Λήσταρχος Νταβέλης

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Λήσταρχος Νταβέλης

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Σεπ 07, 2004 2:37 pm

Για να μαθαίνουν οι παλιοί και να θυμούνται οι νεώτεροι, η ιστορία του λήσταρχου τραβέλη:

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τετ Σεπ 08, 2004 8:13 am

Ρίχτε μια ματιά κι εδώ....

Εγώ προσωπικά στέκομαι σε 2 σημεία

1. "...ο περιβόητος λήσταρχος Νταβέλης στα μέσα του περασμένου αιώνα είχε ανακαλύψει υπόγεια περάσματα στη σπηλιά, που οδηγούσαν στην Αθήνα"

Λέτε τελικά ο φίλος μας ο Chriska να είχε δίκιο?

2. "Έκλεισαν, ή προσπάθησαν να κλείσουν την περιοχή για να χτίσουν ένα τεράστιο σύστημα από τούνελ γύρω από την σπηλιά, και να συνδέσουν τη σπηλιά με αυτό το τούνελ. Η επίσημη εξήγηση ήταν, και είναι ακόμα, ότι ολόκληρο το σύστημα των τούνελ, είναι ένα μέρος προγράμματος του ΝΑΤΟ. "

Μήπως και αυτοί ψάχνανε την Μασσαχουσέτη που σημαίνει ότι για ακόμα μια φορά ο φίλος μας ο Chriska έχει δίκιο?

http://www.geocities.com/ancienthellas/ ... nteli.html
ΜΑΝΩΛΗΣ
 

Δημοσίευσηαπό mitsoskitsos » Τετ Σεπ 08, 2004 9:09 am

Άβαταρ μέλους
mitsoskitsos
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2004 10:10 am
Τοποθεσία: Rafina

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Σεπ 08, 2004 11:27 am

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό bisba » Τετ Σεπ 08, 2004 12:19 pm

_____________________________________________________________
Άβαταρ μέλους
bisba
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 9:30 am

Re: Λήσταρχος Νταβέλης

Δημοσίευσηαπό RICA » Τετ Σεπ 08, 2004 2:29 pm

[quote="IKE"]Για να μαθαίνουν οι παλιοί και να θυμούνται οι νεώτεροι, η ιστορία του λήσταρχου τραβέλη:

τί να πώ... τα διάβασα όλα, πολύ προσεκτικά κιόλας. Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι ως "νέα" δεν πρόκειται να μάθω ποτέ την αλήθεια αφού ακόμα και οι "παλιοί" δεν είναι τόσο παλιοί ώστε να μου την πουν από πρώτο χέρι... άρα το ερώτημα "επαναστάτης" ή "χασάπης" ή κλπ. παραμένει. Πάντως δεν μπορώ να πώ ότι μου άρεσε η εικόνα που παρουσίασε ο φίλτατος Νταβέλης666. Μου θύμισε τον αδερφό μου που όταν ήταν μικρός αν δεν του δίναμε αυτό που ήθελε μας το έβγαζε από τη μύτη...
RICA
 

Δημοσίευσηαπό chriska » Τετ Σεπ 08, 2004 4:22 pm

Ενα έχω να πώ σχετικά με όλους αυτούς τους μύθους και τις περιγραφές σε διάφορα "περίεργα" που υπάρχουν σε περιοχές και λαούς.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο σ'αυτό το κόσμο που ζούμε.
Για του λόγου το αληθές ας διαβάσετε (εάν βρείτε) Το έπος του Γιλγαμές που ανήκει στην Μυθολογία της Βαβυλώνας.
Οσο για τις υπόγειες διαδρομές απο την Πεντέλη ή απο άλλα σημεία της Αττικής, διαβάστε για τις υπόγειες διαδρομές, που επικοινωνούσαν με το κτίριο της σημερινής Βουλής, ώστε να βγαίνουν και να μπαίνουν πρόσωπα που δεν ήθελαν να τους δούν.Λυπάμαι αλλά δεν έχω πρόχειρη την Βιβλιογραφία γιαυτό το θέμα.Θα επανέλθω όμως σύντομα.
Α,γιαυτό τι λέτε.Τα περισσότερα μοναστήρια είναι χτισμένα πάνω στα ερείπια αρχαίων ελληνικών ναών!!!!
Ισως να πρέπει να ανοίξουμε ένα ιδιαίτερο post , για τέτοια θέματα, που θα πλαισιώνεται και με κατάλληλη βιβλιογραφία (τρελαίνομαι για Ιστορία και Μυθολογία).
chriska
 

Δημοσίευσηαπό polis » Τετ Σεπ 08, 2004 8:22 pm

polis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2004 7:30 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Σεπ 08, 2004 11:08 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό RICA » Πέμ Σεπ 09, 2004 7:41 am

[(10 άτομα να νικάνε ενα στρατό 1000000 ας πούμε)]

:D και όχι μόνο αυτό αλλά και μετά από τόσες μάχες παρέμεναν 73 ή 78 ανάλογα με το ποιοί αποφάσιζαν να φύγουν... :!: Μου φαίνεται ότι αν τελικά του έδιναν την περιβόητη αμνηστεία.. αυτός ο άνθρωπος θα πάθαινε κατάθλιψη.. δεν θα είχε τί να κάνει... θα έψαχνε να βρει λόγο να συνεχίζει να σφάζει...

ξέρετε... μετά θα ζήταγε να γίνει υπουργός.... :!: :!: :!:


Παράθεση:
άρα το ερώτημα "επαναστάτης" ή "χασάπης" ή κλπ. παραμένει


!!!!!!!!!!!!!!

Ο άνθρωπος έσφαζε 500 άτομα (υποτίθεται) έτσι για πλάκα επειδή δεν του κάθισε εκείνο το πρωί πχ η δούκισσα.Ασχέτως το πόσο έχει μεγαλοποιηθεί η ιστορία (10 άτομα να νικάνε ενα στρατό 1000000 ας πούμε) όλο το πακέτο Νταβέλη , Φουντούκη κλπ ήτανε ενα τσούρμο απο κλεφτάκους



Πάντως... δεν μας επιβεβαιώνει και κανείς ότι όντως γίνανε έτσι τα πράγματα.... δηλαδή μόνο και μόνο το στοιχείο υπερβολής με κάνει να έχω αμφιβολίες ότι είναι αληθινές όλες αυτές οι σφαγές... οπότε το "επαναστάτης" εξακολουθεί για μένα να υφίσταται μέχρι αποδείξεως τουναντίον.... :wink:

Ρίχτε μια ματιά και σ' αυτό.... :wink:

http://www.iranon.gr/NEWSANDMORE/news4.htm
Τελευταία επεξεργασία από RICA και Πέμ Σεπ 09, 2004 12:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
RICA
 

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Πέμ Σεπ 09, 2004 11:29 am

Jimnys
 

Δημοσίευσηαπό chriska » Πέμ Σεπ 09, 2004 2:03 pm

chriska
 

Δημοσίευσηαπό chriska » Πέμ Σεπ 09, 2004 2:06 pm

chriska
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Σεπ 09, 2004 3:14 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό RICA » Πέμ Σεπ 09, 2004 3:20 pm

RICA
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες