Νέος χρήστης, καλά κακά κ.α που είδα

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Νέος χρήστης, καλά κακά κ.α που είδα

Δημοσίευσηαπό belas » Σάβ Ιουν 13, 2009 2:58 pm

Λοιπόν κυρίες και κύριοι να σας χαιρετίσω και εγώ. Μόλις την Πέμπτη παρέλαβα το jimny και επειδή έψαχνα πολύ καιρό για το τι να αγοράσω θα ήθελα να μοιραστώ κάποια πράγματα μαζί σας και με νέο κόσμο που ίσως ψάχνετε με το τι να πάρει.
Πρώτον ονομάζομαι Ηλίας και ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά.
Δεύτερον είμαι 22 και το προηγούμενο όχημα που οδηγούσα ήταν της μητέρας μου ένα accent του 2000. Αυτά τα λέω για να μπορεί να καταλάβει κάποιος απο τι αμάξι προέρχομαι ώστε να καταλαβαινόμαστε καλύτερα στα θέματα θορύβου, άνεσης κτλ κτλ. Φαντάζομαι αλλιώς μου φαίνεται το jimny εμένα που είχα accent αλλιώς σε κάποιον που είχε niva και αλλιώς σε κάποιον που είχε mercedes.
Αρχικά ήθελα ένα όχημα 4χ4 λόγω του ότι λατρεύω το βουνό, είδη είχα φροντίσει να κολλήσω αρκετές φορές με το accent και ήθελα να τελειώνω με αυτό το θέμα και επίσης πετάω με παρά5 και θα με βοηθούσε και εκεί. Λόγω χρημάτων (αλλά και γούστου σε 2 μοίρα) κοίταζα τα niva και το jimny. Δεν κατέληξα στο niva γιατί είχα ακούσει και είχα διαβάσει τα χίλια μύρια και επιπλέον γιατί είχε χάλια χρηματοδοτικό (10% επιτόκιο) πράγμα που σημαίνει ότι θα μου ερχόταν στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και επιπλέον έχει χάλια μεταπολιτική αξία που και αυτό κάτι σημαίνει. Όποτε κατέληξα jimny που μου άρεσε πολύ, είχε πολύ καλή μεταπολιτική αξία και είχα ακούσει τα καλύτερα (εάν εξαιρέσεις το τελευταίο ποστ ενός παιδιού που του κάηκε ο κινητήρας και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό).
Τι έχω δει αυτές τις μέρες που το έχω:
1)Για εμένα (που προέρχομαι και απο accent) εάν κάποιος θέλει ένα αμάξι απλά για την πόλη και λέει να πάρει το jimny επειδή είναι μικρό και ίσως εάν τύχει να ακουμπήσει και χώμα να μην το κάνει. Να πάρει το subaru το impreza (το απλό) που είναι σχεδόν στα ίδια λεφτά και έχει και αργό γρήγορο.
2)Το jimny (και φαντάζομαι όλα τα 4χ4 (δεν ξέρω για suv)) δεν είναι ιχ!!! Έχει σκληρές ταχύτητες, σκληρά πεντάλ (βέβαια σε έναν βαθμό σε εμένα συμβαίνει γιατί είναι καινούργιο αλλά νομίζω θα παραμείνουν σκληρές σε έναν βαθμό λόγω διαφορικού κτλ κτλ) και κάνει θόρυβο σε σχέση με τα ιχ. Τώρα επειδή το θέμα του θορύβου με τρόμαζε όπου το διάβαζα και έλεγα τι διάολο σαν τρακτερ κάνει; Όχι δεν κάνει σαν τρακτερ. Φανταστείτε η μάνα μου και ο θείος μου δεν το κατάλαβαν καν. Απλά ΣΕ ΣΧΈΣΗ με το ιχ και εάν έχεις οδηγήσει αρκετά καταλαβαίνεις διαφορά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί.
3)Κάνει διαφορετικούς θορύβους απο το ιχ, με αποτέλεσμα όλο να ανησυχώ εάν έχει κάτι το αμάξι και να το δίνω σε έναν θείο που ξέρει να το οδηγήσει και να μου λέει έτσι είναι. Δεν είναι ιχ. Χαρακτηριστικοί θόρυβοι: Βάζει το 4χ4 και ακούς ένα κρακ-κλακ που είναι που κλειδώνει το 4χ4. Το βγάζει και "καταλαβαίνεις" ότι βγήκε. Αλλάζεις ταχύτητα και δεν ο λεβιές δεν είναι "βούτηρο" και αθόρυβο τελείως. Καταλαβαίνεις ότι βάζει ταχύτητα. Γκραπ, γκρουπ. Μην φανταστείτε κάτι ιδιαίτερο σας ξανά λέω. Απλά σε σχέση με τα ιχ το καταλαβαίνεις.
4)Τα καθίσματα του είναι σκληρά και εάν είσαι του στυλ μερσεντες θα τα βρεις πραγματικά σκούρα. Εάν δεν σου αρέσει να κοιμάσαι στρωματσάδα (π.χ εμένα μου αρέσει σε βαθμό να το επιδιώκω κιόλας.) μάλλον δεν θα μπορείς να οδηγήσεις πάνω απο 1 ώρα.
5)Δεν είναι σε καμία περίπτωση για ράλλυ.
Αυτά για να είστε προετοιμασμένοι για το τι αμάξι είναι
Για εμένα τώρα τι μου αρέσει:
1)Όλα τα παραπάνω για εμένα δεν είναι μειονέκτημα μιας και δεν μου ενοχλούν απλά τα παρατήρησα.
2)Μου αρέσει η αίσθηση που οδηγάς ψηλά.
3)Για το μέγεθός του πολύ προσεγμένο με "έξυπνες" θεσούλες που το accent ας πούμε δεν είχε προβλέψει.
4)Τα φώτα του με τρελαίνουν. Βλέπεις στον θεό.
5)Μικρό για παρκάρισμα κτλ κτλ
6)ΑΑΑ δεν μου αρέσουν καθόλου τα φρένα του. Μπορώ να κάνω κάτι να πιάνουν καλύτερα. Εάν βάλω πίσω δισκόφρενα π.χ; (μην φανταστείτε και πάλι ότι πατάς και το αμάξι κάνει βόλτα! Απλά θέλουν γερο πάτημα και πάλι σε σχέση με τα ιχ.Δεν χρειάζεται δηλαδή να χοροπηδάς πάνω στο φρένο)
7)Ψηλό όπως το ήθελα για τα κακοτράχαλα.
8)Εκτός θα το βγάλω την άλλη εβδομάδα, αλλά είδη στις λακούβες της πόλης καταλαβαίνεις ΤΡΕΛΗ διαφορά σε σχέση με τα ιχ!!!! Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι περνάς απο λακούβες! Για όταν κατουριέσαι ειδικά είναι ότι πρέπει :D
9)Στο θέμα του χώρου. Επειδή είμαι ταχυδακτυλουργός (εκτός απο τεχνικός Η/Υ :D ) Έχω να κουβαλάω πραγματικά πολλά πράγματα. Το θέμα του μικρού χώρου λοιπόν με τρόμαζε και υπολόγιζα στην μπαγκαζιέρα. Τελικά μάλλον δεν θα πάρω. Εάν ρίξεις τα καθίσματα χωράει όσα έπαιρνε το accent σε πορτ παγκάζ και καθίσματα. Αυτό γιατί κερδίζεις τρελό χώρο στο ύψος. Όταν το φόρτωσα νόμιζα δεν θα βλέπω πίσω απο τους καθρέπτες. Τελικά έβλεπα μια χαρά. Τα πράγματα δεν ήταν καν στο οπτικό μου πεδίο. Εάν μπορέσω θα τραβήξω φώτο να δείτε φόρτωμα.
10)Ακόμα επειδή και εμένα είναι το πρώτο μου 4χ4 το μαθαίνω. Εδικά στο θέμα τον θορύβων ψαρώνω κάθε φορά που ανακαλύπτω νέους ήχους που δεν τους ξέρω. Νομίζω ότι κάτι έπαθε :?
Απο που το πήρα καλά κακά κι ανάποδα.
Λοιπόν λόγω του ότι το πήρα μόνος μου και φοιτητής είμαι. Δεν έχω κανά τρελό εισόδημα ήθελα να γλιτώσω όσο το δυνατόν περισσότερα. Έτσι το πήρα απο την autoprofit παρ' ότι είχα ακούσει τα χίλια μύρια. Το πήρα απο εκεί γιατί 1)Μπορούσα να μην βάλω το multimidia και να γλειτώσω 900 Ευρό, 2)Το αμάξι είχε προβολείς ομίχλης, φώτα νεον, ζάντες αλουμινίου που εάν θυμάμαι καλά (επιφυλάσσομαι ριχτέ μια ματιά και μόνοι σας) η "επίσημη" suzuki δεν έδινε και τιμή 14.500 (με χρώμα και air condition) αντί για 15.500. 3)Είχε διάφορα χρηματοδοτικά (εγώ πήρα με 3,1 για 60 μήνες μου βγαίνει η δόση 190Ε) ενώ η suzuki του σφακιανάκη μου έλεγε μόνο με 6,κάτι επιτόκιο.
Τώρα αυτά που διάβαζα για εγγύησης κτλ κτλ δεν ισχύουν. Η εγγύησή μου ισχύει απο την ημερομηνία που ΒΓΗΚΕ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ η οποία εάν θυμάμαι κιόλας ταυτίζεται με την ημ/νια παραλαβής. Το αυτοκίνητο έχει 3 χρόνια εγγύηση η 100.000 κμ κανονικά (γενικώς να ξέρετε τις εγγυήσεις τις δίνει η suzuki όχι η εκάστοτε αντιπροσωπεία). Το παρήγγειλα τρίτη, μου είπα θα το έχω Παρασκευή και το είχα Πέμπτη. Μια μέρα νωρίτερα. Οδηγίες χρήσης έχω και στα ελληνικά.
Σε αυτά έμεινα ευχαριστημένος.
Τα αρνητικά:
Ο πωλητής (σε αυτόν που έπεσα εγώ τουλάχιστον) δεν ήξερε μια. Μου έλεγε για την τετρακίνηση ότι απλά πατάς τα κουμπάκια ενώ για το αργό θέλει νεκρά, συμπλέκτη κτλ κτλ. Μου έλεγε για τους θερμαινόμενους καθρέπτες ότι είναι αυτόματοι ενώ έχει κουμπί κ.α
Το βιβλίο των σερβις είναι στα Γερμανικά!!! Αυτοί μου είπαν ότι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα και ότι κανείς μέχρι τώρα δεν είχε πρόβλημα κτλ κτλ. Εγώ πιστεύω ότι κάποιο προβληματάκι θα παίξει αλλά δεν νομίζω κάτι σοβαρό. Καλού κακού ρώτησα και μου είπαν για κάποιο συνεργείο, εξουσιοδοτημένο πάντα, της suzuki με το οποίο αυτοί συνεργάζονται και 100% δεν παίζει πρόβλημα.

