Διαδρομές για Αρχάριους

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Διαδρομές για Αρχάριους

Δημοσίευσηαπό InJimnyWeTrust » Δευτ Δεκ 08, 2014 6:24 pm

Καλησπέρα παιδιά

Έιμαι και γω κάτοχος αυτου του "μικρού" θηρίου αλλά δυστύχως ο χρονος και γενικα η θέληση που χρειάζεται για να μπορώ να αξιοποίησω στο έπακρο τις δυνατότητες του,ελαχιστος.Παρ' όλα αυτά θέλω δειλά-δειλά να δοκιμασω καποια εξόρμηση στο χώμα για να δω πως συμπεριφερέται.Εχω ψάξει στο ίντερνετ γενικά για διαδρομές αλλα δεν εχω δει κατι συγκεκριμένο και ειπα μήπως μου δώσετε τα "φώτα σας" στο συγκεριμένο θέμα.

Να σημείωσω πως δεν εχω κανει καποια μετατροπη και ουτε εχω κάποιο extra εξάρτημα στο αμάξι οπως ειναι ο "εργάτης" για παράδειγμα,το μονο που εχω ειναι λαστιχα παντος τυπου.Δεν γνωριζω αν αυτα ειναι αρκετά για μια τετοια διαδρομή και δεδομένου οτι εχω ελαχιστη εμπειρία οδηγώντας στο χώμα,εψαχνα μια σχετικα ευκολη διαδρομη,κοντα στην αττικη χωρις ιδιαιτερη δυσκολια (που ομως να σου δίνει καποιο "αισθημα αδρεναλινης ισως;") κοντα στην Αττικη.
InJimnyWeTrust

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Δεκ 08, 2014 8:28 pm

καλως ήρθες !!!

¨εχεις δίκιο , και να ξέρεις ότι το ποιό ασφαλές είναι να έρθεις μαζί μας σε κάποιες διαδρομές ευκολες, ώστε να αξιοποιήσεις στο έπακρο της δυνατότητες του αυτοκινήτου και να δεις τα οριά του και τα δικά σου πάντα με ασφάλεια... οπότε μείνε συντονισμένος !!!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό InJimnyWeTrust » Παρ Δεκ 12, 2014 9:42 pm

Dimny έγραψε:καλως ήρθες !!!

¨εχεις δίκιο , και να ξέρεις ότι το ποιό ασφαλές είναι να έρθεις μαζί μας σε κάποιες διαδρομές ευκολες, ώστε να αξιοποιήσεις στο έπακρο της δυνατότητες του αυτοκινήτου και να δεις τα οριά του και τα δικά σου πάντα με ασφάλεια... οπότε μείνε συντονισμένος !!!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Από μια εξερεύνηση στο forum είδα οτι χρειάζεται "εργατη" σχεδόν σε όλες τις εκδρομές που έχετε κάνει είναι τόσο αναγκαίο; δλδ χωρίς αυτό δεν μπορώ να έρθω σε κάποια διαδρομή που θα κανονιστει;
InJimnyWeTrust

Δημοσίευσηαπό Dimny » Παρ Δεκ 12, 2014 10:23 pm

μπορεις... δεν έχουν όλοι εργάτη... μπορεί να είναι και 50-50 %

και βέβαια γίνονται εκδρομές που είναι ποιό απλές ... εξερευνητικές και ποιό εκδρομικές...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Παρ Δεκ 12, 2014 10:49 pm

Απλα σε κάθε εκδρομή είναι καλο να υπαρχουν κάποιοι εργάτες,έστω στα μισά αυτοκινητα γιατί στη δυσκολη στιγμη μονο έτσι ξελασπωνεις....
Άβαταρ μέλους
panoslpm

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Δεκ 13, 2014 11:59 pm

Όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει 4x4 , το πρώτο "μπιχλιμπίδι" που πρέπει να βάλει στο όχημα του, κατά πρώτον, είναι ο εργάτης και όχι κάποια καλούδια ομορφιάς και οπτικής ικανοποίησης, γιατί θα είναι αυτοδύναμος χωρίς να ζητάει πάντα την βοήθεια από άλλους.
Το σκεπτικό.... "αφού έχουν οι άλλοι, γιατί να βάλω εγώ ??".... εκτός από συμφεροντολογικό είναι και επικίνδυνο για όλους, καθότι δεν είναι πάντα εύκολο η επέμβαση και χρήση του "διασώστη εργάτη"........

