέπτης
 

Re: Οδηγίες για αρχάριους... και όχι μόνο...

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » Τρί Φεβ 24, 2004 3:40 am

Εισαι πολύ σωστός ! εγω δεν έχω εμπειρία σε offroad αλλά έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα απο τη νότια Πελλοπόνησο μέχρι τις Καστανιές στον Έβρο. Και απο την Πάτρα μέχρι την Σεβίλη στη νότια Ισπανία..
Συνεπώς έχω εμπειρία σε ταξίδια γενικότερα, άλλα πολύ λίγο σε offroad. Για ταξίδια σοβαρό πλεονέκτημα είναι το να ξέρεις το οχημά σου. Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό απο οτι όλοι φανταζόμαστε ,και πιστεύω ότι θέλεις 1 χρόνο με ενα όχημα ,για να πείς οτι το ξέρεις..
Είχα ενα κορόλα και είμουν οκ με αυτό μέχρι που.... πανταβρέχι, Βόλος, ορεινή Κορινθία, (μερικοί απο τους λόγους που άρχισα να σκέφτομαι και τελικά πήρα το jimny) είναι πολλά πράγματα που παιζουν σημαντικό ρόλο και δεν έχουν σχέση με το αυτοκίνητο. Νερό, χάρτης, κινητό τηλεφωνο, (για μερικούς GPS), βενζίνη, φαγητό, επιβίωση αλλά και εκμετάλευση της όλης ιστορίας που έχεις κάνει (οικονομικά, θέματα χρόνου κλπ ) για να πας μια εκδρομή στην οποία θέλεις να δείς όσο το δυνατον περισσότερα και να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερα μέσα στον δυνατό ελεύθερο χρόνο που εχεις ! Αρα τι διαλέγεις... προφανές . Είναι προσωπικό θέμα του καθενώς

Διαλιέχτιεεεεεεε :D

ζορζ
jimnyblue
 
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2004 11:05 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ChrisG » Τρί Φεβ 24, 2004 10:41 am

Πολυ σωστα ολα οσα γραφτηκαν και μπραβο
μηπως να βαζαμε και την πηγη του αρθρου για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις :wink: :wink:
Εγω....τι να πω :roll: :roll: απλα εχω .....βαρεθει :!: :!: :D :D :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 10:23 am
Τοποθεσία: Αργυρουπολη-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Τρί Φεβ 24, 2004 11:23 am

Jimnys
 

Χρήση off road οδήγησης

Δημοσίευσηαπό Laspomaxos » Πέμ Ιουν 10, 2004 9:23 pm

Πάρα πάρα πάρα πολύ πολύ πολύ ΣΩΣΤΑ !!! αυτά που γράφεις μέσω του forum.Θα ήθελα κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον - όπως πιστεύω και πολλοί άλλοι - να γίνει ένα σεμινάριο/ -α, για off road οδήγηση. Αυτό θα βοηθήσει πολλούς, ώστε να λύσουν κάποιες απορίες τους & να έρθουν πιο κοντά με το "αντικείμενο". Ακόμα & αυτούς που δεν έχουν "πατήσει" καν χώμα & τα έχουν μόνο για τα πεζοδρόμια. Είναι πολλά αυτά που πρέπει να μάθει ο κάτοχος Jimny, γενικά ο offroader, π.χ. κοντές σχέσεις, ανηφόρες-κατηφόρες, λάσπη, ποτάμια, κ.λ.π. Εσύ-είς, που γνωρίζοντας καλύτερα το "αντικείμενο" έχετε κάποια πείρα παραπάνω, θα πρέπει να οργανώσετε σχετικά σεμινάρια. Πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο?? Εγώ πιστεύω πως ναι!!

Υ.Γ. Την Παρασκευή 11/06 θα είμαι στη Γενική Συνέλευση στο Zeppelin.
Laspomaxos
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2004 3:09 pm
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Δεκ 01, 2005 7:58 pm

Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Δεκ 01, 2005 8:04 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Δεκ 01, 2005 8:05 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό mao » Τετ Αύγ 30, 2006 9:10 am

Άβαταρ μέλους
mao
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:39 am
Τοποθεσία: Άχνα

Δημοσίευσηαπό Chris » Τετ Αύγ 30, 2006 10:17 am

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Chris » Τετ Αύγ 30, 2006 10:23 am

Eπίσης αν θέλεις διάβασε απο το παρακάτω link



Τις τεχνικές συμβουλές πιστευω οτι θεωρητικά θα σου είναι χρήσιμες....

:)
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό JEO » Τετ Αύγ 30, 2006 10:29 am

Γεια σου γατουλα!!! Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Καλο θα ηταν να μην πας μονη σου γιατι οσοι το εκαναν βρεθηκαν σε "δυσκολη" θεση.
6-7-8 οκτωμβριου υπαρχει προγραματισμενη εκδρομη στο Πηλιο-μαυροβουνι. Αν θες να περιμενεις να παμε ολοι μαζι πιστευω πως θα αποζημιωθεις και θα περασουμε καλα. Η περιοχη ειναι γνωστη σε μας και ξερουμε αρκετα κομματια.
Οσο για την σχολη off-road στην ελλαδα δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει αλλα αυτο που ξερω καλα ειναι πως απο τον σεπτεμβρη που θα ξανανοιξουν τα γραφεια μας θα γινουν σεμιναρια τεχνικης εκπαιδευσης και off-road οδηγησης απο εμπειρα μελη.
Οποτε δεν θα μπορουσες να διαλεξεις καλυτερη εποχη για να μας γνωρισεις.
Ελα μια βολτα απο τα γραφεια να γνωριστουμε και να σου δειξουμε μερικα πραγματα για τις off αλλα και on road διαδρομες σου.
Και παλι καλως ηρθες και καλοταξιδο το jimny σου..... :hello:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό mao » Τετ Αύγ 30, 2006 11:37 am

Άβαταρ μέλους
mao
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:39 am
Τοποθεσία: Άχνα

Δημοσίευσηαπό Blondy » Τετ Αύγ 30, 2006 12:34 pm

Άβαταρ μέλους
Blondy
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 17, 2005 10:57 am

Δημοσίευσηαπό mao » Τετ Αύγ 30, 2006 1:19 pm

:D καλώς σας βρίσκω :D

Πεντέλη ε???
Εκεί πήγα για τεστ ντράιβ. Πήρα τον πωλητή στις 6 και τους τον επέστρεψα στις 8. Και εκτός του ότι τον τάραξα στην πολυλογία... τον έβαλα και να οδηγήσει σε κάτι σαμάρια φουσκωτά που τα είδε και μου είπε 'πήγαινέ το'. Τι λες χρυσσσσσσό μου??? Άσχετη είμαι - πάρτο εσύ! Μια χαρά πέρασα.
Στο Πήλιο θα είμαι υπόδειγμα. Μόνο άσφαλτο! Κάτι παραπάνω ξέρετε οι παλιοί, ε? :clapping:
Άβαταρ μέλους
mao
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:39 am
Τοποθεσία: Άχνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 53 επισκέπτες