Αυτά μέχρι στιγμής. Το αμάξι είναι καινούργιο, το πρώτο μου γενικός και το πρώτο 4Χ4 που οδηγώ οπότε κάθε μέρα ανακαλύπτω κ.α. Δεν έχω πάει για σερβις κτλ κτλ να σας πω εάν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα επειδή το πήρα απο εκεί (αν και δεν νομίζω).

Ερώτηση:
Για τις εκδρομές που οργανώνεται κτλ κτλ κτλ, πρέπει να γίνω μέλος; Έχει κάποια συνδρομή; Με ενδιαφέρει πολύ. Επιπλέον κάποιος απο εσάς πρέπει να μένει Πετρούπολη απέναντι απο το σπίτι της κοπέλας μου.... Έχω δίκιο ότι παίζει και δεύτερος Πετρουπολιότης;

Υ.Γ: Εάν επειδή αναφέρω την αντιπροσωπεία που το πήρα θεωρηθεί διαφήμιση βάλτε *** στο όνομά της. Μην σβήσετε όλο το ποστ γιατί νομίζω είναι αρκετά χρήσιμο για αυτούς που ψάχνουν και βαριέμαι να το ξανά γράφω για ένα όνομα.
belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Κυρ Ιουν 14, 2009 12:46 am

Απο τις πιο ειλικρινης αναλυσεις για jimny βγαλμενες πραγματικα μεσα απο την ψυχη σου.Στην πορεια βεβαια, οπως ειναι φυσικο, θα ανακαλυψεις και αλλα θετικα και αρνητικα του εν λογω αυτοκινητου.Καλως ηρθες λοιπον, καλοταξειδο και καλες βολτες.....
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νέος χρήστης, καλά κακά κ.α που είδα

Δημοσίευσηαπό Varaman » Κυρ Ιουν 14, 2009 9:44 am

Φίλε belas καλώς ήρθες!

Υπάρχουν αρκετά θέματα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου και φαίνεται και από το post που δημοσίευσες.
Το αν έκανες καλή επιλογή στο ΙΧ (Ιδιωτικής Χρήσης) αυτοκίνητο που αγόρασες θα το καταλάβεις στην πορεία μιας και η επιλογή σου βρίσκεται στα χέρια σου.
Υπάρχουν θόρυβοι στο αυτοκίνητο που θα σε ανησυχήσουν γιατί σου είναι άγνωστοι. Όλους μας ανησύχησαν στις πρώτες βόλτες μας. Άλλους πολύ, άλλους λιγότερο.
Θα σου έλεγα ότι έχεις ένα αξιόπιστο & σκληρό αυτοκίνητο με δική του ταυτότητα & χαρακτήρα.
Μπορείς να κανονίσεις με κάποιον από τους παλαιότερους να έρθεις σαν συνοδηγός σε κάποια κοντινή βόλτα και να αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρία στην ΕΚΤΟΣ δρόμου οδήγηση και να γνωρίσεις και κάποιους από την παρέα.
Θα αποκομίσεις πληροφορίες και θα ξεπεράσεις φοβίες στα σίγουρα.
Καλώς ήρθες λοιπόν
Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Ιουν 15, 2009 1:17 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

νεότερα

Δημοσίευσηαπό belas » Δευτ Ιουν 15, 2009 7:25 pm

belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

...

Δημοσίευσηαπό belas » Δευτ Ιουν 15, 2009 7:32 pm

belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό Varaman » Δευτ Ιουν 15, 2009 7:34 pm

Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Ιουν 15, 2009 7:35 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: ...

Δημοσίευσηαπό Varaman » Δευτ Ιουν 15, 2009 7:37 pm

Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Τρί Ιουν 16, 2009 11:09 am

και μενα μου το κανει αυτο....
Υποτιθεται οτι ενεργοποιειται το ΑΒS γι'αυτο και στο κανει ΜΟΝΟ οταν αναβεις το μοτερ και πας να κινηθεις με λιγα χιλιομετρα...Ο εγκεφαλος περνει "σημα" και το ενεργοποιει οταν κινηθει ελαχιστα το αυτοκινητο! :wink:
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

...

Δημοσίευσηαπό belas » Τρί Ιουν 16, 2009 12:40 pm

ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μια απο τις μέρες θα το πάω και εκτός δρόμου. (όχι σε τίποτα extreme πράγματα. Σε κάτι παρατημένα χωράφια που δεν μπορούσαν να πάνε με το ιχ και κόλλαγαν στις λάσπες που έπιανε το μέρος.). Οπότε θα σας πω απόψεις και απο εκεί. Για τα ηχεία κανείς που τα έχει (τα μαμα ηχεία. Όταν το παίρνεις με στερεοφωνικό);
belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

...

Δημοσίευσηαπό belas » Τετ Ιουν 17, 2009 12:01 am

Σήμερα το πήγα και εκτός δρόμου. Απλά απίστευτο. Η πλάκα ήταν ότι κόλησα αλλά έφτεγα εγώ. Ήταν ο δρόμος δασικός και απο την μια πλευρά που μπήκα η μπάρα ήταν ανοιχτή. Απο την άλλη άκρη καμιά 10-20Κμ η μπάρα ήταν κλειστή! Επιχείρησα να το περάσω απο διπλά όπου είχε ένα "λόφο" με χώμα απο σκάψιμο με αποτέλεσμα να βουλιάξει το μπροστινό απο κάτω μέρος. Πάλι καλά δεν ***** το αμάξι. Θα τρελενόμουνα. Μόνο κάτι ψηλό εκδορές σε 2 τεράστια σήδερα που εχει στο μπροστινό μερός (απο κάτω) δεξία και αριστερά. Το κοίταξαν απο κάτω αυτοί που με έβγαλαν και λέει τίποτα δεν έχει. Το είδε και ο θείος και αυτός τίποτα λέει. Στον δρόμο δεν μου κάνει τίποτα περίεργα, ελπίζω να μην έχω πρόβλημα και να μην το έχω καταλάβει. Ψηλό χέστικα η αλήθεια είναι. Πάντος σε όλοι την διαδρομή (εγώ πρώτη φορά πήγαινα σε τέτοιο "δρόμο") άψογο.
Όσο για τα ηχεία μια και έβαλα σήμερα είναι μπροστά κάτω αριστερά και μπροστά κάτω δεξία.
belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

Δημοσίευσηαπό J.P. » Τετ Ιουν 17, 2009 9:05 am

Φίλε belas, κατ' αρχήν καλώς όρισες και συγχαρητήρια για το "βάπτισμα"! Σε τέτοιου είδους χώμα (ασυμπίεστο από επιχωματώσεις) είναι πολύ εύκολο να κολλήσει οποιοσδήποτε, οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου. Την επόμενη φορά θα το γνωρίζεις :wink: . Επίσης αν κατάλαβα καλά το σημείο που έχεις τις εκδορές, δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου!!
Καλές βόλτα, καλά χώματα και καλολάσπωτος!
Άβαταρ μέλους
J.P.
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 12:39 am
Τοποθεσία: Ρέθυμνο-Κρήτη

Re: ...

Δημοσίευσηαπό JEO » Πέμ Ιουν 18, 2009 12:02 am

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

...

Δημοσίευσηαπό belas » Κυρ Ιουν 21, 2009 11:35 pm

belas
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2009 3:33 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

cron