Αυτά τα ελάχιστα ....
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente

Δημοσίευσηαπό Eve » Κυρ Δεκ 14, 2014 2:47 pm

InJimnyWeTrust έγραψε:Από μια εξερεύνηση στο forum είδα οτι χρειάζεται "εργατη" σχεδόν σε όλες τις εκδρομές που έχετε κάνει είναι τόσο αναγκαίο; δλδ χωρίς αυτό δεν μπορώ να έρθω σε κάποια διαδρομή που θα κανονιστει;

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία παρακαλώ ?...... Στις τελευταίες 15 εκδρομές μονον τις δύο φορές ζητήσατε εργάτη αυτοκινήτου και την μια από τις δύο είπατε ότι δεν χρειάζεται. Άρα 14 χωρίς και μια με εργάτη αυτοκινήτου. Κάνω κάποιο λάθος στον υπολογισμό ή το 14 προς 1 δικαιολογεί την άποψη πώς είναι σχεδόν όλες με εργάτη αυτοκινήτου?
Άβαταρ μέλους
Eve

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Δευτ Δεκ 15, 2014 1:06 pm

Eve έγραψε:
InJimnyWeTrust έγραψε:Από μια εξερεύνηση στο forum είδα οτι χρειάζεται "εργατη" σχεδόν σε όλες τις εκδρομές που έχετε κάνει είναι τόσο αναγκαίο; δλδ χωρίς αυτό δεν μπορώ να έρθω σε κάποια διαδρομή που θα κανονιστει;

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία παρακαλώ ?...... Στις τελευταίες 15 εκδρομές μονον τις δύο φορές ζητήσατε εργάτη αυτοκινήτου και την μια από τις δύο είπατε ότι δεν χρειάζεται. Άρα 14 χωρίς και μια με εργάτη αυτοκινήτου. Κάνω κάποιο λάθος στον υπολογισμό ή το 14 προς 1 δικαιολογεί την άποψη πώς είναι σχεδόν όλες με εργάτη αυτοκινήτου?

Σε μια εκδρομη δεν ξέρεις ποτε που θα μπλεξεις και ίσως είναι απαραίτητος ο εργάτης.αν για παράδειγμα είναι δυο αυτοκινητα και δεν υπάρχει κανένας εργάτης και το κολλημένο αυτοκινητο δεν βγαίνει με ρυμούλκηση.τι κανεις;;;;;
Προσωπικά δεν ακολουθώ εκδρομές που δεν υπαρχουν έστω δυο αυτοκίνητα με εργάτη.
Έτσι λοιπον ο εργάτης κρίνεται απαραίτητος για τον καθένα μας ξεχωριστά και στη συνέχεια για την ομαλή διεξαγωγη της εκδρομής.
Μπορεί ο καθένας να ερθει χωρίς εργάτη στις εκδρομές αλλα η ευθύνη του κολλημενου οχήματος βαραίνει περισσοτερο τον ιδιοκτήτη διότι μπορεί το αυτοκινητο να χρειαστεί να μείνει στο σημείο και όλη τη νύχτα και να βγει την αλλη μέρα!
Είναι ακριβό αξεσουάρ αλλά πολύ χρησιμο!!!!
Ελα εσύ στην εκδρομή και θα σε τραβηξω εγώ αν χρειαστεί.
Φιλικά Πανος
Άβαταρ μέλους
panoslpm

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες